“Радуйся, Маріє”

Марта Онуфрів


Саме під такою назвою відбувся в Торонто благодійний концерт, мета якого збір коштів на підтримку монастиря Пресвятої Богородиці, що поблизу Оранжевілл.

Цей унікальний концерт, вдало скомпонований з міжнародної та української класики, авторської релігійної пісні та поезії, зєднав у прославі Матері Божої приблизно 400 осіб.

Треба сказати, що цей захід приніс невимовну душевну й мистецьку насолоду кожному з присутніх. Тим більше, що до концерту було залучено найкращі мистецькі сили Торонто. Та спершу усіх присутніх поблагословив Преосвященніший Кир Корнилій Пасічний. А вже заключне слово на цьому мистецькому заході виголосив ієромонах о.Михаїл.

Концерт розпочався молитвою Богородице Діво (композитор А.Гнатишин), яку виконала Леся Пяста під акомпаніамент Людмили Мишастої. Також молитовно вона проспівала наступну пісню Господь багатий нас благословив (слова О. Олеся, музика І. Фіцаловича). Сильний голос цієї співачки звучав щиро і благально. Треба згадати, що у концерті лунала ще одна релігійна пісня (про це згодом), покладена на музику талановитим Іваном Фіцаловичем. Милою несподіванкою для багатьох була участь у концерті дітей, зокрема Богдана Пясти. Останній під фортепіанний супровід Людмили Мишастої зворушливо проспівав Всеблагую Матір (муз. Й. С. Баха, Ш. Гуно).

У репертуарі оперного співака Сергія Коки були Ave Maria Ф. Шуберта, Пресвята, повна любови Ф.Дуранте, Господи, помилуй А. Страделлі (супровід Нелі Кречковської). Усі твори він виконав з великим пієтетом, натхненно й розкуто.

Хочеться окремо наголосити на поетично-музичній цілісності концерту: в його музичну канву було вдало вмонтовано розкішну поезію о. Василя Мельника (Василя Мельниченка), лицаря Білої Пані. Отож, кожному виступові передували поетичні рядки, трепетно рецитовані ведучою Зоряною Онищук.

Окрасою концерту були піаністи-віртуози Неля та Юрій Кречковські. Своєю високопрофесійною грою, цікавою інтерпретацією музичних творів (Юрій Кречковський Прелюдія В. Ревуцького, Ноктюрн Ф. Шопена; Н. і Ю. Кречковські Соната Л. Бетховена, Наспіви Й.Брамса) вони внесли у нього милі й благостні нотки.

З надзвичайним ентузіазмом вітали слухачі скрипаля Василя Попадюка. Його блискуча техніка виконання разом з неймовірною експресією викликали незатихаючий шквал овацій. До речі, тут Василь Попадюк уперше виконав Елегію, спеціaльно написану ним для концерту Радуйся, Маріє (і ще Роздуми Е. Моріконе).

Особливого чару концертові додало тріо бандуристок “Срібний передзвін”: Ольга Носків, Ярослава Переймибіда та Марія Судак (керівник - Ольга Носків). Першою сходинкою до успіху був їхній граційний вихід з бандурами, в стилізованих під народні чудових ношах. У досконалому виконанні співачок проз-вучали: Радуйся, Пречиста (муз. І. Фіцаловича), три українські народні пісні - Містична рожа, Радіймо нині з чудес, О Ісусе найсолодший (остання акапельно). А вдячні слухачі довго не відпускали їх з подіуму.

Перші два музичні твори - Під Твою милість (розспіви Києво-Печерської Лаври) та Неопалима купина (сл. Г. Канич, муз. Н. Колач) - у виконанні музичного гурту Мрія (солістка Леся Пасько, окрім того, Наталія Колач, В`ячеслав Смирнов, Юрій Костів) прозвучали по-класичному. Натомість наступні дві пісні, привезені з Колодіївського монастиря (на Тернопільщині), Радуйся, Маріє та Як гарно у храмі Твоїм, Богородице Мрія і Збруч разом з юними солістками Вікторією Жмурко та Юлією Задорожною проспівали у відмінній, естрадній манері. (Треба наголосити, що пісня Радуйся, Маріє музична візитка монастиря Пресвятої Богородиці). Обидва музичні гурти довели, що їм під силу виконувати не лише релігійні пісні фольклорного характеру, але й суворо-аскетичні церковні твори.

Останнім музичним акордом цього виняткового концерту був виступ церковного хору храму св. о.Миколая (цей рідкісний за своїм гармонійним звучанням мистецький колектив так і хочеться назвати хором духовної пісні) під диригентурою Романа Гурка. У його виконанні прозвучали три літургійні твори: Милосердя двері (автор невідомий), О, Тобі радується (муз. О. Кошиця) та У царстві Твоїм (муз. Сластіона). Велично й піднесено, особливо в останньому творі гімні Боже великий, єдиний (муз. М. Лисенка, сл. О. Кониського) хористи просили Господа про Його ласки й щедроти для нашої Неньки-України.