Вчимо дітей любити Батьківщину
У контексті сучасних подій, що відбуваються в Україні, багато свідомих українців бажають проявити своє почуття національної гідності та підтримати своїх співвітчизників. У таких ситуаціях ще багато хто розуміє, як важливо передати свою українську ідентичність наступному поколінню і прив’язати дітям любов до Батьківщини.
Перш ніж приступати до виховання у дитини любові до Батьківщини, необхідно пояснити, що таке Батьківщина. Це поняття включає у себе багато почуттів – від любові до поваги. Любов до Батьківщини проявляється не тільки у прихильності людини до певного географічного місця. Ця любов складається також із особливих почуттів до мами, тата, інших дорогих людей, до свого дому, місця, де живеш або звідки походиш, природи і країни. Любов до рідних місць входить у коло загальнолюдських цінностей. Любов до Батьківщини має найглибші історичні особливості.
Виховати у дитини любов до Батьківщини повинні батьки і дорослі, які наділені подібними повноваженнями. Це – чителі, вихователі, наставники. Але у вихованні в дитини любові до Батьківщини головну роль відіграють батьки. Саме від їх ставлення до Батьківщини – як вони демонструють свої почуття до рідних місць – і буде залежати, які почуття можуть зародитися в дитини. У дитини треба порушити інтерес до історії країни і почуття гордості за національні перемоги. Любов до Батьківщини, прихильність до місця народження, повага до своєї мови, традицій і культури – ці всі поняття включаються в один термін – “патріотизм”.
Виховуючи в дитині патріотичні почуття, потрібно підтримувати в неї постійний інтерес і цікавість до всіх подій, які відбуваються у країні. Необхідно розмовляти з дітьми про всі випадки та явища, що відбуваються в суспільно-соціальному та суспільно-політичному житті держави. У майбутньому всі ці явища стануть для них цікавими та близькими. Не можна любити Батьківщину, але при цьому не відчувати з нею тісного зв’язку. Для цього дитина повинна знати, як любили, берегли і билися за Батьківщину їхні дідусі та бабусі. Глибоке почуття любові до Батьківщини завжди живе в людях, саме це почуття і “змушує” їх піклуватися про Батьківщину.
Так, у процесі формування патріотичних почуттів одним із головних чинників у залученні дітей до історичних цінностей є їхнє знайомство з родоводом. Потрібно ретельно пояснити, який внесок їхні предки зробили в історію своєї держави. Адже, напевно, багато хто з них були гідними борцями за свою державу чи навіть історичними постатями. Знання історії роду вселяє в дитині гордість за свою сім’ю, і він чи вона також старатиметься шанувати і підтримувати традиції своєї родини.
Дуже важливим є прив’язати дитині любов до навколишнього середовища. Дитина, що не любить природу, не зможе полюбити Батьківщину. Відчуття захоплення багатствами й дарами природи є чинником справжнього патріотизму. Тут термін “навчити” має лише умовний характер. Ніхто не повинен насильно садити дитину за парту і пояснювати йому красу квітки або дерева. "Навчання" проводиться щодня і в ненав’язливій формі: під час прогулянки, в поході до лісу або у подорожах по місцевих визначних пам’ятках. Звісно, не дуже легко прищепити любов до мальовничої природи України, перебуваючи за багато кілометрів від неї. У такому випадку варто ознайомити дітей з природою України візуально, і це ознайомлення має бути цікавим та інтерактивним. Адже найяскравіші й позитивні переживання людина отримує в дитячому віці і зберігає це у пам’яті.
Дорослі повинні навчити дитину бачити пам’ятки, помічати навколишню красу, а також відзначати неповторні особливості місць, звідки походять їхні батьки, дідусі та бабусі, а можливо, й вони самі. Ця робота, навіть поза межами держави, здійснюється кожного дня вихователями і вчителями, а батьки закріплюють все це, висловлюючи своє ставлення до побаченого, почутого і вивченого дітьми. У дитині будуть формуватися громадянські почуття.
Таким чином, любов до Батьківщини у дитини формується в перші роки її життя. На зародження цього почуття впливає патріотична атмосфера, яка спостерігається в сім’ї, у школі чи в дитячому садку. Особливу увагу дитини приваблює життя і робота людей на благо Батьківщини, події, які відбуваються в державі, національні свята, спортивні змагання та ін. Крім того, високий емоційний підйом викликає контакт дитини з природою.
Дорослі повинні пам’ятати, що якщо вони щиро люблять свій рідний край і демонструють цю любов своїм дітям, тоді їхні діти теж будуть сильно любити Батьківщину, а патріотизм не буде для них порожнім поняттям. Необхідно постійно показувати дітям привабливі сторони любові до рідних місць і навколишнього середовища. Ось тоді можна повністю бути впевненим у тому, що їхні діти стануть саме гідними громадянами своєї Батьківщини. Пам’ятаймо, що патріотизм є вираженням єдиних почуттів громадян країни у формі національної гордості, а також у вигляді шанобливого ставлення до інших народів.
Матеріал взято із: “Дім та сім’я”, <http://homelifes.ru/page/jak-vihovati-u-ditini-ljubov-do-batkivshhini>
“Що
це є Батьківщина?” – раз питалась Оля,
а
батько радо відповів на це дитині:
“Знай,
Батьківщина – це ріка, що серед поля,
поза
селом, ген, попід лісом, тихо плине,
це
в саді нашому дерева, зілля, квіти,
це
на ланах пшениця золотокоса,
це той,
що віє з піль, пахучий теплий вітер,
це
на левадах скошена трава в покосах,
це
наші всі пісні і молитви щоденні,
це
рідна мова – скарб, якого ти не згубиш,
це
небо, синє вдень, а серед ночі темне,
це,
моя Олю, все, що ти так щиро любиш”.
Юрій Шкрумеляк
Слово української дитини
“Як поможеш свому люду?”
Пильно
все учитись буду,
Щоб свої мене любили,
А
чужі щоби цінили,
Щоб про мій народ
питали,
Україну шанували.
Чи при
праці, чи в забаві,
Все послужу рідній
справі.
Ні маєтку, ані труду
Жалувати
я не буду,
Щоб народові Вкраїни
Помогти
устать з руїни, –
Все зумію перенести
Для
Вкраїни слави й честі.
Господа буду
благати,
Щоб нам дав добра діждати!