Презентація книжки “Famine-Genocide in Ukraine”


 
13 червня у приміщенні Канадсько-Української Мистецької Фундації відбулася презентація книжки, що побачила світ під редакцією професора Всеволода Ісаїва, ан-глійською мовою “Famine-Genocide in Ukraine” про Голодомор в Україні у 1932-1933 роках. Ця цікава книга на дуже актуальну не лише для українців, а й для представників усіх інших національностей тему видана цього року стараннями Українсько-Канадського Дослідно-Документаційного Центру. Під-сумовуючи порушену у виданні проблему, професор Всеволод Ісаїв у своїй короткій передмові наголошує: “Що найголовніше, я хочу висловити пошану мільйонам жертв Голодомору, які 70 років тому були жорстоко замордовані без причини”.

Програму відкрив професор Василь Янішевський, член Ради Директорів УКДДЦ, завдяки якому, можна сказати, видання побачило світ. Після цього слово перебрав професор Максим Тарнавський. Промовляли також пані Марійка Шкамбара та пан Теодосій Волошин – від Централі Конгресу Українців Канади і від КУК, Відділ Торонто. Усі промовці підкреслювали важ-ливість появи такої цінної книги і необхідність більше робити для того, щоб про трагедію 1932-1933 років в Україні довідалися у всьому світі, дізналися, що Великий Голодомор був створений штучно, що люди гинули від голоду на родючій українській землі, тому що такою була політика тодішньої правлячої комуністичної верхівки на чолі з “товаришем” Сталіним.

З короткою доповіддю на презентації виступив генеральний консул України в Торонто Ігор Лоссовський. Він, зокрема, сказав: ”Спланований і реалізований ко-муністичним радянським режимом Голодомор та масові політичні репресії поставили під сумнів саме існування української нації. Голодомор став національною катастрофою. І це не перебільшення. Штучний Голодомор в Україні у 1932-1933 роках винищив, за різними оцінками, від 7 до 12 мільйонів українців.

В Україні, по суті, вперше офіційно визнали факт Голодомору на державному рівні. Прийнято ряд документів щодо підготовки і проведення заходів у зв’язку з 70-ми роковинами Голодомору. Вони заклали юридичну базу для широкомасштабного дослідження, правового тлумачення і політичної оцінки злочинів проти людства.

Визнання Голоду актом геноциду має принципове значення для стабілізації суспільно-по-літичних відносин в Україні і є фактором відновлення історичної справедливости, морального зці-лення кількох поколінь від страшного шоку, заподіяного масовими репресіями та Голодоморами”.

У своєму виступі професор Петро Потічний розповів про Голодомор 1945-1947 років, який також мав місце в Україні, базуючись на архівних матеріалах.

Професор Василь Янішевський подякував усім за присутність на презентації, аУкраїнській Кредитовій Спілці, кредитівкам “Будучність” та “Союз” – за фінансову допомогу у виданні книги “Famine-Genocide in Ukraine”.