Українці у Вірменії

20-23 квітня 2002 р. президент Світового Конгресу Українців Аскольд Лозинський відвідував Вірменію на запрошення крайової центральної репрезентації українців у Вірменії Федерації Українців Вірменії Україна.

Вірменія це в основному гомогенійна держава, де 97% населення вірмени. Крім корінного населення, проживають 11 націо-нальних меншин, а саме ассири, греки, грузини, євреї, єзиди, курди, молокани, німці, поляки, росіяни та українці. Сьогодні населення складає приблизно 2,5 мільйона, а українців лише 4-5 тисяч. З огляду на економічні злидні населення країни, а також кількість українців, зменшилось наполовину за останні десять років. Фактично не менше, як у Вірменії, проживає вірменів поза батьківщиною. Приблизно 250 тисяч мешкає у США та сьогодні становить потужну і впливову діаспору в Америці, зокрема через свої економічні можливості та інтенсивність праці у Вашингтоні.

Федерація Українців Вірменії має філії в таких місцевостях як Єреван, Лорийськ, Сеавана, Ванадзор, Гумрі, Іджеван. Вона видає власну місячну газету під назвою Дніпро Славутич, засновану у квітні 1997 року. Головою на сьогоднішній день є Романія Явір. До складу Федерації входять чотири мистецькі ансамблі, серед них чимало молоді. Федерація організувала також недільну школу для молоді. На жаль, немає української церкви.

Крім Федерації, працює також Українське культурне товариство Червона Калина, котре очолює Ольга Пархоменко. На жаль, співпраця між Червоною Калиною та Федерацією не найкраща.

Найближчим часом Федерація планує спорудити памятник Тарасові Шевченкові у Єревані та збудувати українську церкву. На пам’ятник місцева влада у Єревані вже призначила відповідне місце, а Україна обіцяла надати граніт. Залишається знайти кошти для скульптора, котрий проживає в Криму, перевезення та встановлення памятника на місці. Також на сьогодні визначається місце для церкви.

Слід згадати, що економіка у Вірменії надзвичайно бідна. 65% землі не придатні для використання. Чудові краєвиди мало цікавлять туристів, а виробництво напоїв коньяку та каменя туфу не працює в достатній мірі.

З громадою співпрацює Посольсто України у Єревані, особливо надзвичайний та повноважний посол Володимир Тягло та третій секретар посольства Володимир Кулинич.

Під час своїх відвідин президент СКУ зустрічався з цілим рядом урядових осіб Вірменії, радником президента Кочаріяна, депутатами Національної Асамблеї, головним архітектором Єревана, президентом Союзу національностей та радником міністра закордонних справ. Най-більш вагомою подією була зустріч президента СКУ з Католікосом всіх вірмен Герегіном ІІ, який обіцяв сприяти у побудові української церкви.

На завершення візиту президент СКУ поклав вінок перед памятником жертвам вірменського геноциду 1915 року, та посадив деревце на тому місці, де буде вміщена памятна таблиця від СКУ. На побудову памятника Т. Шевченкові президент СКУ передав 500 ам. дол. Федерація Українців Вірменії внесла прохання стати членом СКУ.