Парламентська програма “Канада-Україна”

Ліда Палій


Цього року я мала нагоду зустріти студентів парламентської програми “Канада-Україна”. Ці молоді люди з’їхалися з різних областей України. Від них я дізналася більше про їхні цінні і цікаві заняття.
Програма “Канада-Україна” створена для студентів для того, щоб вони змогли надбати досвід у роботі канадського парламенту в Оттаві. Протягом двох місяців її учасники мають змогу вивчати працю вибраних голосуванням членів Парламенту й призначених членів Сенату та порівняти демократичні уряди Канади й України.
Започаткована програма 13 років тому при Катедрі українознавства Торонтського університету. Адвокат Ігор Бардин дав цей сміливий почин і тепер провадить діло з допомогою добровольців у Канаді і в Україні.
Кожного року на цю програму зголошується близько 400 студентів з університетів цілої України. Кандидати висилають подання разом з рекомендацією від свого університету. З них вибирають найкращих на підставі їхніх академічних здібностей та знання української та англійської або французької мов. З того числа до Києва запрошують близько 50 осіб, і там відбувається остаточний вибір на підставі есеїв та знання мов. Кількість вибраних кандидатів залежить від наявних фондів. Перебування групи протягом двох місяців у Канаді коштує майже $150,000, тобто приблизно $7,000 на студента. Фінанси на це беруться з фундації, створеної родинами Мазуренків, Гуменюків, В. Гриника та інших жертводавців.В Оттаві кожний студент прикріплений до одного з членів парламенту і протягом двох місяців працює п’ять днів на тиждень, виконує роботу в офісі, пише статті та придивляється до праці уряду. Також зобов’язаний брати участь у парламентських комісіях та щоденно повиннен бути присутнім на Question Period у парламенті.
Учасники парламентської програми зобов’язані добровільно відпрацювати 60 годин, наприклад, у Кухнях для бідних (Food Banks), на дитячих та інших фестивалях і таким чином мають змогу спілкуватися з канадцями. Цьогорічні студенти зголосилися до праці на Канадському фестивалі тюльпанів.
Нинішнього літа на програму до Оттави прибуло 22 дівчат і хлопців з університетів Києва, Львова, Рівного, Луцька, Острога, Івано-Франківська, Донецька, Миколаєва, Луганська та Криму.
Під час свого побуту члени групи мали змогу відвідати посольства України, США, Великої Британії та Японії, а також зустрічали поодиноких членів Парламенту. Зокрема, мали розмови з членом парламенту Волтером Ластівкою та із сенатором Рейнел Андрейчук (обоє українського походження).
Під час свого перебування в Канаді із студентами зустрівся колишній прем’єр-міністр України, лідер блоку “Наша Україна” Віктор Ющенко.
Канадське життя учасників не обмежувалося тільки працею. Група дуже подружилася. Студенти спільно святкували дні народження, влаштували кулінарну вечірку з варениками й багато іншого.
Крім Оттави, вони відвідали інші міста Канади, зокрема Монреаль та Торонто, де побували в музеї, галереї, піднялися на найвищу у світі вежу (CN), оглянули водоспад Ніагару та парк розваг „Wоnderland”, були також гостями в різних українських установах.
Ігор Бардин і його помічники справді по-батьківськи опікувалися нашими студентами, знали їхні зацікавлення й проблеми.
Немає сумніву, що більшість учасників парламентської програми “Канада-Україна” – цемайбутня верхівка нашого суспільства.
Варто згадати про успіхи деяких студентів, які закінчили цю програму в минулих роках.
Олександр Пивоварський став першим студентом зі Східного блоку, який отримав докторат від J. F. Kennedy School of Government у Гарварді. Тепер він викладає економіку у Гарвардському університеті, його книжка „Економіка перехідного періоду” вийшла друком у 1996 p. і перекладена українською мовою.
Тарас Малишевський прийнятий до дипломатичної служби України і тепер працює в українському посольстві в Оттаві.
Назар Бабицький обіймає посаду в українській закордонній службі в Брюсселі.
Юрій Рудюк репрезентує українські інтереси в Європейському суді у Брюсселі у галузі міжнародних торговельних відносин.
В’ячеслав Толкованов працює в одному з відділів Європейського Парламенту у Страсбургу.
Слава Опейда одержала ступінь „МА” в Іллінойському університеті і викладає право в університеті у Донецьку.
Антон Горшков одержав ступінь „МА” від Centre of European Integration Studies (ZEI) при університеті у Бонні. Тепер практикує у Govermental And Regulatory Affairs of T-Mobile International у Німеччині. 
Олександр Копець також одер-жав науковий ступінь від J. F. Kennedy School of Government.
Ярослава Марусяк здобула „МА” від університету Південної Каліфорнії та опублікувала численні статті про Україну в чужомовних виданнях.
Багато інших викладають тепер в університетах України – у Харкові, Чернівцях, Одесі, Бердянску, Ізмаїлі та ін.
Зацікавлених у програмі просимо зголошуватися на адресу: Canada Ukraine Parlamentary Program, 620 Spadina Avenue, Toronto, ON T5S 2H4 або електронною поштою на адресу: www.KATEDRA.ORG