Знову українець під прицілом

П. Лопата


За інформацією міжнародних пресових служб, 78-річний громадянин США, українець за походженням Яків (Джек) Палій, під загрозою депортації. Американський департамент юстиції збирається позбавити громадянство Я. Палія, мешканця околиці Нью-Йорку Квінс. Федеральний уряд твердить, що він був охоронцем в концентраційному таборі в Травники, Польща. За деякими даними, 6,000 жидів там було замордовано в 1943 році. Про втрати інших національностей не вдалося знайти жодних відомостей.

Хоч Палія не звинувачено в скоєнні окремих злочинів, судові документи вказують на те, що такі сторожі, яким нібито працював підозрюваний, заставляли вязнів працювати та не дозволяли їм втікати, пише газета Ню Йорк Дейлі Нюз.

Яків Палій, пенсіонер, який раніше працював рисувальником-креслярем, став громадянином США в 1957 році. Уряд США зараз звинувачує його в тому, що він неправдиво заповнив іміграційну анкету. Подібна ж метода вигнання осіб, підозрюваних у причетности до діяльности нацистів під час Другої світової війни існує в Канаді, де для неї прийнята назва депортація та денатуралізація.

Вже понад 20 років за інформацією кореспондентів газети Нью Йорк Дейлі Нюз Палій мешкає з дружиною на 89 вулиці в Квінс і без винятку ввічливо поводиться з сусідами, більшість з яких іммігранти з Південної Америки, Близького Сходу та Південної Азії.

Та ж газета подає свідчення (яке, між іншим відсутнє у поданнях інших ЗМІ, які в основному посилалися на джерело відомої прес служби Асосієйтед прес, де поки що знаходиться на цю тему всього лиш коротеньке повідомлення) сусідки Палія, Патриша Вінклер, котра говорить, що Палій зразковий громадянин.

Сусіди теж повідомили кореспондентів Дейлі Нюз Фернанду Сантос і Дейва Ґолдинера, що Палій часто працює біля свого автомобіля, а що його дружина, Марія, в таку пору року займалася би скромним городом, площу якої журналісти порівняли з поштовою маркою.

Йозеф Батус, котрий знімає квартиру в домі Палія, переконаний, що він не є нацистом.

Іммігрант з Пуерто Ріко, ремонтник Гектор Серано, пише Дейлі Нюз, який протягом довгих літ виконував ремонти та дрібні роботи в хаті Палія, каже, що Палій чудова людина, котрій належиться нагода залишитись в своїй прийнятій батьківщині. Ця людина тут відпрацювала ціле своє життя, сказав Серано. Не знаю, чому уряд вирішив йому докучати.