Презентація книжки д-ра В. Юрія Даниліва

“Солідарність і солідаризм”

Дарія Павлюк


Вийшла у світ в перекладі з німецької мови на українську книжка “Солідарність і солідаризм”, написана як докторська дисертація д-ром В. Юрієм Данилівим 50 років тому в університеті ім. Леопольда Франца в Інсбруку /Австрія/. Книжка видана в Києві.

Перша презентація книжки відбулася 31 травня 2001 року в Національному університеті “Києво-Могилянська Академія”, в якій взяли участь президент Києво-Могилянської Академії проф. В’ячеслав Брюховецький, декани факультетів політології, філософії, фізики, математики та провідні політичні й наукові діячі столиці.

Друга презентація цієї книжки відбулася 8 грудня ц.р. в Торонтському університеті за стараннями Комітету презентації в Toронто при Українському народному домі, який очолював д-р Володимир Росоха.

В дискусії на тему “Солідарність, солідаризм і Україна” взяли участь кілька спеціалістів з академічних кіл, а саме: автор книжки д-р Данилів; д-р Всеволод Ісаїв, професор соціології при Торонтському університеті; проф. д-р Андрій Чировський, директор Інституту ім. Митрополита Андрeя Шептицького в університеті св. Павла в Оттаві; д-р Тарас Кузьо, науковий співробітник Центру російських та східно-європейських студій Торонтоького університету.

Програма презентації, якою керував професор політичних наук Гамільтонського університету Петро Потічний, почалася музичним виступом проф. Юрія і Нелі Кречковських, які виконали на фортепіяні твори Ревуцького, Лисенка та Бриля.

Д-р Данилів коротко розповів про появу цієї книжки українською мовою. Основним поштовхом до її публікації було його ознайомлення зі станом навчання політичних і соціальних наук в університетах України, де ще й досі вивчаються теорії Маркса і Леніна.

“Метою моєї скромної праці, – сказав він, – є ознайомити академічну молодь і кадетів військових академій з системою державного ладу та соціальними ідеями Західної Європи, особливо з ідеями солідарности і солідаризму, її завданням є пробудити в них національну свідомість і глибше зацікавити їх українською національною ідеєю та заохотити їх практично брати активну участь в політичному житті України, особливо тепер, перед виборами до Верховної Ради, і масово включитися у виборчий процес”.

“Україна не буде вповні вільною й незалежною державою доти, – підкреслив він, – доки девізом українського студентства та кадетів військових академій не буде – ЧЕСТЬ, СВОБОДА, БАТЬКІВЩИНА!”

Д-р В. Ісаїв підкреслив, що тема цієї книжки дуже важлива для України в контексті історії соціологічної думки. Він звернув увагу на те, що питання солідарности завжди було основним питанням про суспільний лад.

В обговоренні активну участь прийняв проф. Чировський, щодо теми солідарности і солідаризму, сказав: “Коли згадати слово “солідаризм” вченому, який вивчає питання політичної економіки, то приходить на думку ім’я німецького єзуїта Гайнріха Пеша. Хоч і були інші мислителі, які розвивали суспільно-економічні системи під цією ж назвою, однако Пеш залишився найважливішим серед них.

Д-р Чировський підкреслив, що митрополит Андрей Шептицький дуже часто писав про суспільні питання і твердив, що фундаментом українського суспільства повинна бути солідарна співпраця церкви і держави. Митрополит Шептицький уболівав над фактом нездібности українських політиків з’єднатися в ім’я добра української нації.

Подібний стан в українському політичному житті існує й по сьогодні.

Дуже цікавим був виступ д-ра Кузя, який торкнувся питання солідаризму в контексті націотворення, яке відбулося за останніх 10 років в Україні; про границі, історіографію і питання національної меншости. Він підкреслив, що єдина політична сила, яка є проти незалежности України – це Комуністична партія, а всі інші є за її незалежність,

Д-р Кузьо заторкнув також питання границі, федералізму, солідаризму в Україні. На його думку, еліта України хоче будувати державу, але вона не має спільної ідеї, на якій має бути збудований соціяльний лад, що впливає на потенційний брак солідарности серед населення, а це питання релігії і мови. Всім відомо, що Українська Католицька Церква відродилася досить успішно і дуже скоро, але православних церков сьогодні на Україні є аж три.

Щодо питання мови, якщо немає спільної мови в країні, або немає спільної думки, або яку функцію має відігравати мова в Україні, то це також впливає на стан нашої солідарності. І тут випливає питання, яку роль відіграє російська мова? Нещодавно президент Кучма повернувся до своєї програми, яку він підіймав у 1994 році на президентських виборах про те, що російська мова має стати другою офіційною мовою в Україні. Якраз тепер у Верховній Раді, – сказав д-р Кузьо – обговорюється закон про введення російської мови як офіційної. Якщо цей закон буде прийнятий, то можливо, що буде дві державні мови. Він підкреслив, що крім Донбасу й Криму, українська мова дуже успішно розвивається. Ясно, що коли немає єдности серед еліти, то не буде її і серед населення. Є побоювання, що президент Кучма використає мовне питання, щоб зменшити електорат Віктора Ющенка під час виборів, як це він використав 7 років тому.

“Для нас, в діаспорі, книжка д-ра Даниліва дуже важлива, – підкреслив д-р Кузьо. – Питання, чи Україна буде чи не буде, вичерпане. Україна буде й далі незалежною, але під знаком питання є, що там будується. І якщо б ті, які будують ту Україну, прочитали і використали ідеї цієї книжки, про яку ми дискутуємо, то і Україна була б більш привабливою, – закінчив д-р Кузьо.

Книжку можна набути в книгарні “Арка” в Торонто, 575 Queen St. W, M5V 2B6, tel. 416-703-2752, fax 416-703-2753.