У Гарварді відбулася літня школа

(ФКУ-Кембрідж) 17 серпня ц. р. закінчила навчання тридцять перша Літня школа українознавства Гарвардського університету з участю 42-ох студентів. У програмі, одинокій того рівня і змісту серед західних академічних установ, відбулися виклади історії України ХХ-го століття, української мови (початковий, два середні та вищий курси), української літератури ХХ-го ст. та української політології (курс п. з. “Українська політика і суспільство”). Виклади провадили гарвардські вчені (д-р Любомир Гайда, Володимир Діброва, проф. Роман Шпорлюк) і фахівці з різних академічних установ: проф. Ярослав Грицак (історик, Львівський ун-т, Львівська богословська академія), д-р Юрій Шевчук (мовознавець, Торонто), д-р Лідія Стефанівська (літературознавець, Польська академія наук, Варшава), Галина Гринь (мовознавець, Єйльський ун-т) і д-р Наталія Шостак, директор цьогорічної Літньої школи українознавства (мовознавець, Альбертський ун-т).

Коли в минулому на лекціях переважали студенти українського походження з діяспори, які бажали глибше вивчити своє прадідівське коріння (їх було 15 цього разу), то у викладах цього року брали участь ще 7 студентів з Америки і Канади, по одному з Німеччини та Франції та 18 з України з таких міст як Харків, Київ, Дніпропетрівське, Тернопіль, Одеса, Львів, Симферопіль. Всі вони отримали унікальну можливість приїхати до Гарвардського університету завдяки Фонду катедр українознавства, який тримається із щедрої підтримки і жертвенности громади українців Америки і Канади, а також завдяки фінансуванню Ради соціальних і наукових дослідів в Нью Йорку, Міжнародної фундації “Відродження”, Фундації Евразія-Сітікор ґруп, та Департаменту освіти США, який призначив фонди на організацію одного з курсів української мови.

Програма культурних і громадських імпрез ставить собі подвійну мету. По-перше дати можливість студентам і всім зацікавленим українською тематикою із громади метрополітального Бостону послухати фахівців у ділянках культури, політики, літератури, студій діяспори, а по-друге створити сприятливі умови для знайомства студентів між собою. Для багатьох із понад 1 800 студентів, які вийшли з її стін за тридцять років плідної діяльности, Літня школа українознавства в Гарварді стала початком дружби для одних і сім'ї для інших.

Серед культурних імпрез, які викликали жваве зацікавлення – перегляд контроверсійного фільму польського режисера Гофмана “Вогнем і мечем”, літературні читання за участю бостонського письменника Аскольда Мельничука, українського прозаїка Володимира Діброви та перекладачки української літератури на англійську Галини Гринь.

Цього року студенти мали виняткову можливість спілкуватися з одним із найцікавіших і багатообіцюючих політиків незалежної України Борисом Тарасюком, колишнім міністром закордонних справ, який здійснював проевропейську орієнтацію України. З лекціями також виступили: Стівен Пайфер, колишній посол США у Києві, якого нещодавно призначено заступником Державного секретаря США (огляд взаємин Сполучених Штатів з незалежною Україною), Віра Андрушків, координатор проекту міст-побратимів України і США у межах Фундації “США-Україна” (сприяння розвитку місцевого самоврядування в Україні), Мирослава Мудрак, професор мистецтвознавства в Огайському стейтовому ун-ті (нове образотворче мистецтво України), Олексій Гарань, професор політології Ун-т Київської Могилянської Академії (українські політичні рухи) та інші.

Інформацію про курси, викладачів та стипендії можна отримати вже у жовтні ц. р., звернувшись до Інституту телефонічно на число 617-495-4053; факс 617-495-8097; e-mail: huri@fas.harvard.edu, або листовно: The 2002 Harvard Ukrainian Summer Institute, 1583 Massachusetts Ave., Cambridge, MA 02138. Web site: http://www.huri.harvard.edu.