Побачимо і дітей із Торонто

Вже зовсім недалеко той день, коли в усіх школах України врочисто розпочнеться ІІІ Міжнародний конкурс з української мови імени П. Яцика. Це станеться 9 листопада, що відзначається в молодій державі як день української писемности й української мови. Так брав початок другий конкурс, так починатимуться і всі наступні.

Велике зацікавлення ідея цього патріотичного марафону викликала в українській Канаді, де було найбільше меценатів і першого, і другого мовних турнірів. У різних організаціях було показано фільм про надзвичайно масові турніри в Україні та в східній діаспорі.

Докладні передачі цій темі присвятили радіопрограми Пісня України, Прометей та Рідна Мова, телевізійні програми "Світогляд", "Контакт", "Про Юкрейн". Численні публікації на сторінках "Гомону України", "Нового Шляху", "Мосту", "Щоденного Вісника", "Українських Вістей", "Свободи", "Національної Трибуни й Америки" донесли читачам найширшу інформацію про умови турніру, його учасників і загалом про мовну ситуацію в Україні.

Ми побували в українській суботній школі ім. Цьопи Паліїв, у школах Патріарха Йосифа Сліпого, Святого Димитрія і Святої Софії, де показували фільм про мовний марафон в Україні. У школах учні й учителі докладно розпитували про найрізноманітніші складові цього заходу. З усього відчувалося справжнє ним зацікавлення. Така ж ситуація була і на зборах Шкільної ради при Конґресі Українців Канади (відділ Торонто), де директори шкіл охоче погодилися з пропозицією прилучитися до ІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імени П. Яцика. Отже, в ньому, окрім номінації Східна діаспора, зявиться і номінація західна. Тутешні школярі можуть змагатися в знанні української мови на тих умовах, які запропонують їхні учителі. Так рекомендує Міністерство освіти і науки України, беручи до уваги ту обставину, що перед дітьми з Казахстану, Росії чи Канади не можна ставити таких же високих вимог, як перед дітьми в Україні, де українську мову в школі вивчають значно ґрунтовіше і де є всі можливості для її повсякденного вдосконалення навіть на побутову рівні (принаймі там, де цього прагнуть батьки і вчителі).

Цікаво, що діти зі східної діаспори в своїх письмових роботах показали непоганий рівень знання української мови. Особливо це стосується учнів української загально-освітньої школи в Ризі (Латвія) та школярів із Башкортостану (Російська Федерація), де численну українську громаду очолюють співголови Василь Бабенко та Володимир Дорошенко. Із усіх 139 дітей, нагороджених відзнаками за участь у конкурсі в номінації Східнa діаспора, половина саме з Баш-кортостану й Риги.

Якщо вчителі й учні українських шкіл у Торонто не відмовляться від своїх намірів прилучитися до ІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імен? Петра Яцика, то навесні наступного року ми зможемо побачити в почесних списках відзначених за знання мови і дітей із Канади. Для цього є всі підстави. Ми справді переконалися в цьому після відвідин згадуваних вище шкіл у Торонто.

Михайло Слабошпицький,

виконавчий директор

Ліґи українських меценатів,

Київ

Тарас Карпюк,

виконавчий директор

Освітньої фундації П. Яцика