Нові дослідження української духовности в Києві

Д-р Яків Креховецький


Київська Біблія XVII століття, Дослідження нездійсненого біблійного проекту митрополита Петра Могили; проф. др. Дмитро Степовик; Київ; Українське Біблійне Товариство, 2001, 238 cтop.

В результаті пильних розшуків проф. Степовик описує маловідомий проект великого духовного діяча нашої давнини – митр. Петра Могили. Намічене ним видання Київської Біблії висвітлєю нам ще один великий почин великого митрополита для українського народу.

Зразу кидаються в око читачеві оригінальні гравюри талановитого гравера-ілюстратора Іллі (прізвище невідоме) та інших, яких репродуковано 108 у цій книжці. Здебільша це перші публікації. Читач бачить наочний вислід великої праці – чудові, безпосередні гравюри, на приклад з життя Ісуса Христа та з Його науки, виконані подекуди з колоритом українського життя тої доби.

Інші цікаві мотиви – це старозавітні події в далеких старинних країнах, та гідні гравюри величавих соборів Київської Церкви.

(Українське Біблійне Товариство, 03190, м. Київ, вул. Баумана, 18; тел./факс; 44-442-65-44, або 44-443-26-37).

* * *

Історія Києво-Печерської Лаври, проф. др. Дмитро Степовик; Київ: Видавничий відділ Української Православної Церкви Київського Патріархату, 2001, 558 стор.

Об’єктивна та критична історія славної Києво-Печерської Лаври, вогнища Української Київської Церкви, написана відомим київським науковцем та вірним сином свого народу. Починаючи від старинного передання про Апостола Андрія, який благословив київські горби, та від найдавніших історичних джерел до сучасного стану, автор досліджує роль Лаври в духовності українського народу. Він точно доказує те, що згори заявив: “Києво-Печерська Лавра була і буде українською!” (стор. 10).

Значна частина книжки присвячена темі – “Києво-Печерська Лавра в образотворчому мистецтві: графіка, малярство”, де надруковано 178 чорно-білих ілюстрацій. В цьому розділі читач може наглядно побадити значний вклад Лаври в образотворче життя України, впродовж віків.

Отже, це найновіше видання про Києво-Печерську Лавру свідчить, як наполегливо діє Українська Православна Церква Київського Патріархату у науковій ділянці для усвідомлення культурного багатства та духовности українського народу.

(Видавничий відділ Української Православної Церкви Київського Патріархату, 01601, м. Київ, вуд. Трьохсвятительська, 8; тел. 44-228-80-44; тел./факс: 44-228-86-20).

* * *

Довідка: Др. Дмитро Степовик, професор Київської Духовної Академії Української Православної Церкви Київського Патріархату, член Національної Академії Наук України, з трьома докторатами у ділянках філософії, мистецтвознавства та богословських наук, автор численних книжок та наукових публікацій.