Сесія 60-ліття УПА та виставка матеріалів і документів про УПА на VIII Конґресі СФУЖО
Маргарета Шпір
Нещодавно в Торонто відбувся міжнародний форум українського жіноцтва – VIII Конґрес Світової Федерації Українських Жіночих Організацій. На цей світовий зїзд, що відбувається кожні пять років, прибули представниці українських жіночих організацій та громадські діячки з чотирьох континентів. В сесіях і засіданнях VIII Конґресу СФУЖО взяли участь також провідні діячі української громади, почесні гості зі всього світу.
Окремою частиною програми Конґресу стала сесія, присвячена 60-річчю УПА, та відкриття виставки на цю саму тему в Українсько-канадському дослідно-документаційному центрі. Виставку та сесію підготовлено як частину програми VІII Конґресу СФУЖО, але ця подія не обмежилася рамками Конґресу, а дістала набагато ширший суспільний розголос. Сесія та відкриття виставки привернули заслужену увагу широкої громадськости Торонто. Підготовкою сесії 60-ої річниці УПА та влаштуванням виставки керувала Володимира Лучків.
Святкове відзначення 60-тих роковин УПА відбулося 25 жовтня в Інституті св. Володимира. Відкрила сесію В. Лучків, перша заступниця голови СФУЖО. Вона представила промовців, живих свідків та безпосередніх учасників героїчної боротьби УПА Дарію Гусяк (Україна), Ірину Савицьку-Козак (Німеччина), Марію Савчин-Пискір (США) та проф. Петра Потічного (Канада).
Друга світова війна XX століття залишила кривавий слід на українській землі. Україна, розколена між ворогуючими імперіями, опинилася в критичній хвилині своєї історії. Не маючи своєї держави, українці змушені були воювати у ворожих арміях, брат проти брата. Але були й такі, що боролися за мрію – незалежну державу Україну. Герої визвольних змагань УПА боролися всупереч обставинам, всупереч смерті, всупереч історії. Боролися, бо вірили, що мрія їх здійсниться. Так і всі прелегенти, що виступали на сесії УТТА є живим прикладом відданости національній ідеї не лише тим, що активно боролися в рядах Української Повстан-ської Армії, але й тим, що вижили і дотепер працюють на користь українського народу.
Дарія Гусяк, псевдо Нуся, від 1947 року була звязковою головного командира УПА генерала-хорунжого Тараса Чупринки, а після арешту в 1950 році засуджена московсько-комуністичним режимом на 25 років концентраційних таборів. Сьогодні голова Всеукраїнської ліги українських жінок.
Ірина Савицька-Козак, псевдо Бистра, в 1943-1946 роках була заступницею провідниці та організаційною референткою Українського Червоного Хреста, в 1946 році спецкур’єр Романа Шухевича, член Політичної Ради ОУН. Сьогодні журналістка, член Президії Української Головної Визвольної Ради, заступниця голови Об’єднання Українських Жінок Німеччини.
Марія Савчин-Пискір, псевдо Марічка, провідниця підпільного юнацтва ОУН у Львові, згодом зв’язкова референтури Служби Безпеки у Крайовому Проводі ОУН. Від 1947 по 1953 рік перебувала в підпіллі в Карпатах, на Волині та Поліссі. Боротьбу УПА описала в спогадах під назвою Тисяча доріг, що вийшли у 28-му томі Літопису УПА, а також окремим перекладом на англійську мову.
Проф. Петро Потічний, псевдо Горобчик, маючи 14 років 1944 року вступив до УПА, в 1947 році перейшов у Західну Європу з відділом сотенного Громенка, служив у спеціaльних частинах американської Морської Піхоти під час Корейської війни. Доктор політичних наук, викладав в університеті МекМастер, автор та редактор 44 книжок, відповідальний редактор багатотомної науково-історичної серії Літопис УПА, член Управи Наукового Товариства ім. Шевченка.
На окрему увагу заслуговує виставка матеріалів і документів про УПА, надзвичайно атрактивно підготовлена групою ентузіастів УВДД Центру та СФУЖО, а саме: Володимирою Лучків, Галею Дмитришин, Світланою Медвідською, проф. Петром Потічним, Іроїдою Винницькою, Оксаною Закидальською, Лесею Коробайло. Основою виставки став авхів фотонегативів 1945-1951 років, знайдений в 1999 році в селі Яворів на Гуцульщині. Крім того, на виставці представлені матеріали з таємно збереженого архіву звязкової УПА Василини Русинюк, який було відкрито лише в 1993 році. Ці унікальні документальні матеріали представляють різні аспекти життя повстанців: тактичні навчання, походи, рейди; а також побут, зустрічі з цивільним населенням, харчування, похорон, святкування Великодня. Окремими експозиціями на виставці висвітлено теми Жінки в УПА, Видавництво УПА та Криївки УПА.
Виставка триватиме довший час більш як рік, ще продовжується праця над її доповненням. Запрошуємо тих, хто не мав змоги бути на відкритті, відвідати Українсько-канадський дослідно-документаційний центр і ознайомитися з чудово представленими документальними матеріалами, що розповідають про незабутню добу визвольної боротьби. На основі виставки ведеться підготовка матеріалів для студентів і молоді, заплановано провести лекції для учнів українських шкіл, студентів.
Сесія і виставка VIII Конґресу СФУЖО, присвячені 60-літтю УПА, стали гідною даниною тим тисячам героїв, яким не судилося вижити і побачити Україну незалежною державою...
Але незважаючи на велетенську історичну вартість, ця визначна подія вшанування річниці 60-ліття УПА була спрямована в майбутнє, а не в минуле. Тут дозвольте процитувати Володимиру Лучків, яка була ініціатором та організацітором Сесії УПА на VIII Конґресі СФУЖО. Підсумовуючи сесію, вона сказала: Історія надає право борцям УПА посідати почесне місце між найбільш відданими борцями за свободу людини і свободу нації. Ми повинні вимагати від офіційних чинників України визнання УПА воюючою стороною у Другій світовій війни. Адже згадуючи полеглих героїв, мусимо сплатити борг перед історією, встановити історичну правду.
Отже, VIII Конґрес СФУЖО в одній зі своїх Резолюцій зобов’язав новообрану Екзекутиву СФУЖО звернутися до Президента України та до Верховної Ради з вимогою офіційно визнати УПА воюючою стороною, а учасників збройної боротьби УПА ветеранами.