Тарас Шевченко:

у колі великих

 

Дні 9 березня 1814 року і 10 березня 1861 року вміщують віковий простір українського поета і патріота Тараса Шевченка і знаменують його безсмертя.

Для нас, українців Канади, як і українців усього світу, – це дні вшанування нашої української спадщини, вшанування найвеличнішого українського поета, художника і драматурга Тараса Шевченка. 

Тараса Шевченка, національного співця України і найвеличнішого українця, часто порівнюють з Робертом Бернсом, національним бардом Шотландії. Бернс, що народився у 1759 і помер у 1796 році у віці 37 років, був представником покоління перед Шевченком. Кажуть, Шевченко знав про Роберта Бернса. Як і Шевченко, Бернс народився в сім’ї хліборобів, тому його називали селянином. Як і Шевченка, читати і писати його навчив церковний дяк.

Перша збірка поезій Бернса, написаних здебільшого шотландською, а не англійською, побачила світ у 1786 році, коли поетові було 27 років. Завдяки своїм поетичним збіркам як Бернс, так і Шевченко стали дуже відомими та улюбленими серед простого люду. Обидва поети згодом увійшли в інтелектуальні кола і мали друзів з-поміж вищих верств суспільства та літературних кіл.

Щороку 25 січня шотландці святкують День Бернса, готуючи на вечерю традиційний телячий рубець з потрохами і приправами. Щороку близько 9-10 березня українці вшановують Тараса Шевченка концертами його поезій, покладених на музику та співаних хорами і сольними виконавцями. Часто до них долучаються бандуристи. Українці спонтанно встають, коли лунає Шевченків “Заповіт”.

Українські громади в усьому світі, зокрема у США, Канаді, Франції, Греції, Аргентині, за власної ініціативи споруджували пам’ятники Шевченкові. У 1999 році я створив перший у світі веб-сайт, присвячений Шевченкові, і на сьогодні його відвідали понад 400 тисяч користувачів інтернету. Веб-сайт музею Тараса Шевченка в Торонто демонструє понад 80 пам’ятників Шевченкові по всьому світу, та насправді їх є набагато більше. На противагу цьому існує дуже небагато пам’ятників Шекспіру. Нині у Канаді є два монументи на вшанування пам’яті про Шевченка – у Вінніпезі та в Оттаві і всього один на вшанування Шекспіра у Стредфорді.

Шевченків “Заповіт” перекла-дений понад 140 мовами світу. У свою чергу Бернс, найбільше відомий завдяки своїй новорічній пісні “Давно-давно” (“Auld Lang Syne”).

Є дуже вагома відмінність між Бернсом і Шевченком. Усе своє життя Бернс був вільною людиною, і його поезія ніколи не була забороненою. Шевченко народився кріпаком і прожив вільною людиною лише половину свого життя.

Музей Тараса Шевченка у Торонто відзначає 200-ту річницю від народження Шевченка у 2014 році виданням книги його поезій українською, англійською і французькою мовами. За історичним збігом у цей самий рік інший великий поет Вільям Шекспір (1564–1616) буде вшанований у зв’язку із 450-ою річницею від дня народження.

Шевченко і Шекспір були геніями поезії та драматургії, але Шевченко був ще й художником. Шевченко був переважно поетом, на його творчому рахунку є лише одна п’єса “Назар Стодоля”. Шекспір був головним чином драматургом із 37 п’єсами і 154 поетичними творами у творчому доробку. Такі його драми, як “Гамлет”, “Ромео і Джульєтта”, “Король Лір”, відомі в усьому світі і виконуються всюди, також і в Україні. Портрет Шекспіра можна побачити в Одеському оперному театрі. В Україні у 1984–1986 роках було видане 6-томне зібрання драматичних творів Шекспіра. Його 154 сонети також були перекладені і видані українською мовою, хоча вони не вважаються настільки важливими, як його п’єси.

Цікавий контраст між двома літературними геніями. Ми до сих пір не знаємо достеменно, як виглядав Шекспір, довкола портретів якого ведуться суперечливі дискусії. І навпаки, Шевченко-художник намалював десяток автопортретів, починаючи з молодих років, ще до того, як з’явилася фотографія. Після заслання у 1847–1857 роках було зроблено десять фотопортретів Шевченка. Існують також три посмертні маски поета, одна з яких зберігається у торонтському музеї Шевченка.

Тарас Шевченко любив співати, та ми не знаємо, який у нього був голос, бо система звукозапису на той час ще не існувала. Чимало Шевченкових поезій покладено на чудову музику багатьма композиторами.

Життя поетів було настільки різним, наскільки ми це собі можемо уявити. Шевченко народжений кріпаком у Російській імперії, і звільнився він від кріпацтва лише у 1838 році у віці 24 років. На противагу цьому, Шекспір усе своє життя мав повну свободу. Коли мені у 1964 році випала нагода відвідати Стредфорд-на-Ейвоні, я був вражений, наскільки великий будинок, в якому народився поет. Отже, Шекспір народився у досить заможній сім’ї, якщо порівняти з Шевченком. Мені було приємно побачити серед виставлених там книг Шекспіра також і українське видання. На честь кожного з поетів створений меморіальний дім-музей.

Коли Шевченко отримав волю, він був зарахований на навчання до Петербурзької академії мистецтв. У 1840 році він видав свою першу збірку поезій “Кобзар”. У 1847 році його заарештувала російська поліція, і він був відданий у солдати на 10 років. Російський імператор Микола І власноручно дописав на вироку про заборону Шевченкові писати і малювати. Та і в засланні, будучи солдатом російської армії, Шевченко крадькома продовжував писати.

У 1857 році Тарас Шевченко повернувся після заслання до Петербурга, столиці Росії, бо йому було заборонено жити в Україні. Коли поет помер 10 березня 1961 року, багато шанувальників, серед яких було чимало видатних постатей, прийшли віддати йому останню шану. Згодом, після отримання дозволу, його тіло було перевезено в Україну і перепоховано у Каневі над Дніпром. З того часу Канів став українською Меккою, де кожен українець хоче побувати хоча б один раз у житті.

Шекспіра ніколи не переслідували, як Шевченка. Він мав вільне й безбідне життя актора і драматурга у Лондоні. Твори видатного англійця ніколи не піддавалися цензурі з боку держави, в той час як поеми Шевченка цензурувалися також і радянською владою, особливо у 1930-ті роки.

Американський письменник Марк Твен помітив дивну річ стосовно Шекспіра: “Коли Шекспір помер у 1616 році, великі літературні видавці ставилися до нього як до автора, який протягом 24 років був відомий і дуже шанований у лондонському світі. Проте його смерть не стала подією. Вона не викликала широкого резонансу, не привернула загальної уваги. Очевидно, навіть відомі літературні сучасники не зрозуміли, що знаменитий поет залишив їхні кола. Можливо, вони подумали, що зник посередній актор, але не сприймали його як автора його ж творів”.

Як англійська, так і українська мови піддалися великому впливу геніїв – відповідно Шекспіра і Шевченка. Фактично Шевченко вважається засновником сучасної української мови. В “Українській енциклопедії” сказано: “Шевченко створив українську літературну мову”.

Шекспір був не тільки найвеличнішим англійським письменником, але його творчість має також всесвітнє значення. Шевченко був патріотом і національним українським поетом України, але він є також і поетом світовим, бо спрямованість його творів важлива як для України, так і для усього світу. Саме тому уже двічі ЮНЕСКО оголошувала роки Шевченка у всьому світі – у 1961 та 1964 роках. Шевченко читав п’єси Шекспіра та бачив деякі вистави. Особливе враження на нього справила постановка трагедії Шекспіра “Король Лір”.

У 2014 році ми вшановуємо 200-ту річницю від народження нашого безсмертного генія Тараса Шевченка. У своєму “Заповіті” поет закликав український народ здобути свободу і незалежність, що сталося у 1991 році, і завершує його такими словами:

І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом.

І ми ЙОГО пам’ятаємо.

 

Андрій Грегорович,

президент музею Тараса Шевченка в Торонто

Переклала українською мовою Юлія Гах-Гнатюк