Княжий дар Галини Левицької

Леся Панько

Небувала подія відбулася 12 лютого у приміщенні Генерального Консульства України в  Торонто. Культурна спадщина України поповнилася цінною колекцією мистецьких праць видатних українських художників діаспори ХХ століття, яку подарувала Галина Левицька, дружина відомого мистця Мирона Левицького. Протягом десятиліть вона формувала свою колекцію, з великою любов’ю її берегла. Тут слід згадати вислів відомого мистецтвознавця д-р Дарії Даревич, яка відзначила, що саме праці Мирона Левицького були “центром уваги і серцем збірки”.

Ці українські мистці з любов’ю до України, з думкою про Україну творили поза межами Батьківщини, вкладаючи у свої творіння всю душу. Вони були заборонені, замовчувані, і саме завдяки княжому дарoві Галини Левицької народ в Україні зможе глибше ознайомитися з їх творчістю. Від сьогодні 77 праць Мирона Левицького і 42 праці інших художників, а саме – Галини Мазепи, Василя і Миколи Кричевських, Якова Гніздовського, Олекси Грищенка, Любослава Гуцалюка, Михайла Кміта, Василя Хмелюка, Миколи Недільки попрямують в Україну, в Національний музей ім. Андрея Шептицького у Львові.

Генеральний консул України в Торонто Олександр Данилейко склав щиру подяку Галині Левицькій за такий благородний вчинок і передав листа-подяку від Президента України Віктора Ющенка.

На цьому вечорі був присутній Юрій Савчук, голова Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України, який неодноразово зустрічався з Галиною Левицькою, за його словами, скромною, інтелігентною жінкою з глибоким почуттям любови до своєї Батьківщини. Дуже влучно Ю. Савчук згадав слова-звернення до держави Польщі відомої польської фундаторки музею “Минуле і майбутнє”: “Своїм музеєм я не зможу Тебе врятувати, але зможу увічнити!” Цей її вчинок був як реакція, коли Польща втратила незалежність. Галина Левицька, передавши мистецькі полотна художників, увічнила своєю культурною працею Україну.

У Генеральне Консульство того ж вечора завітав Ігор Кожан – генеральний директор Національного музею ім. А. Шептицького у Львові. Він також висловив велику подяку Г. Левицькій, бо саме її колекція збагатить надбання українського народу, стане окрасою музею, який є скарбом нашої духовної культури. І. Кожан запросив охочих приїхати до Львова 13 грудня цього року на відкриття виставки колекції Г. Левицької.

Дуже хвилюючими і теплими були спогади приятельки родини Левицьких, пані Ярослави Зорич. Не один раз прозвучало з її уст “незабутній мистець Мирон Левицький”. Українське Торонто пам’ятає його також як улюбленого вчителя, цікавого співрозмовника і просто як прекрасну людину.

У цей вечір, на цьому маленькому клаптику України, у Генеральному Консульстві, панувала родинна атмосфера. Сюди також прийшла поділитися своїми спогадами Ірина Вжесневська, слово якої стало невичерпним джерелом вражень про славного українського мистця Мирона Левицького.

На завершення були підписані відповідні документи Г. Левицькою і представником України Ю. Савчуком про передачу цієї цінної колекції.

Завдяки княжому дарові Г. Левицької Україна буде ближче пізнавати своїх синів і дочок, а їхні мистецькі праці відкриють духовний світ української діаспори.

 Фотографії Лесі Панько