Ігор Копестинський
Це втретє поспіль після відновлення державної незалежности український народ 31 березня ц.р. обирав депутатів у свій найвищий законодавчий орган країни Верховну Раду. І вперше за весь цей час представники національно-демократичних сил, які об`єдналися в Блок політичних партій Наша Україна очолюваний Віктором Ющенком, отримали найбільшу підтримку виборців (23,57%) і здобули таким чином 70 місць в парламенті. На цих виборах також вперше відчутного удару було завдано апологетам комуністичної ідеології. Вірних ленінців підтримали 19,98% виборців, що дозволяє Комуністичній партії України отримати 59 мандатів. Це майже наполовину менше, ніж в попередньому парламенті.
За улюбленців Леоніда Кучми блок За єдину Україну проголосувало лише 11,77% виборців (35 місць), що засвідчило повну незгоду українського народу з політичним курсом нинішньої влади.
Ще три партії також зуміли здолати 4-процентний бар'єр і провести своїх представників у Верховну Раду: Блок Юлії Тимошенко 7,26% (22 місця), СПУ 6,87% (20 місць) та СДПУ(о) 6,27% (19 місць).
Однак в Україні лише половина депутатів ВР обирається за партійними списками. Друга половина (225 депутатів) вибирається в одномандатних округах за мажоритарною системою.
На сьогодні Центральна виборча комісія ще не оприлюднила повного списку переможців-мажоритарників, однак оглядачі схильні вважати, що тут найбільшу перемогу отримає блок За єдину Україну. Це навіть дозволило лідеру цього блоку В.Литвину оптимістично заявити, що парламентська фракція його партії буде нараховувати 180 депутатів.
Чи станеться так, як гадається, покаже час.
Хто сформує парламентську більшість? Хто опиниться в опозиції? Чий буде голова Верховної Ради? За кого проголосують депутати, обираючи премєр-міністра? ось найважливіші питання, які сьогодні турбують український політикум. Всі розуміють, що від їх вирішення великою мірою залежить результат наступних президентських виборів в Україні у 2004 році.
Громадяни України, які перебували в цей час у Канаді, також змогли взяти участь у голосуванні. З цією метою при дипломатичних місіях були організовані дві виборчі дільниці 217 виборчого округу: № 33 в Посольстві України в Оттаві та № 34 в Генеральному консульстві України в Торонто. Згідно з інформацією, наданою нам цими установами, голоси виборців розподілились наступним чином.