60-ліття Наукового Товариства ім. Шевченка в Канаді: “Підсумки та перспективи”

Восени минулого року НТШ ім. Шевченка в Канаді відзначало 60 років своєї діяльности. З цієї нагоди 24 жовтня у приміщенні КУМФ в Торонто відбулася ювілейна конференція, що зібрала велику громаду членів НТШ з різних осередків у Канаді, а також багато гостей, котрі долучилися до цієї урочистої імпрези. Вже у назві конференції –“Минуле, сучасне, майбутнє” – чітко окреслилась її головна концепція: висвітлити славні сторінки історії НТШ, оцінити теперішній стан Товариства і накреслити перспективи його майбутнього розвитку. Перша сесія, що тривала зранку, була присвячена огляду сучасної діяльности НТШ. Голов-ний доповідач, голова НТШ в Канаді д-р Дарія Даревич, підкреслила, що найважливішою метою Товариства є плекання української науки та її гідна презентація як на всеканадському, так і міжнародному форумі. Ця мета здійснюється через індивідуальну діяльність членів НТШ, регулярне (щомісячне) проведення наукових доповідей, на які запрошуються визначні науковці з усього світу, організацію конференцій, у тому числі й міжнародних, часто у співпраці з іншими науковими установами, та підтримку видань, важливих для розвитку українознавства в різних його ділянках. Важливими досягненнями Товариства є, зокрема, активне залучення науковців з України, що порівняно недавно прибули до Канади, та постійний зріст його членства – понад 220 осіб.

Зі станом справ осередку НТШ в Едмонтоні ознайомив присутніх його голова д-р Петро Саварин. Нагадавши про жваву діяльність НТШ у 1955–1985 рр. (протягом тих років відбулося 100 наукових сесій та було прочитано 180 доповідей!), д-р Саварин з жалем ствердив, що тепер діяльність Товариства дещо сповільнилася. Все ж, найбільш успішна ділянка роботи в Едмонтоні – це видавнича справа, зокрема, нещодавно вийшов у світ п’ятий том “Західно-Канадського Збірника”.

Професор Люба Жук, відома концертуюча піаністка та педагог, розповіла про справи осередку НТШ в Монреалі, який вона очолює від 2008 року. Хоча, на її думку, діяльність осередку за останній рік вдалося пожвавити, все ж і досі нерозв’язаним питанням є дослідження історії розвитку НТШ в Монтреалі, яка перебуває в забутті.

Оттаву представляла д-р Юлія Войчишин, що висловила подяку д-р Д. Даревич за ініціативу відновлення осередку НТШ у столиці Канади. Тепер кількість членів осередку помітно зросла, і відбулося кілька важливих імпрез та цікавих доповідей.

Друга сесія конференції, що відбулася по обіді, була присвячена славному минулому НТШ. З істо-рією Товариства ознайомив д-р Юрій Даревич. Присутнім було цікаво довідатися, що членами першого, матірного Наукового Товариства ім. Т. Шевченка у Львові були видатні фізики сучасности Ейштейн та Планк (очевидно, заходами нашого українського визначного фізика Івана Пулюя). Ілюструючи свою доповідь промовистими фотоматеріалами, проф. Даревич прослідкував найважливіші етапи розвитку НТШ в Канаді від моменту його заснування 17 жовтня 1949 р. в Торонто. Змістовну та вичерпну інформацію про різні секції НТШ, що об’єднують науковців за фаховими інтересами, зачитав д-р Ігор Стебельський. Завершила другу сесію відеопрезентація мгр. Ірини Микитюк “Плеяда визначних членів НТШ в Канаді”, що висвітлила здобутки українських вчених у найрізноманітніших наукових ділянках.

На останній сесії накреслювалися перспективи НТШ на майбутнє. В обговоренні за круглим столом, який організувала д-р Марта Дичок, а переводив мгр. Роман Сенькусь, взяли участь д-р Микола Біланюк, д-р Марта Дичок, д-р Дагмара Турчин-Дувірак, д-р Юрій Мончак, студентка університету Мотря Спольська. У процесі дискусії, до якої активно долучилося багато присутніх у залі, викристалізувалося багато ідей, які сприяли б успішному подальшому розвитку Товариства. Серед них – необхідність регулярних наукових конференцій, що залучили б більше молоді до Товариства, пожвавлення Web-сторінки, яка б краще поширювала інформацію про діяльність Товариства, видання історії НТШ та багато ін.

Увечері у бенкетному залі “Княжий Двір” відбувся святковий бенкет, що став чудовим завершенням урочистого ювілейного святкування. Господарем вечора була д-р Марта Дичок, святочне слово на тему “Українська громада і наука” виголосив д-р Франк Сисин, із привітаннями виступили президент Конгресу Українців Канади мгр. Павло Ґрод і заступник голови НТШ в Америці д-р Григорій Грабович. Бенкетова імпреза супроводжувалась відеопрезентацією про історію НТШ в Канаді та найвизначніші наукові здобутки Товариства. Як конференція, так і бенкет зібрали велику кількість зацікавлених, а це ще раз переконало в тому, що українська громада справді знає і пишається своїми науковцями та активно їх підтримує.

Дагмара Турчин-Дувірак,
референт преси НТШ
Всі світлини – Олега Іванусіва