У 200-річчя народження Тараса Шевченка

готується 7-й Збірник НТШ


Редакційна колегія збірника. Сидять зліва направо: Богдан Клід, Петро Саварин, Ярс Балан. Стоять зліва направо: Валерій Полковський, Сергій Ціпко, Микола Ів. СорокаНаперед – дещо з історії. 1-й Збірник НТШ вийшов з друкарні Видавничої Спілки “Гомону України” 1973 р. в Торонто, точно 40 років тому, з нагоди 100-річчя НТШ. У Редакційній колегії були: о. д-р П. Качур, д-р Яр Славутич (голова) і мґр. М. Хомяк. Осередок НТШ на Західну Канаду, заснований в Едмонтоні 3 грудня 1955 року, тоді мав 37 членів, з яких лише 4 живе досі. Тепер Осередок нараховує 40 членів, а у вічність від початку існування Осередку відійшло понад 80. Статті до 1-го Збірника, на 207 сторінок друку, написало тоді 8 авторів, а коштував він всього $2,044.00, з чого $1,000.00 прийшла від Альбертського Міністерства Культури. Для порівняння: 6-й Збірник, який вийшов з друкарні НУ “Острозька Академія” 2012 р., на 434 сторінки, 42-х авторів, коштував $10,350.00. Фонди на друк збірників головно приходили від Альбертського Товариства Збереження Української Культури, від Альбертської Фундації Збереження Історичних Пам’яток, інших організацій та окремих громадян.

Координатором останніх 4-х збірників був автор цього допису, який теж організував фонди на друк всіх 6-ти збірників. Між авторами останніх двох збірників вже були й автори із 4-ої хвилі поселенців та з України. У вступі до 1-го Збірника д-р Яр Славутич, між іншим, пише ось що: “Задум приготувати такого типу збірник виник десять років тому. Уже тоді почалося підшукування дослідників і збирання матеріалів, але через обтяження різноманітною працею докінчення з року на рік відкладалося. Лише тепер, з нагоди 100-річчя НТШ, група місцевих науковців завершила довгу й виснажливу працю, що віддзеркалює великий внесок українських поселенців у розбудову Канади...”

Треба сподіватися, що ця мета – “ВІДДЗЕРКАЛИТИ ВЕЛИКИЙ ВНЕСОК УКРАЇНСЬКИХ ПОСЕ-ЛЕНЦІВ У РОЗБУДОВУ КАНАДИ” – буде головно на думці авторам 7-го Збірника, з багато більшої нагоди, бо з нагоди 200-річчя народження Патрона НТШ – Тараса Шевченка у 2014 році, духом якого досі живуть українці Канади.

6-ий Збірник, у великій більшості (близько 500 примірників), розійдеться по Україні. Хай читають там і бачать, що значить жити у вільній багатокультурній державі і як українці бережуть свою українську спадщину. Поширенням його там безплатно займеться співредактор Збірника д-р Валерій Полковський, який якраз полетів туди 29 січня на три місяці. У Канаді можна набути його в Едмонтоні або Торонто.

Як координатор 6-го Збірника я дуже дякую всім авторам, редколегії, а зокрема друкарні НУ “Острозька Академія” за прекрасне виконання. Едмонтон щасливий, що має такого солідного партнера, як НУ “Острозька Академія”.

Дякую теж організаціям та авторам, які вже зголосилися взяти участь у написанні 7-го Збірника, а саме: о. д-ру А. Чировському (про Інститут Митрополита Шептицького в Оттаві), Лесі Швалюк і колезі А. Гладишевському (про Шевченківську Фундацію), проф. О. Ільницькому (про українську мову в Альбертському Університеті), О. Олійнику і комітетові (про 40-річчя Фестивалю “Писанка” у Веґривілі), Р. Британові (про 30-річчя його укр. радіопрограми), А. Копилець і комітетові (про Альбертську Раду Українського Мистецтва), мисткині М. Мариняк (про мистецтво В. Курилика), Р. і О. Солтикевичам (про хор мужчин), Р. Білашеві (про розбудову Села УКС за останніх 15 років), Л. Клапущакові, Г. Котович, М. Саварин, Л. Коровнику і о. Б. Демчукові, які зголосили, що щось дадуть, але я не занотував що.

На превеликий жаль, не буде вже між авторами св. п. професорів-емеритів Яра Славутича, Валеріяна Ревуцького і Александра Малицького, котрі відійшли минулого року у вічність, а завжди щось, і то до всіх збірників, писали.

Тем, що чекають свого автора, ще дуже багато. Редколегія дає на те майже цілий рік. Вона працюватиме в тому самому складі: М. Сорока, В. Полковський, Я. Балан, С. Ціпко, С. Мельник і Петро Саварин як координатор. Колись хтось, що писатиме історію українців Канади, за ці збірники напевно подякує.

Прем’єр-міністр України М. Азаров якраз проголосив, що 200-річчя народження Тараса Шевченка Україна буде святкувати разом з Росією. Що за перфідія! Що за нахабство! Та ж Росія завжди була найбільшим ворогом України, а українцям навіть не дозволяла покласти квіти на його могилі чи до підніжжя його пам’ятника! Але ж Шевченко ВИРАЗНО написав у своєму Заповіті: “Поховайте та вставайте, кайдани порвіте” – самозрозуміло, що московські, просив чорнобривих “кохатися, та не з москалями”, ждав українського Вашингтона, а не таких лакеїв Москви, як Кучма і Янукович! Обманом і брехнею Росія далі намагається втримати Україну своєю колонією і не допустити до Західної Європи! Дай Боже, щоб український нарід нарешті зрозумів, що тільки “в єдності сила народу”, і вберіг Україну від нового московського ярма.

Статті до 7-го Збірника НТШ прошу зголошувати і надсилати на руки співредакторів, д-ра Миколи Сороки і д-ра Валерія Полковського, а в кінцевому рахунку до мене. Наші адреси такі: msoroka@ualberta.ca, valerii@shaw.ca,

petersavaryn@gmail.com


Петро Саварин,

координатор


PHOTO

Редакційна колегія збірника. Сидять зліва направо: Богдан Клід, Петро Саварин, Ярс Балан. Стоять зліва направо: Валерій Полковський, Сергій Ціпко, Микола Ів. Сорока