Сторінки Віри КЕ: Хроніка, Коментарі, Різне...

Симонова Надія (Матвіївна)

Перша зустріч моєї матері з Тарасом Шевченком

У перший раз моя мати зустріла Тараса в 1847 р. у січні місяці в їх родовій маєтності Мотронівці Чернігівської губернії  Борзенського повіту, куди вона, вже більше року заміжня, поїхала на весілля своєї молодшої сестри О. М. Куліш. Тарас був боярином у молодої, і мати добре пам’ятає, що на шиї у його (як і завсіди) була зав’язана червона вовняна шарфа, що здавалось вельми чудним і оригінальним на світському балу між баловими костюмами. Бал був пишний, гостей назбиралось до сотні, і молодіж весело танцювала під звуки музики в просторій залі. Шевченко не танцював, тільки був дуже веселий і якийсь немов зворушений, усе запрошував молоду і мою матір куди в далекий куточок і учив пісні: “Ой зійди, зійди ти, зіронько, та вечірняя!” Мати моя соромилась і не хотіла співати, а сестра її училась у його, а потім гарно співала сієї пісні. (Кілька пісень у “Записках о Южной Руси” переложені Марковичем з її голосу). Хоч Тарас поводився на балі не так, як того вимагається від світського кавалера, проте він дуже подобався молодим женщинам своєю оригінальністю, і вони без жалю кидали танці та йшли за ним. Без сумніву, що й вони, з свого боку, обидві молоді, гарні, високі, чорняві, – мати моя вбрана у пишну, рожеву, тарлотанову сукню з сталевою франжею, а молода, як лілея, вся у білому шовку, з миртовим вінком на голові – зробили також своїми особами сильне враження на молодого поета й художника... не дурно йому так усе хотілось вчити їх тій пісні!.. Далеко за північ була вечеря, і Шевченко вже зовсім ранком, другого дня зібрався їхати. Прощаючись, він відізвався до молодої: “А що ви мені дасте на пам’ять свого дня?” Молода дівчина, не довго думаючи, скоро зірвала квітку зі свого митрового вінка і подала йому. Усі баби так і ахнули: “Буде нещастя!” (Тобто, кажуть, не годиться з весільного вінка давати кому квітку.) І правда, скоро після сього арештували її чоловіка, її брата, і Шевченка, і Костомарова, і інших...

Дата в березні

21 березня 1942 p. померла популярна, незабутня Ольга Кобилянська, твори якої були майже в кожній українській бібліотеці. Вона народилася у 1863 р. в містечку Ґурагумора на Буковині. Жила в Чернівцях, в урядничій знімеччиній сім’ї, українську освіту здобувала самотужки. Одначе, захоплена творами німецьких письменників і філософією Ніцше, зокрема його думками про плекання вищої духовости, почала писати оповідання німецькою мовою і вміщувала їх у віденських та берлінських журналах. Перші свої твори українською мовою почала писати під впливом бурхливої фантазії Наталії Кобринської та Софії Окуневської. Події та переживання з Першої світової війни склались у збірку оповідань з воєнною тематикою під назвою “СНИТЬСЯ” (1922). Крім новел і оповідань, залишила Кобилянська багато більших повістей. За “ЛЮДИНОЮ” (1894) пішли “ЦАРІВНА” (1896), “НІОБА” (1907 – прекрасний образ трагічних переживань матері); “У НЕДІЛЮ РАНО ЗІЛЛЯ КОПАЛА” (1909), “ЗЕМЛЯ” (1910), “ЧЕРЕЗ КЛАДКУ” (1912), “ЗА СИТУАЦІЯМИ” (1914), “АПОСТОЛ ЧЕРНІ” (1926). Головна тема в її повістях – проблема суспільного визволення жінки (жіноцтва). У повістях Кобилянська змагалася за права жінки як людини, за її суспільне становище. Відмінна за характером від інших творів є повість Кобилянської “ЗЕМЛЯ”, побудована на основі реальної події, що сталася у багатій сім’ї в селі Димці, а саме братній конфлікт, який закінчився загадковою смертю одного з братів. У повісті “У неділю рано зілля копала” використала сюжет народної пісні “Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці”. У своїх творах Кобилянська захоплює читача тонким аналізом психологічних переживань героїв та героїнь, своєрідним поетичним стилем, прегарними описами гірської природи і чудовим відтворенням краси на тлі трагічних обставин.

Знайдете в якійсь бібліотеці книжку Кобилянської – прочитайте її, не пошкодуєте. Кобилянська не розтягає сюжетів “водою”, щоб продовжити зміст, а сюжети могли би бути темами для добрих фільмів.

Вшанування  геніального шотландського поета

Цього року Шотландія, географічна частина Великобританії, і Великобританія відзначають 250-ліття від дня народження геніального поета і композитора Роберта Бирнса (Robert Burns, 1759–1796). Він мав особливий талант входити в душу, ум і думки пісень давніх старих людей і у швидкому часі став відомим національним поетом Шотландії і одним з найбільш улюблених поетів його часу. Бирнс перетворив своїм генієм традиційні народні пісні Шотландії у велику поезію, а його музика перфектно допасовувала до слів. Багато з його пісень досі співають і в оригіналі, і в перекладах. Крім того, Бирнс був дуже гострим сатириком. Не тільки гострим – але надзвичайно проникливим.

Цю частину його таланту знавці оцінили щойно в модерному столітті. Бирнс ніколи не доробився багатств, бо в його часах писання належало до занять любові (щось як “гобі”!), а не було заробітковою працею. Помер на 37-му році життя убогий і недооцінений. Його талант і геніальність літературний світ пізнав і оцінив багато років пізніше.

(P.S. Баха світ оцінив і визнав БАТЬКОМ МУЗИКИ сто років по його смерті!)

Опінія

Хоч під час Різдвяного та Новорічного сезону люди переважно бажають одні одним “ВЕСЕЛИХ СВЯТ” і “ЩАСЛИВОГО НОВОГО РОКУ”, та веселість не кожному легко приходить, і свята не завжди приносять щастя. По всьому світі найбільше невеселі, нещасливі, позбавлені кожного роду радости люди є ті, що зустрічають день за днем тягарем порожнечі свого життя, бо не мають чим виповнити час від ранку до ночі. Навіть високоосвічені і з блискучими талантами люди у багатьох моментах свого життя, особливо, коли старіють, тратять зацікавлення в усьому, що життя їм приносить. А в житті і у світі так багато нових стежок, що ними можна ходити, нових шпилів, на які можна спинатися, вибиратися, підійматися! Можна помагати іншим, що не мають відваги просити помочі, а скільки ще можна навчитися! Треба шукати якогось заняття, щоб було приємно до нього братися і хотіти створити собі якісь гарні обставини. А чому не захопитися чудовими змінами природи і почати їх описувати, вплітаючи в описи своє життя? Чи треба бути сліпим на мистецтво і літературу? Глухим на музику, створену геніальними композиторами сотні і десятки літ тому? А як приємно бути приємною людиною до інших людей, до своєї родини, яка ще живе чи ще підростає і росте? Коли ви маєте більше проектів, ніж маєте на них часу, коли маєте повно розпочатих обов’язків і праць, що їх мусите скінчити, – ви ніколи не будете нещасливою людиною. Не прощайтеся зі своєю уявою, фантазією, планами і зацікавленнями, доки вони жевріють у ваших думках, що ще не стратили свого ясного світла.

І – дайте себе вибрати головою чи секретарем організації, яку ви найбільше критикували і нарікали, що вони нічого не роблять! Може, хоч і пізно, навчитеся цінувати і розуміти добровільних “плугатарів громадської ниви”!

“З піснею в серці”

Закінчився 2008 рік, і почався 2009 рік у Торонто. “Маланки” і концерти коляд та колядок відбувалися в усіх залах    майже в тих самих днях, о тих самих годинах. А скільки хорів, ревелерсів, оркестрів з помпезними, екзотичними і жанровими назвами заманювали до танцювання! І всюди було повно публіки різного віку, різних фігур і різних політичних переконань. Їли і танцювали навіть ті, що живуть на дієті і ліпіторі! Від якогось часу майже всі церкви    відчинили свої двері для гарного музичного і вокального мистецтва. Ми живемо недалеко церкви Св. Димитрія, яка завдячує своє існування отцеві Татаринові, коли він ще не був о. Митрофорний Архімандрит Іван Татарин! Тепер біля церкви є кредитівка (Українська Кредитова Спілка), українська школа, імпозантний, на 18 поверхів апартамент для сеньйорів і на другій вулиці, близенько – Дім опіки із закінченим, світової слави ЧЕТВЕРТИМ ПОВЕРХОМ! Отець Татарин репрезентує для мене філософію: “БОГА ВЗИВАЙ І РУК ПРИКЛАДАЙ!”

11 січня 2009 року, о 7 годині вечора, у церкві відбувся концерт колядок у виконанні церковного хору під    батутою диригента Мирона Максимова і ансамблю бандуристів “Золоті Струни” – диригент пані Віра Зелінська.         Обидва ансамблі підібрали дуже ефектні, маловідомі, давні, старовинні коляди в аранжуванні композиторів з устабілізованою славою і особливими талантами, як Леонтович, Гнатишин, Барвінський та інші. Деякі коляди опрацьовували і гармонізували Мирон Максимів та Віра Зелінська і мистці з України. Коляди були підібрані з мистецьким смаком, виконані стилево, без вибухових драматичних імпульсів, від початку до кінця чуттєво і переконливо.

Кілька думок на дорогу...

Неприсутній Ахіл – все одно був Ахілом...

Розумна людина знає багато, а хитра людина знає кожного...

Дехто нічого не робить – і робить це дуже добре...

Старе дерево найкраще палити, старе вино – пити, старим друзям найкраще довіряти, а старих авторів найкраще читати.

* * *

Хоч з нагоди Свят і Нового Року вам бажали і бажали “Веселих Свят і Щасливого Нового Року”, то на закінчення я ще всім побажаю: щоб ви ніколи не стратили своєї первісної енергії, щоб на традиційних забавах (а їх тепер маса!) ви танцювали, як метелиця, як вихор, щоб кожного дня всюди і завжди – ви мали зорі при ногах і зорі при руках... І кілька долярів у якійсь кредитівці... А як опинитеся у нефортунній ситуації, щоб вона була навіть найгірша – не стійте, як “віл, що трясеться”, чи як “осел, що сумно пасеться”, тільки робіть щось! Пам’ятайте, що “праця єдина” – завжди виривала людей з недолі. А наука, знання і вміння – завжди відкривають нові горизонти!

* * *

Можна зав’язати правді уста, але тоді вона дає про себе знати стогоном...

                                                        Арнольд Тойнбі, англійський історик

* * *

У політиці обороняють багато фортець, які вже впали....

                                               Жорж Помпіду, колишній прем’єр Франції

* * *

Диктатура – це держава, в якій людина мусить робити те, що не заборонене...

                                                    Джон Прістлі, англійський письменник

* * *

У політиці все має свою причину, але не завжди має свою мету...

                                                Джон Ґюнтер, американський  журналіст