Відзначення десятиріччя дипломатії в Державному архіві Канади
 
Юлія Войчишин
Заходами Державного архіву Канади і Посольства України в Канаді 30-го січня 2002 р. відбувся у приміщенні архіву вечір для відзначення 10-річчя дипломатичних відносин між Канадою й Україною.

У виставочнoму залі архіву була влаштована архівістами Мироном Момриком і Paulette Dozois, виставка документів, що висвітлювала десять років сучасної дипломатичної діяль-ности, та документів з часів української державности 1916-1919 рр.

Молода співачка Софія Леґа виконала канадський та український гімни і цим розпочалася урочиста частина вечора. У мистецькій частині виступили група танцюристів оттавського ансамблю Світанок та співак-бандурист з Монреалю Володимир Мота.

У своєму виступі державний архівіст Іян Вилсон (National Archi-vist lan Wilson) наголосив на важливості збереження української спадщини.

Згадавши коротко про більше ніж 100-річну історію українського поселення в Канаді та про понад мільйон канадського населення українського походження, він подав декілька знаних прізвищ як приклад досягнень українців, таких як: Рамон Гнатишин, Вейн Гретцькі, Виліям Курилик, Рой Романов, Джон Сопінка, Роберта Боднар, Джордж Рига, Люба Ґой і Стів Подборські. Пан Вилсон не забув згадати й про те, що у першій половині минулого сторіччя, у ставленні до українців в Канаді була дискримінація, що в Першій світовій війні близько 5000 українців були інтерновані як enemy aliens, але саме тоді 10 тисяч українців вступили до канадської армії, а в Другій світовій війні більше, ніж 34 тисячі вояків боролися на стороні союзників. Незалежність України була центральною справою української громади від 1920-их років, i це є широко задокументовано в Державному архіві. Він також зачитав привітальні листи від премєра провінції Онтаріо Майкла Гарриса та колишнього міністра закордонних справ Канади, Барбари МакДугал, яка після референдуму в Україні 1-го грудня 1991 року від імені канадського уряду визнала Україну як незалежну державу.

На вечорі виступив також достойний Ґар Нутсон, Державний секретар з питань Центральної i Східної Європи та Близького Сходу (The Honourable Gar Knutson), призначений на цю посаду в січні цього року.

Голова парламентської групи Канада - Україна Валт Ластівка підкреслив важливість цих урочис-тостей як для України, так і для Канади. Для підтвердження він прочитав привітального листа учасникам цього вечора від віце-премєр-міністра Канади Джона Менлі, який описує свої відвідини Києва й успішну зустріч з Президентом Кучмою та міністром закордонних справ Зленком у грудні 2001 року.

Посол України д-р Юрій Щербак висловив свою вдячність Державному архівові та п. Іянові Вилсону, Державному архівістові, за можливість провести цей вечір в їхньому прекрасному приміщенні. Посол також зачитав листа від президента України Леоніда Кучми до Генерального Губернатора Канади Адріянни Кларксон, в якому він високо оцінює позицію Канади стосовно України від початку її становища і досьогодні, і складає найкращі побажання Її Екселенції і канадському народові. У своєму виступі д-р Щербак показав великий поступ України у різних ділянках за цих десять років, звертаючи особливу увагу на розвиток дипломатії. Радянська Україна мала тільки 14 іноземних консульств, а тепер Україна має дипломатичні звязки із 180 країнами. Понад 80 посольств розташовані в Києві, і 84 українські дипломатичні чи консульські місії акредитовані в різних країнах. У Канаді розглядається можливість відкриття третього українського консульства в Едмонтоні. Посол знову згадав про важливу роль, що її відігравала і відіграє українська громада у зміцненні стосунків між Канадою й Україною, і завершив промову словами Слава Україні! і God bless Canada.