Ігор Осташ: У день відкриття Олімпіади у Канаді проведуть аукціони зі збору коштів для української команди

3 лютого в Українському Домі в Києві відбудуться урочисті проводи української збірної на зимові Олімпійські Ігри.

Не так багато часу залишилося до відкриття XXI зимових Олімпійських Ігор, коли у Ванкувері та Вістлері (Канада) над спортивними аренами запалає олімпійський вогонь. Цьогоріч до програми офіційних змагань увійшло 15 видів спорту, в тому числі й порівняно новий вид змагань з фристайлу – скі-крос, а за час проведення Олімпіади буде розіграно 86 комплектів медалей. В яких видах змагань українська збірна має найбільше шансів на перемогу і в який спосіб українці в Канаді намагаються вирішити проблему, пов’язану з недофінансуванням наших олімпійців, – у розмові з послом України в Канаді Ігорем Осташем.

– На сьогодні вже завершено формування складу нашої олімпійської збірної і практично вирішено всі організаційні питання. Пане после, на кого покладаєте найбільші надії?

– Як ви знаєте, на Олімпіаду поїде 41 спортсмен, і ще десятеро перебуватимуть у резерві. Їх  супроводжуватимуть 34 тренери та 9 лікарів. Треба сказати, що офіційну делегацію очолюватимуть міністр України у справах сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко, президент Національного Олімпійського Комітету України Сергій Бубка і шеф місії української делегації у Ванкувері Ніна Уманець.

Якщо говорити безпосередньо про види спорту, то можу сказати, що ми маємо досить потужну команду у фігурному ковзанні. Зокрема, сподіваємося на успіхи нашої спортивної пари Тетяни Волосожар і Станіслава Морозова. Є невелика команда у стрибках з трампліну, санному спорті фристайл, гірськолижному спорті, 3 спортсмени братимуть участь у лижних гонках і по одному в сноуборді та шорт-треку.

Днями я уважно спостерігав за етапом Кубка світу з біатлону, і для мене було приємною несподіванкою, коли Сергій Сенів, який є членом нашої чоловічої біатлонної команди, переміг з величезним відривом – майже на 45 секунд. Такі високі результати вселяють надію, що у біатлоні в нас можуть бути всі шанси здобути “золото”, у тому числі якщо говорити і про жіночу естафету.

– У Національному Олімпійському Комітеті України скаржаться на недостатнє фінансування організації змагань з боку українського уряду. Як думаєте, це позначиться на результатах українських олімпійців?

– До початку проведення Олімпійських Ігор ще є час, і я сподіваюся, що всі ці проблеми будуть владнані. Скажімо, ще кілька днів тому стояло питання трансляції в Україні Олімпійських Ігор, – у Національної телекомпанії, яка має право на купівлю прав трансляції, не було на це достатньо коштів. Але, незважаючи на те, що головна увага в Україні зараз прикута до президентських виборів, проблему було досить оперативно вирішено, і тепер українські телеглядачі зможуть повною мірою насолоджуватися спортивним видовищем.

– Разом із тим українці, які мешкають у Канаді, чимало доклалися до збору коштів для нашої олімпійської команди...

– Ще 12 вересня у Ванкувері відбувся спеціальний захід, присвячений Дню України в Канаді, де ми збирали кошти для нашої параолімпійської збірної, яка приїде до Ванкувера після закінчення Олімпійських Ігор і теж боротиметься за високий результат протягом 12–22 березня. Тоді вдалося зібрати 11 тисяч доларів, більша частина з яких піде на підтримку українських олімпійців. Крім того, вже під час Ігор плануємо провести ще кілька різних аукціонів, пов’язаних зі збором коштів.

Зокрема, і в день урочистого відкриття Олімпійський Ігор, коли українські громади в різних містах переглядатимуть трансляцію і фінансово долучатимуться до підтримки нашої команди. Цікаво, що українські спортсмени, які зараз грають за хокейні дружини в Національній Хокейній Лізі тут, у Канаді, та Сполучених Штатах Америки, теж відгукнулися на моє звернення і пообіцяли зробити свій фінансовий внесок під час проведення цих заходів-аукціонів. Серед них Руслан Федотенко та Олексій Понікоровський.

– На Олімпійських Іграх буде реалізовано перший спільний проект українців Канади та нашої держави “Український Дім”, кошти на який теж збирали українці, котрі мешкають у Канаді. Розкажіть про цей подарунок для Олімпійського Комітету України.

– Відкриття “Українського Дому” заплановано на 11 лютого у Ванкувері. Він стане символом співпраці материнської України та українців Канади, виявом солідарности та підтримки нашої олімпійської дружини, українським серцем у Ванкувері, куди кожен із вболівальників зможе прийти і подивитися трансляцію Олімпійських Ігор, зустрітися з олімпійцями, відсвяткувати перемогу, обмінятися сувенірами, скуштувати українських вареників чи випити кухоль пива з українцями з усього світу. Ми передбачаємо, що сюди приїде активна молодіжна група підтримки.

Крім того, у рамках проекту “Український Дім” будуть проводитися заходи, пов’язані з офіційними планами – урочистим відкриттям Ігор і проведенням прийому від імени України, на який запрошені почесні гості, зокрема президент Міжнародного Олімпійського Комітету Жак Рогге. Сподіваємося, це буде цікавий спільний проект.

– З якою метою створено Українсько-Канадський Національний Спортивний Комітет?

– Національний Спортивний Комітет, власне, і було створено для координації дій щодо реалізації усіх проектів, пов’язаних з Олімпіадою у Ванкувері, – починаючи від організації участи української команди в Іграх до забезпечення функціонування Українського Олімпійського Дому. Комітет, до речі, дуже активно співпрацює з Посольством України в Канаді та Національним Олімпійським Комітетом України. Очолює його Рената Роман – відома громадська діячка з Торонто, наша давня приятелька, яка досить довгі роки займалася допомогою українським спортсменам, зокрема фігуристам.

До Комітету увійшло багато знаних людей, які хотіли прислужитися нашим олімпійцям. Досить потужна команда працює і у Ванкувері, я маю на увазі Конгрес Українців Канади, де є чимало небайдужих активістів. Це і менеджер Українського Олімпійського Дому у Ванкувері пан Мирон Петрів, і почесний консул України у Ванкувері Любомир Гуцуляк, і Любов Галюк, яка працює у популярній серед тутешніх українців туристичній фірмі “Соловей тревел”. Думаю, спільними зусиллями і за такої солідної підтримки на цій Олімпіаді українські спортсмени здобудуть не одну високу нагороду.

Додамо, церемонія відкриття Ігор розпочнеться 12 лютого о 18 годині за часом Тихоокеанського узбережжя у Ванкувері. Право бути столицею XXI зимових Олімпійських Ігор виборювали корейське місто Пхенчхан, австрійський Зальцбург та канадський Ванкувер. 2 липня 2003 року у Празі (Чехія) на черговій сесії Міжнародного Олімпійського Комітету було вирішено обрати Ванкувер місцем Зимових Олімпійських Ігор 2010 року. Гаслом Ігор стали рядки з національного славня Канади “With glowing hearts” – “З палаючими серцями”!

Церемонія закриття Ігор відбудеться 28 лютого. У цей день олімпійський прапор буде передано представникам Сочі – міста, де відбудуться наступні Зимові Олімпійські Ігри 2014 року.

Розмовляла Людмила Складанюк
 “Об’єктивно”
2 лютого 2010 року