У Рочестері постане новий пам’ятник
 
 
Лариса Гринда

Ідея збудувати пам’ятник до 100-річчя поселення українців в Америці у громаді Рочестера виношувалася давно. З цією пропозицією вона звернулася до міської влади. І незабаром отримала підтримку такої важливої і потрібної справи, бо українці користуються повагою серед мешканців міста. Треба віддати належне членам Ювілейного комітету, зокремапані Наталії Шульзі та панові Романові Куцілю, які доклали чимало зусиль, праці та енергії для того, щоб здійснити задумане. 
Було оголошено конкурс на кращий проект пам’ятника, розглянуто ескізи, почався збір коштів на його виготовлення. Під будівництво було виділене прекрасне місце в парку, в околиці під назвою Irondequoit, де проживає багато українців і де переважно проводяться різні культурні та громадські заходи міською радою Рочестера. 
До чести канадців, комітет зупинив свій вибір на проекті скульптора з Торонто Олега Лесюка. Його робота так сподобалася і членам Ювілейного комітету, і управі міста, що вони одноголосно вирішили, що пам’ятник виготовить саме він.
Праця над пам’ятником тривала майже рік. І ось він, відлитий у бронзі і витесаний у граніті, чекає свого відправлення до замовників. Пам’ятник складається з трьох основних частин: ліва і права, виконані з чорного граніту, – символізують два континенти, дві держави – Україну і США. З внутрішньої сторони обох гранітних стел вирізьблені хвилі. Це хвилі океану, який доводилось подолати, це хвилі людей, що прибували на нові землі за столітню історію. Контраст полірованого каменю і карбування додають драматизму переселення наших співвітчизників, які у пошуках кращої долі долали непомірні труднощі.
Центральною частиною пам’ятника, виконаною у бронзі, є композиція з трьох журавлів, які летять до неба. Ці сильні, мудрі і витривалі птахи з давніх давен оспівані в українських піснях і добре відомі в Америці. Група журавлів символізує сім’ю як основу громади, основу суспільства, що започаткувала життя на новій землі і прагне до омріяних висот. Динаміка польоту передає ідею розвитку історії українського поселення. Політ журавлів віддзеркалюється у полірованому крузі гранітного постаменту, неначе в безмежності океану. 
Підхід до пам’ятника запланований у вигляді півкруглої площі, викладеної цеглинами, на яких буде викарбувано імена жертводавців. Довкола стоятимуть гранітні лавки, спочивши на яких, кожен відвідувач зможе згадати у тиші парку свою історію.
Перетворити проект у дійсність, втілити у реальний матеріал думки, ідеї і творчі замисли скульпторові Олегові Лесюку допомогли у торонтських компаніях MST Bronze Ltd, власником якої є Мирослав Трутяк і де відливалася бронзова частина пам’ятника, та Smith Monument – на чолі з Андрієм Латишком, де виготовлялися гранітні стели.

Отже, прекрасний задум українців Рочестера увінчався успіхом, і чудовий, елегантний пам’ятник роботи Олега Лесюка прикрашатимемісто і постійно нагадуватиме про те, що 100 років тому на американську землю прибули працьовиті, розумні і сильні люди з України, а їхні нащадки стали гідними послідовниками їхніх мрій і сподівань і зберегли у своїх серцях українську ідентичність, яку, віриться, передадуть і своїм дітям та онукам. 

Українська громада Рочестера запрошує усіх охочих на відкриття пам’ятника, яке відбудеться 20 вересня цього року.