Сторінки ВІРИ КЕ:  Хроніка, Коментарі, Різне

Три дати у серпні

 

Першого серпня 1913 року померла Леся Українка. У нас в Торонто Лесю Українку згадують під її памятником у Гай Парку. Гай Парк – не якийсь спeціальний парк, тільки парк для загального вжитку дітей, людей, собак, авт, продавців гот догів та гамбургерів. І птахів... А Леся за життя була спeціальна, надзвичайна, відома у світі. І була також захоплена етнографією, високо цінила нородну пісню, і саме це здружило її з Климентом Квіткою, дослідником українського та всесловянського фольклору. Нічого дивного, що Леся і Климент за короткий час одружилися. Та не фольклор визначив місце Лесі Українки в українській та світовій літературі. Її цінять і величають як письменника, драматурга, прозаїка, поетесу. Творчість Лесі Українки стоїть на рівні світової літератури, але, не знаючи світової літератури і не розуміючи її, люди не знають і не розуміють Лесі Українки. Якби вміли її оцінити, не ходили би до Гай Парку її величати. Леся Українка виросла з примітивної, плаксивої, лозунгової лірики і дала українській літературі драматичні твори найвищої якости і прозу та поезію найвищого зразка. Ми повинні знайомити себе і світ з Лесею Українкою, а не співати за нею молебени та панахиди. І де? В Гай Парку!

 

х х х

 

Восьмого серпня 1834 року народився Осип Федькович, письменник і передвісник українського, національного відродження Буковини. Він учився в чернівецькій німецькій школі, відбував військову службу в Семигороді 1859 р. і став поручником. Брав участь у поході до Італії, під час якого написав перший вірш українською мовою Нічліг. Перед тим Федьковч писав тільки німецькою мовою, бо на Буковині це була офіційна мова.

По звільненні з війська він став війтом у рідному селі, а відтак шкільним інспектором. Запрошений до Львова на редактора видавництва Просвіта, працював також у театрі Руська Бесіда. Останні роки свого життя провів у Чернівцях, де був редактором газети БУКОВИНА.

За заслуги на літературному полі його обрали почесним членом НТШ. У своїй творчості Федькович поєднував впливи західноєвропейського романтизму з фольклором. У його віршах переважає гуцульська тематика. У них він часто відтворює переживання жовнірів, які, відірвані від рідного краю, у відчаї доходять до дизертирства або й самогубства. А служба в ті часи у війську базувалася на майже садистичних законах. І Федькович перший своїми поезіями виявив цей садизм і сліпу дисципліну. Але Федькович розкриває також бурхливий світ гуцульського життя. До Івана Франка Федькович був найбільшим письменником Західної України. Його вірші, особливо поему Довбуш, найбільше популяризував видатний мистець-рецитатор Юліян Ґеник-Березовський (1906-1952).

 

х х х

 

Пятнадцятого серпня 1856 р. народився Іван Франко. Д-р Іван Франко. Чи ми вшанували його хоч колись якимсь концертом? Ні. А Франко, поруч з Шевченком, один з найвизначніших духовних провідників України, вчений, громадський діяч, публіцист, автор багатьох поезій, драм і книжок, белетристичних та наукових. Іван Франко студіював у Львівському, Чернівецькому та Віденському університетах. У Відні захистив докторську працю у 1894 p. З приїздом Михайла Грушевського до Львова Франко тісно з ним співпрацює і розвиває працю НТШ. У 1899 р. стає дійсним і найбільш активним членом НТШ, а в 1904 р. – його почесним членом. Саме завдяки Франкові і  Грушевському НТШ розвинулося фактично в Академію Наук. Напередодні Першої світової війни, у 1898 р., українська громада урочисто відзначила 25-літній ювілей літературної діяльности Івана Франка. Наукова і літературна спадщина Івана Франка така велика, різногранна, що збагнути її і заглибитися в неї – замало сторінки в газеті. Наукова праця і його власний світогляд увійшли у свідомість українського народу. За совєтських часів в Україні Франка найбільше поважали за те, що його батько був ковалем, так само як багато свідомих українців ніколи не може забути, що Шевченко пас ягнята за селом!

За совєтських часів в Україні низку його творів взагалі вилучили з ужитку, зокрема: Не пора...., Великі роковини, Розвивайся ти, високий дубе, а інші були сфальшовані чи тенденційно скорочені: передмова до збірки Мій Ісмарагд, Що таке поступ, Народники і марксисти”, Михайло Павлик, замість ювілейної сильветки.

А з іншого боку – наголошували вплив російських революціонерів-демократів на Франка і одночасно штучно підкреслювали ворожі взаємини між Франком і Грушевським, українським консервативним табором тощо.

Думаю, що настав час, щоб і наша генерація, і наступні почали досліджувати шляхи творчости Івана Франка, його майстерність, драматургію і взагалі його життя та заслуги. У своїх творах він досягнув вершин людської думки.

Не пригадую, щоб у Торонто коли-небудь хтось влаштував на широку скалю концерт на пошану творчости Івана Франка. Але завдяки пані Євгенії Пастернак у Торонто є прекрасна установа – Пансіон Івана Франка, де українські сеньйори доживають свого віку, маючи професійну і приязну опіку та приємне життя. Там вже кілька років живе    105-літня пані Катерина Підзамецька. Вона прибула до Канади у минулому столітті з села Поточиска, включилася у громадське життя і залишила його аж тоді, коли її до цього змусило здоровя. Одначе память її не зрадила, і вона досі всіх і все памятає. Добре, що хоч цей дім пригадує всім ІВАНА ФРАНКА!

 

Закінчення шкільного року

у дошкільному садочку, який приміщується у школі Йосифа Кардинала Сліпого

17 червня 2005 року

 

Імпрези садочків приємні для всіх, хто любить дітей, а для батьків – це чарівні хвилини з майбутніми маестрами, з з яких дехто, можливо, виросте і на генія! Але заки вони виростуть, то вони всі є геніальні, солодкі, милі, незабутні!

Закінчення шкільного року в дошкільному садочку було насичене і емоціями, і радісними несподіванками, і виявом найкращих інтенцій учителів, дітей та публіки. 44 точки програми злетіли швидко і дали нагоду кожній дитині заблистіти своїм талантом.

Яке щастя, що маємо садочки, в яких діти закарбовують у своїх серцях любов до всього українського і починають говорити добірною українською мовою, бо такою добірною українською мовою говорять до них учительки.

Роздача свідоцтв і спалахи фотоапаратів напевно залишаться дітям найкращим спогадом на все життя!


Блискавиці вбивають!

 

Цього року (2005) блискавиці почали вбивати вже в половині весни.

Два хлопчики їхали кудись на ровеpax, несподівано блиснула блискавиця і обидвох вдарила. За кілька днів, під час несподіваної бурі, група людей сховалася під деревом, і там їх блискавиця знайшла. Виходить, не всі люди знають, як берегтися блискавиць.

Отож, подаю правила, випрацьовані метеорологами:

1. Не стійте у відчинених дверях, при відчиненому вікні, при вогнищі (каміні), біля радіатора, елктричної кухні, металевих водопроводів, раковини, при електричних приладах і машинах, коли вони підімкнені до електрики.

2. Не вживайте електричних машин і приладів під час громовиці.

З. Не виходьте надвір з чимсь металевим, коли блискає.

4. Коли плаваєте або стоїте у воді, а починається громовиця – втікайте. Коли веслуєте металевим судном, а починає гриміти – швидко пливіть до берега.

5. Коли їдете автом під час бурі, не виходьте з авта. В авті ви заземлені.

6. Коли вас захопила буря на відкритому місці, в полі – шукайте захисту якнайближче. Коли нема будинку, влізьте в глибоку ущелину, в рів, у корчики, припадіть до землі, плазуйте.

7. Не підходьте до металевих огорож.

8. Коли ваша шкіра починає тремтіти і підноситься волосся – моментально впадіть на землю, приплескайте себе до землі, бо природа дає вам знак, що за вами шукає блискавка.

9. Не біжіть під високе дерево, не ховайтеся під високі дерева.

10. Якщо наближається щось гірше, ніж громовиця, – шукайте захисту в пивниці.