Новий центр українознавства

(ФКУ Кембрідж, МА) Головна Екзекутива Фонду Катедр Укра-їнознавства (ФКУ) оголосила збірку фондів на створення в Колумбійському Університеті в Нью-Йорку Центру Українських Студій. Інформацію про Центр вміщено у найновішому Обіжному Листку ФКУ (ч. 168, осінь 2002 p.).

Створення і утримання трьох українознавчих катедр в Гарвардському Університеті (української історії, літератури і філології засновані в 1968 p.) і Українського Наукового Інституту Гарвардського Університету (заснований 1973 p.) є найбільш відомими здобутками ФКУ, організації, яка бере початок у 1957 p. ФКУ має поширювати знання про Україну і для здійснення цієї мети має створювати українознавчі катедри й студійні програми у найбільш відомих північноамериканських університетах. Ініціaтор заснування ФКУ, бл. п. Степан Хемич успішно керував організацією протягом 44 років і зумів залучити до співпраці велике число студентів-активістів і громадських діячів. З їхньою допомогою ФКУ вдалося провести широку збіркову акцію фондів серед українських громад США та Канади, які були потрібні для здійснення т. зв. Гарвардського чуда. Заходами ФКУ також встановлено низку додаткових програм, таких як: Літня Школа Українознавства в Гарварді, Гар-вардський Проект для відзначення Тисячоліття Хрещення Руси-України, дослідження Голодомору 1932-33 pp. та інші.

Створивши цілісний центр українознавства в Гарвардському Університеті, українська громада у США здобула необхідний вихід у науковий світ і важливу культурну легітимацію. Вона також отримала авторитетну базу для подальшого поширення українських студій в Північній Америці. Це, власне, і є тепер головною метою діяльности ФКУ.

Вибір Колумбійського Університету як місця для нового Центру Українських Студій зумовлений певними об’єктивними причинами. Колумбійський Університет є одним із найбільш важливих і впливових американських університетів. Українська молодь, що навчається у Колумбії, зможе безпосередньо користати з нової навчальної програми з українознавства, яка буде тут започаткована. Колумбійський Університет має також багато інших студентів, які вивчають Східну Європу. Вони закінчують студії з політичних наук, журналістики, бізнесу, дипломатії, і тому нам необхідно створити таку навчальну програму в цьому університеті, яка дала б цим майбутнім фахівцям ґрунтовне знання про Україну.

Колумбійський Університет має міцну традицію славістичних студій і добру бібліотечну збірку українських книжок. У Колумбії викладали і вчилися такі відомі в нашій громаді вчені, як Ю. Шевельов, М. Яримович, І. Лисяк-Рудницький, В. Голубничий, І. Шевченко, С. Хемич, М. Лабунька, М. Богачевська-Хомяк, Я. Пеленський, О. Данко, Н. Соневицька, 3. Сохор, І. Коропецький, А. Процик, М. Знаєнко, Ф. Сисин, В; Душник, М. Зєлик, А. Каратницький, Ю. Перфецький, Ю. Тарнавський, С. Слюзар, П. Потічний, Б. Витвицький, В. Чернецький, О. Мотиль, Ю. Луцький та інші.

Уже в минулих роках Колумбійський Університет виявив прихильність до українських студій, влаштовуючи наукові конференції про Україну, курси з української мови, літератури і обмін дослідників з України. Два українські фінансові фонди вже існують у Колумбії: Фонд ім. Петра Яцика при Інституті ім. Гаррімана (заснований у 1995 p.) і Стипендійний Фонд ім. Володимира і Лідії Базарків (заснований 1998 p.). Ці фонди допоможуть поширити нову навчальну програму з українознавства.

Існують ще й інші аргументи на користь вибору Колумбійського Університету. Центр Українських Студій, що його ФКУ пропонує створити, буде знаходитися у Нью- Йорку, у місті з великою українською громадою. Це має велике позитивне значення, бо Центр зможе посилити звязки Колумбійського Університету з українською громадою, а передусім з українськими науковими установами міста. Такі громадські установи лише скористають з тісних контактів з університетською навчальною програмою, а студенти Колумбії матимуть змогу працювати в українських бібліотеках та архівах і брати участь у культурних імпрезах громади.

До Колумбійського Університету приїздять вчені з цілого світу, зокрема з України. Колумбію також часто відвідують дипломати з Організації Обєднаних Націй, державні керівники, підприємці, мистці, які бувають у Нью-Йорку. Активна програма з українознавства в Колумбії і живий зв’язок з громадою дадуть змогу нашим вченим-фахівцям і студентам спілкуватися з цими особами і активно ширити правду про Україну серед впливових кіл.

Беручи до уваги всі ці міркування, ФКУ почав дискусію про доцільність Колумбійського Про-екту з керівництвом кількох українських наукових установ, а згодом розпочав переговори з самим Колумбійським Університетом. Основна пропозиція полягала в тому, щоб Центр Українських Студій Колумбійського Університету займався навчальною діяльністю у рамках Школи міжнародних і громадських справ Колумбії і Інституту ім. Гаррімана. В цих відділах універститету навчається найбільше студентів, що цікавляться країнами Східної Європи, а у відомому Інституті ім. Гаррімана активно досліджують країни Європи й Азії, і зокрема сучасну Україну. Саме в цьому Інституті раніше працювали такі відомі вчені, а пізніше державні діячі, як Збіґнєв Бжезінський і Маделін Олбрайт. Тут сьогодні викладає професор Марк фон Гаген, якого обрано президентом Міжнародної Асоціації Україністів (МАУ) на 2002-2005 pp. під час Конґресу МАУ, який відбувся у Чернівцях в серпні ц. р.

Існують ще й інші причини, чому нова програма в Колумбії буде ставити наголос на навчально-викладацькому процесі. Український Науковий Інститут у Гарварді та українознавчі осередки в Канаді ефективно провадять науково-дослідні і видавничі справи, яких нема потреби дублювати у Колумбії. Професори Гарвардського Університету повністю підтримують пропозицію встановлення в Колумбійському Університеті Центру Українських Студій з сильною педа-гогічною програмою і вважають, що такий українознавчий центр у Нью-Йорку, в Колумбії матиме позитивний вплив і на програму українознавства в Гарварді. Професори українських програм у Канаді також схвалюють цю ініціативу.

Центрові у Колумбії потрібна міцна структура для запровадження ефективної навчальної програми з українознавства. В рамках цієї програми працюватимуть викладачі різних дисциплін, розподілятимуться стипендії для студентів й аспірантів, постійно поповнюватиметься українська книгозбірня університетської бібліотеки під наглядом кваліфікованого бібліографа, проводитимуться конференції і семінари, координуватиметься академічна діяльність Центру і надаватиметься підтримка гостюючим вченим, які отримують стипендії на перебування в Колумбійському Університеті від зовнішніх програм.

Ця структура буде створюватися поетапно, в міру успіху збірки на Колумбійський Центр. Основний запланований фонд Центру становитиме п’ять мільйонів доларів недоторканого капіталу, а перший етап творення Центру полягатиме у заснуванні посади викладача з історії України. Такого роду науковець-спеціаліст зможе найкраще задовольнити дедалі зростаючий попит на знання про Україну, який існує серед студентів й аспірантів Колумбії. На перший етап творення Центру Українських Студій у Колумбійському Університеті, тобто на посаду викладача з історії України, університет вимагає попередню суму в один мільйон доларів, внесену до капіталу основного фонду Центру.

Отже, на основі збірки одного мільйона доларів капіталу можна буде здійснити вкрай важливий початок нового Центру Українських Студій, і тому збіркова кампанія на Колумбійський Проект стає тепер найновішим і найбільш актуальним заходом ФКУ. Ця акція заслуговує широкої громадської підтримки. Щоб отримати Обіжний Листок ФКУ з інформацією про Колумбійський Проект, звертайтеся до канцелярії ФКУ: Ukrainian Studies Fund, 1583 Massachusetts Ave., Cambridge, MA 02138, тел. 617-495-7835. Пожертви у формі чеків чи грошових переказів просимо виставляти на Ukrainian Studies Fund, як і раніше, і пересилати на адресу канцелярії ФКУ в Кембріджі.