Діти – за українську мову
Мабуть, на все життя запам’ятають школярі день, коли в присутності найвищих посадових осіб держави, відомих культурних і громадських діячів, численних представників преси й телебачення в колонній залі Національної філармонії їм потис руки сам президент України 24 травня 2000 р. Справді, вперше за всю історію України глава держави зустрівся з учнівством. Цим щасливцям Леонід Кучма вручив відзнаки першого Міжнародного конкурсу знавців української мови, започаткованого Освітньою фундацією Петра Яцика, Міністерством освіти і науки України та Ліґою українських меценатів. Недаремно ж трансатлантичними шляхами прилинив до розквітлого Києва хрещений батько цього конкурсу почесний голова Ліґи українських меценатів Петро Яцик. І стоять вони поруч у світлоклонному залі – президент держави і голова добра. І це природне, зрозуміле, як саме життя.
Перший міжнародний дитячий конкурс знавців української мови розпочався заходами та ідеями Петра Яцика (засновник Ліґи меценатів), почесної голови українських меценатів в Україні. Започатковуючи конкурс, Петро Яцик відразу ж сказав: “Давайте не будемо орієнтуватися на старших людей, які вже печінки проїли своїми балачками про неперспективність української мови. Треба робити ставку на дітей, зацікавити їх”. Перебіг конкурсу показав, що Петро Яцик мав рацію. Дорослі дізналися про конкурс від власних дітей.
Конкурс знавців української мови відбувся у три етапи – районний, обласний і всеукраїнський. Навіть в умовах інформацойної блокади. Та це – окрема тема.
Щиро кажучи, напевно, й самі організатори не чекали такого успіху. І такої масовости. І такої радости. Надто показовою в цьому плані була акція у львівському театрі ім. Заньковецької, де вручали винагороди переможцям обласного етапу Міжнародного дитячого конкурсу знавців української мови. Жоден з учасників змагань не залишився без нагороди. Михайло Слабошпицький, виконавчий директор українських меценатів України, і досі згадує той вечір у театрі, не стомлюючись дивуватися тій атмосфері радости, яка там панувала. І це появилося у відгук дітей, які, незважаючи на грошеві винагороди, дійсно скористали та усвідомили, що вони є українцями та повинні плекати свою рідну мову.
А тепер – конкурс у цифрах. Отже, в змаганнях узяли участь 200 000 школяріц із 12360 загальноосвітніх шкіл. 160 тисяч з них навчаються в українських школах, решта – в школах російською мовою навчання та іншими мовами національних меншин. У третьому, заключному, етапі конкурсу, який відбувся в Київі, Севастополі, Автомній республіці Крим та в усіх обласних центрах України, взяли ужасть 694 школярі. Сто учнів, які вибороли з першого по дев’яте місце в різних вікових категоріях, визнано переможцям конкурсу.
Цитуємо відгуки людей про цей конкурс:
“Вітаю всіх, кому прийшла в голову оця ідея – свято української мови, конкурс знавців української мови. Я з гордістю відчула себе українкою, хоча зізнаюся, часто розмовляю і російською. Ну, нічого! Частіше б такі акції, а то враження таке, ніби ми забуваємо, що мова наша – державна. Обов’язково хочу писати диктант. Буду змагатися з онуком (він також писатиме), і побачимо, хто чого вартий!” – Олена Боднар, м. Київ.
“Втішно, що рідна мова займає нарешті місце, гідне її. А головне – до неї навертається молодь. Помітно – багато юнаків і дівчат почали розмовляти грамотною українською мовою. Зазначте, не з примусу, а свідомо”, – Марія Карапаш, м. Київ.
Повище вже говорилося про іменні премії. Їх понад сто. Жертводавці з Канади, США та Австралії, а також вітчизнані товаровиробники – “Дарниця”, “Світоч”, “Дружба” з України – зафундували свої премії.
Отже, перший Міжнародний конкурс знавців української мови завершено. Він відбувся та міцно утвердився в Україні в українському світі, багато в чому і завдяки Освітній Фундації Петра Яцика, Міністерству Освіти та Лізі українських меценатів.
За словами Петра Яцика: “Треба запалити свічку, замість того, щоб блукати в темряві…” Цей конкурс – це подарунок для вчителя, бо саме вчительство у найважчих матеріяльних умовах готує гідну юну зміну.
Ми знову розпочинаємо з черги “Конкурс знавців української мови” в Україні. Українці з 11-ох інших східних країн, як, напр., Казахстан, Росія та Азербайджан взяли активну участь в цьому конкурсі. Ми, які боліємо за ту рідну батьківщину, повинні стати разом до діла, щоб завершити ріст та майбутнє нашої рідної землі. Ми в діаспорі маємо нагоду долучитись до ще більшого успіху цього конкурсу. Нашою моральною та матеріальною підтримками зможемо помогти, щоб вся молода Україна (навіть Східна Україна) стала усвідомленою своєю рідною українською мовою.
Мета Міжнародного Конкурсу знавців української мови: “Піднесення престижу української мови серед підростаючого покоління, виховання пошани до державної мови незалежної України, активного і цілеспрямованого вивчення української мови з перших шкільних кроків”. Є сподівання, що конкурс стане щорічним і традиційним.
Якщо ви зацікавлені насправді конструктивно причинитися до процесу збереження і розвитку нашої рідної мови, ми закликаємо вас до співпраці: через фундування нагород вашого імени для переможців конкурсу, щоб підтримати і заохотити до дальшої праці якнайбільше тих молодих людей в Україні, які з пошаною і любов’ю ставляться до української мови та бажають її краще вивчити і частіше вживати.
Ви можете спонсорувати нагороди на національному рівні: для найкращих знавців української мови в Україні, або на обласному рівні – в регіоні, звідки родом Ваші предки, чи в найбільш зрусифікованих областях, в яких українська мова потребує найбільшої підтримки.
Ми віримо, що з Вашою допомогою зможемо повернути молодим українцям почуття пошани до власної мови і особистої гідности, і що за десять-п’ятнадцять років Україна говоритиме українською мовою!.
Ви маєте нагоду стати активним учасником конкурсу, ставши фундаторами нагороди вашого імени для переможців у трьох вікових категоріях (8-10, 11-14 та 15-17 років).
Національний рівень:
за ІІ місце – пожертва $3000,
за ІІІ місце – пожертва $2000,
за ІV місце – пожертва $1000,
за V місце – пожертва $750,
за місця 6-10 – пожертва $400.
Обласний рівень:
за І місце – пожертва $350,
за ІІ місце – пожертва $100.
Спонсоровані нагороди офіційно називатинуться ім’ям спонсорів, які отримають листи подяки від Міністерства освіти та нагороджених дітей. Одна частина пожертви призначена на нагороду, друга – на покриття частки організаційних коштів. Жертводавці отримають податкові посвідки.
Кількість нагород обмежена. Резервуйте нагороди вашого імени. Тел. 905-238є0467, факс: 905-625-8445, email: pjef@istar.ca
Адреса для пожертв:
Petro Jacyk Educational Foundation
5080 Timberlea Blvd., Suite 202
Mississauga, ON, L4W 4M2, Canada