Віктор Ющенко в Оттаві

Юлія Войчишин 


Провідник найбільшого політичного угруповання „Наша Україна” у Верховній Раді, колишній прем’єр-міністр України Віктор Ющенко перебував в Оттаві від 13 до 15 травня. У вівторок, 13 травня він був гостем голови Канадсько-Української Пар-ламентської групи, ліберала з округу Сант Кетеринс п. Волта Ластівки на вечері у парламентському ресторані з членами групи та запрошеними гостями. 

У середу до полудня В. Ющенко зустрівся з членами Канадського парламенту, щоб продискутувати канадсько-українські взаємовідно-сини. Були заплановані зустрічі з міністром закордонних справ, достойним Биллом Ґремом, міністром Міжнародної кооперації достойною Сузаною Велан і державним секретарем для Центральної і Східної Європи і Середнього Сходу достойним Ґаром Нутсоном. Як колишній голова Національного банку України він мав зустріч з п. Полом Дженкінсом, старшим заступником губернатора банку Канади.

Пополудні пан Волт Ластівка дуже врочисто, як вимагає протокол, представив Віктора Ющенка на сесії Канадського парламенту. Він звернувся до спікера парламенту достойного Пітера Мілікена: „Mr. Speaker, I rise in the House of Commons today to welcome to Canada Mr. Viktor Yushchenko, former prime minister of Ukraine.” Коротко подавши професійну і політичну біографію гостя, він закінчив: „While in Canada, Mr. Yushchenko will be reinforcing the good relations between Canada and Ukraine and will be meeting with members of Canada’s million strong Ukrainian community”. Віктор Ющенко встав і поклонився, а члени парламенту привітали його оплесками. Пан Ластівка зорганізував також коротку зустріч після сесії з прем’єр-міністром Жаном Кретьєном.

Також того самого дня пополудні в Центральному блоці парламенту пан Ющенко зустрівся з членами Парламентської програми „Канада-Україна”, 24-ма молодими людьми з України, які вивчають на практиці канадську парламентську систему і перебувають в Канаді від 30 квітня до 5 липня. Виступаючи перед ними, лідер „Нашої України” назвав їх унікальним поколінням (не обтяженим багажем совєтського минулого) та майбутньою елітою і виявив бажання зустрітися з ними після повернення в Україну. Було багато питань і цікавих відповідей. На запитання про вибори В. Ющенко заявив: „Ми вибори виграємо. Наступним Президентом України буде демократична людина”. При-сутніми на цій зустрічі були також сенатор Марсел Прудом та пан В. Ластівка, а супроводили достойного гостя депутат Верховної Ради і член „Нашої України” Олег Рибачук та пан Любомир Квасниця з Торонто.

О восьмій годині вечора Кафедра українських студій Оттавського університету зорганізувала виступ Віктора Ющенка з доповіддю на тему „Закордонна політика України”. Вечір відбувся в університетській Alumni Auditorium, Jock-Turcot University Centre з присутністю близько 300 людей. Вечір відкрив виконавчий директор Кафедри українських студій д-р Теофіл Кіс і попросив достойного гостя до слова. Пан Ющенко почав з того, що йому приємно бачити українські очі і українські душі, які переживають за Україну. Що діється в Україні, не є риторичним питанням і для 46 мільйонів людей в Україні. Канада першою із західних країн визнала незалежність України в 1991 році. І всі казали, що незалежність України здобули без втрати крові. Але ж історія Української держави не вкладається в 10 років, а нараховує більш ніж 1000 років, і мільйони українців вмирали з думкою про Україну. Сучасна Україна стала країною втрачених можливостей, каже В. Ющенко, і біда в тому, що Україна 12 років не мала української влади. Корумпована влада переслідує інакомислячих, застосовує політичний тиск на демократичну опозицію, журналістам небезпечно жити в Україні, так само як демократичним політикам. Останні опитування кажуть, що тільки 6 відсотків людей підтримують владу.

Відрадним явищем уважає пан Ющенко факт, що на виборах минулого року голосував вже поінформований виборець, тому і висліди були більше позитивні, і демократи майже здобули перемогу. Тому, що була небезпека перемоги комуністів, то голос віддали за попередню владу, яка нічого дотепер не змінила – тільки навчилася маніпулювати і дурити народ. Факт, що в Україні існує 125 політичних партій, дивує і лякає демократичні країни. Постійні коливання в зовнішній політиці між Заходом і Сходом, між Європою і Росією творять опінію про Україну як ненадійного партнера й ускладнюють вступ України в Європейський Союз.

Мимо того, що в Канаді живе близько мільйона канадців українського походження і канад-
ська діаспора є не тільки чисель-ною, але і впливовою, Україна не створила економічних умов для розвитку бізнесових умов між Канадою й Україною. В. Ющенко покладає великі надії на вибори наступного року і просить допомогти демократичним силам здобути перевагу. Після доповіді були питання, на які він дав вичерпні відповіді. Пані професор Ірена Макарик подякувала достойному гостеві, а присутні в аудиторії вставанням з місць висловили своє захоплення найпопулярнішим політиком в Україні. Після закінчення відбулося прийняття, спонсороване Кафедрою і Конгресом Українців Канади, Відділ в Оттаві.