Любомир Винар: “Українське суспільство може розвиватися лише на правдивих основах знання історії”

Сьогоднішнім гостем вітальні “Нового Шляху” є професор Любомир Винар, видатний український історик і визначний організатор наукового життя на Заході і в Україні, автор численних праць з різних періодів історії України та української історіографії, дійсний член УВАН і НТШ, голова Українського історичного товариства і Світової Наукової Ради при СКУ, головний редактор журналу “Український Історик”

Новий Шлях: Пане Любомир, як розпочало свою діяльність Українське історичне товариство?

Любомир Винар: Українське історичне товариство основане у 1965 році в Америці, пізніше розгорнуло свою діяльність в Канаді, Європі і Австралії. Першим головою УІТ був видатний історик, професор Олександр Оглоблин, заступником – професор Наталя Полонська-Василенко, секретарем був я. Головним завданням товариства УІТ було організувати українських істориків, які належали до різноманітних установ (НТШ, УВАН, УВУ тощо) в одне товариство і визначити пріорітети дальшого розвитку української наукової історіографії. Товариство зосередило свою працю довкола журналу української історичної науки і українознавства “Український історик”. Цей журнал був заснований у 1963 році, він став форумом співпраці істориків і археологів різних генерацій.

Відносно швидко нам вдалося поставити журнал і товариство на твердий ґрунт і розгорнути свою діяльність як на міжнародному рівні так і в Україні.

До 1986 р. УІТ очолював професор Оглоблин, а потім обрали головою мене (Любомира Винара – ред.). Я також очолюю Світову Наукову Раду при СКУ. В склад ради входять голови 14 наукових установ. Це є координаційне тіло наукових установ діаспори і ми співпрацюємо з українськими та світовими науковими центрами. Заходами СНР і УІТ в Києві найближчим часом з’явиться нове видання фундаментальної праці проф. Оглоблина “Мазепа і його доба”.

Н.Ш.: Коли УІТ розпочало свою діяльність в Україні?

Любомир Винар: Переломний момент був у 1990 році.Тоді, внаслідок ліберальних змін в СРСР, після Міжнародного конгресу україністів в Києві ми перенесли свою діяльність в Україну. Тепер в Україні діє 15 осередків УІТ ім.М.Грушевського при університетах у Києві, Львові, Острозі, Дрогобичі, Чернівцях, Дніпропетровську, Харкові, Одесі.

В минулому році завдяки ініціативі УІТ відбувся Перший Міжнародний Конгрес українських істориків в Чернівецькому університеті. Участь взяло понад 300 дослідників, які приїхали з багатьох країн світу. Вирішено проводити цей Конгрес що три роки.

УІТ бере також участь в Міжнародних конгресах україністів. Останній відбувся в Одесі. Ми тісно співпрацюємо з Міжнародною Асоціацією україністів, яка організовує цей конгрес і яку очолює академік Жулинський. А наступного року в Чернівцях пройде 5-ий міжнародний конгрес.

Н.Ш.: Над чим сьогодні працює і які завдання собі ставить УІТ?

Любомир Винар: В Україні є проблема з розвитком культури, науки, мови і освіти. Це ж стосується й історії. Це є надзвичайно важливі справи. На мою думку, лише на правдивих основах знання історії українське суспільство може розвиватися. До тепер в Україні в навчальних закладах вживаються підручники, написані на базі проросійських і проімперських історичних схем. Тому важливим для нас є опрацювання наукової схеми Грушевського, її доповнення і усучаснення.

Цього року відзначаємо 135 ліття з дня народження Михайла Грушевського, найвидатнішого українського історика і першого голову української держави. І з цієї нагоди відбудеться конференція в Національному університеті Острозька Академія, у Львові в музеї Грушевського, в Києві, а так само відбудеться міжнародна конференція в Краківському університеті. Все це є дуже конкретна праця.

До певної міри УІТ патронує два музеї Грушевського – в Києві і у Львові. Ми також розбудовуємо академічну бібліотеку в Острожській Академії і допомагаємо Чернівецькому університетові та багатьом іншим.

Ми висилаємо в Україну 600 примірників”Українського історика”, який розповсюджується у всіх головних бібліотеках. УІТ є асоційованим членом найбільшої в світі Американської історичної асоціації, яка є найбільшою в світі, її членами є біля 40 тисяч істориків, у співпраці з ними ми беремо участь у різних конгресах. Ми також маємо інші видання: серія українські монографії, мемуаристика, грушевськознавство тощо. До тепер УІТ видало українською і англійською мовами біля 100 окремих видань.