Опублікувано дослідження про козаків та релігію

У листопаді 2001 р. Видавництво Оксфордського університету у Великій Британії видало працю д-ра Сергія Плохія, директора Програми дослідження українських церков, , The Cossacks and Religion in Early Modern Ukraine. Публікація книги одним з найбільших академічних видавництв світу, без сумніву, познайомить з українською історією та релігійною традицією широкі кола англомовного читача.

У своїй праці автор розглядає роль релігії в козацьких повстаннях кінця XVI - початку XVII сторіч, а також в історії повстання під проводом Богдана Хмельницького. Українські козаки, яких в історичній літературі часто порівнюють з піратами Середземного моря та першопоселенцями заходу Північної Америки, становили одне з найбільших козацьких військ на окраїнах евразійських степів. Вони прославилися своїми битвами з татарами, турками, поляками і росіянами.

Історіографія традиційно розглядала козацькі повстання як рід селянських бунтів, ідеологічно обмежених вимогами цього соціального прошарку. Вивчаючи тогочасний релігійний дискурс та ставлення козаків до релігії, д-р Плохій показує, що релігія була одним з важливих чинників козацьких повстань. Без широкого використання релігійних ідей вони не змогли б досягти таких значних розмірів та привабити стількох учасників з рядів знаті, духовенства та міщан. Книга знаменита у кількох відношеннях. Наново трактуючи українські, польські та російські історичні джерела, вона показує як конфесіоналізація релігійного життя у ранньо-модерному періоді вплинула на ставлення козацтва до релігії і як участь козаків у релігійній боротьбі між православ’ям та католицизмом сприяла формуванню не лише української, але й польської та російської культурної ідентичности. Розгляд козацько-жидівського конфлікту змальовує значення до тепер ще не вивченого релігійного виміру цього феномену і показує, як ідеї Контрреформації формували різні погляди на жидів козацької старшини і рядових повстанців. Окрім докладного вивчення опублікованих джерел, у цьому дослідженні використано низку неопублікованих матеріялів з архівних та рукописних фондів Києва, Львова, Москви та Санкт-Петербургу.

Старший редактор КІУС Мирослав Юркевич брав участь у підготовці рукопису до публікації. Він переклав на англійську мову ті розділи книги, які були написані автором по-українському, відредаґував решту розділів, а також допоміг д-рові Плохієві у дослідженні бібліографічних джерел. Отець д-р Юрій Мицик, д-ри Пол Бушковіч, Пітер Роланд, Франк Сисин, Зенон Когут, Іван Химка та Міхаїл Дмітрієв прокоментували текст і внесли пропозиції щодо його редакції.

Замовлення на книгу можна надсилати на адреси: у Великій Британії: CWO Department, Oxford University Press, FREEPOST NH 4051, Corby, Northlands NN 189ES, UK (у твердій обкладинці, 48.00 British pounds), у Північній Америці: Order Department, Oxford University Press, 2001 Evance Road, Cary, NC 27513 USA (у твердій обкладинці, US $74.00).