Володимир Змій

До 80-ліття з дня народження

Валеріян Ревуцький


Коли доводиться переглядати книжку про Театр-Студію Йосипа Гірняка та Олімпії Добровольської (упорядковану відомим письменником Богданом Бойчуком), то впадає у вічі величезна кількість матеріалу про щоденне життя цього мистецького явища, занотована постійним його членом Володимиром Змієм. Цей матеріал поданий в цікавій формі і, як стало відомо, заохочений ще О. Добровольською Змій передав повний опис щоденного життя Театру-Студії до УВАН в Нью-Йорку, і треба сподіватися, що колись він буде опублікований. Написавши щоденник Театру-Студії Володимир Змій розповів не тільки про побут самого Театру-Студії, але й подав матеріал до вивчення мистецької спадщини Йосипа Гірняка та Олім-пії Добровольської.

Володимир Змій пройшов крізь все життя Театру-Студії, виступаючи в кожній виставі від Гайдамаків за Шевченком в Ляндеку (Австрія) до театралізованої вистави мистецького слова Людина і герой про Івана Мазепу (США), не вагаючись грав чи то в епізодичних ролях чи в основних.

Володимир Змій народився 30 листопада 1922 р. в селі Бродки Миколаївського району Львівської области, закінчив десятирічку 1941 р. і 22 жовтня того ж року почав працювати в хорі Львівської Опери. В 1942 р. він вступив до Театральної Школи при відділі культури УЦК (керівники Й. Гірняк та О. Добровольська) під дирекцією Андрія Бендерського. Як викладач Театральної Школи стверджую, що В. Змій був одним з моїх найкращих студентів на курсі історії світового театру. У ранішні години (у погодженні з управою Львівської Опери) Змій перебував у Театральній Школі, а ввечері співав у хорі театру.

В червні 1944 р. виїхав на Захід і мандрував по Німеччині. Довідавшись після закінчення війни, що Гірняк і Добровольська опинилися в Австрії в таборі Ляндек, він в грудні 1945 р. перейшов кордон з Німеччини і зустрівся з ними, а навесні 1947 р. переїхав з Театром-Студією до Міттенвальду в Німеччині. Брав участь у всіх виставах Театру-Студії (між ними в ревіях І. Алексевича, в Слузідвох панів К. Ґольдоні (Сильвіо), в Мати і я за М. Хвильовим (Іван), в Оргії Л. Українки (Хілон), в Примарах Г. Ібсена (Енґстран) та ін.). У 1949 р. Змій виїхав з Гірняком, Добровольською та В. Лисняком до Нью-Йорку і продовжував працювати з ними в театрі у виставах Пошились у дурні І. Керницького за М. Кропивницьким (Василь), в Мірандоліні К. Ґольдоні (Фабріціо), в Мині Мазайло М. Куліша (Дядько Тарас), в Тартюфі Мольєра (Клеонт), а в Театрі Слова брав участь у виставах Мойсей за І. Франком та Людина і герой.

Серед учнів Гірняка і Добровольської в Театрі-Студії Змій не зазнав такого успіху, як Т. Позняківна або М. Чолган, але він завжди був у всіх виставах ідеальним ансамблістом, а поза своєю акторською діяльністю став цінним літописцем Театру-Студії. В грудні 1959 р. з виставою Людина і герой закінчилося театральне життя Театру-Студії Гірняка і Добровольської, а з ним і життя Змія в театрі. Але в історії українського театру в діаспорі ім’я його посіло назавжди запевнене місце. І не тільки при згадці про його 80-ліття.