Капітальне дослідження сучасної України

Богдан Гарасимів. "Україна пост-комуністична" ("Post-Communist Ukraine", Торонто й Едмонтон: Видавництво Канадського Інституту Українських Студій, 2002)

Україна посткомуністична Богда-на Гарасимова, видана нещодавно Видавництвом КІУСу, це одне з найбільш всеохоплюючих і проникливих досліджень політичної і соціальної дійсности незалежної України. Майстерно написаний багатогранний аналіз, поданий на 480-ти сторінках цієї книжки, робить спробу документально обґрунтувати і пояснити успіхи країни та її часті невдачі під час перехідного періоду від авторитаризму до демократії.

Президент постійно розходиться в поглядах зі своїм власним прем’єр-міністром. Обидва не в ладах з Верховною Радою збірка нетривалих більшостей, коаліцій, союзів і фракцій. Виборці голосують за партії лівого крила, але порядок денний правого крила переважає в урядовій політиці. Економічні умови погіршуються, але ринкові реформи заповільні, щоб просуватися уперед. Корупція широко розповсюджена, але жодної високопосадової політичної фігури не було притягнуто до відповідальности. Чому все це є такими хронічними проблемами в Україні?

Коли в 1991 році почався перехідний період України, то припускалося і досить природно, що він спрямований від комунізму до демократії. Понад десять років пізніше, хоч політика країни зараз включає політичні партії, вибори і порівняно вільну пресу, бажання українського народу ще й досі не визначають політичний курс уряду, а уряд не підзвітний громадськості. Досить часто врядування означає особисте збагачення для тих, хто займає посади. Як все це сталося, як задалеко Україна зайшла у своєму перетворенні в демократію і чому вона й далі залишається застряглою між демократією та авторитаризмом, все це переконливо і самобутньо пояснюється в Україні посткомуністичній.

Використовуючи порівняльний підхід, Богдан Гарасимів відривається від звичайного історично-культурного методу розгляду справ української політики, якого дотримуються інші науковці. Крок за кроком він досліджує наявність основних складових частин сучасної демократичної держави та рівень їхнього впровадження, як от: узгоджена збірка правил гри у формі прийнятої Kонституції; держава, яка спроможна врядувати і претендувати на лояльність свого народу; парламент, який представляє інтереси громадськости і спроможний здійснювати законодавчу владу; бюрократичний апарат, вишколений у мистецтві формування та впровадження публічних курсів, а не лише виконання наказів; нація співгромадян, які живуть як громада; політичні партії, котрі передають інтереси своїх послідовників і чутливі до їхніх запитів; виборчий процес, що віддзеркалює уподобання виборців, і політичні курси, що забезпечують безпеку і добробут як держави, так і суспільства. Усе це аналізується з огляду на досвід інших країн з цими установами та процесами. Внаслідок цього виринає всеохоплюючий портрет української політики, яку можна охарактеризувати як посткомуністична, але ще не пострадянська.

Богдан Гарасимів професор політології Калґарського університету. Отримавши підготовку фахівця з радянських справ, він досліджував політичні еліти, але зараз він зосередив свою увагу на вивченнi демократичних перехідних періодів, зокрема в Східній Європі, Росії та Україні.

Україна посткомуністична буде незамінним довідником для студентів і науковців з досліджень порівняльної східноєвропейської та післярадянської політики. Ця праця також буде цінною для будь-кого, хто зацікавлений у вивченні сучасної України з перспективи соціології.

Видана книга стане чудовим Різдвяним подарунком! До 15 січня 2003 р. її можна придбати у Видавництві КІУСу за зниженими цінами, які вже включають податок на додану вартість GST та оплату пересилки. Вартість книги у твердій обкладинці 45 дол., у м’якій обкладинці 25 дол. За межами Канади ціна у валюті США.

Замовлення, за які можна заплатити чеком, поштовим переказом Money Order, кредитними картками Visa та Mastercard, потрібно надсилати на адресу:

CIUS Press, 450 Athabasca Hall, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada T6G 2E8; факс: (780) 492-4967; e-пошта: cius@alberta.ca; е-сторінка: www.utoronto.ca/cius.

Після 15 січня 2003 р. ціна становитиме $49.99 (тверда обкладинка) і $29.99 (мяка обкладинка) плюс податок на додану вартість GST та кошт пересилки.