Віра Ке
Одинадцята річниця Незалежности України
Відзначення одинадцятої річниці Незалежности України відбулася в неймовірно спекотну, задушливу днину. Хто не мав зі собою парасолі, дослівно горів на сонці. Ведуча мистецькою програмою виголошувала цілі вязанки патріотичних, пафосом пронизаних слів перед кожною точкою, і тягнула програму в безконечність. Виконавців представляла публіці ґірляндами кри-латих слів, ніби публіка вперше бачила їх на сцені. Такий стиль був модним у часи залежности України від радянської влади.
Святкову доповідь виголосив без записок запрошений гість Володимир Яворівський, народний депутат ВРУ і голова Спілки письменників України. Він говорив про Україну таку, якою вона є. А якою вона є про це постійно пишуть у газетах.
Закінчилося свято великою неприємністю злодії вкрали всі гроші, які приплинули до каси з виступів та різних продажей.
* * *
Національний ярмарок у Торонто
Генрі Форд колись сказав, що на світових ярмарках відвідувачі мають нагоду побачити, який світ багатий на ідеї, як багато ще можна зробити і в якому пункті треба починати. Навіть давні і старі речі для кожної генерації є новими, а нові простелюють шлях у майбутнє. Тільки українці не доцінюють цієї нагоди ознайомити світ зі своєю культурою, мистецтвом, творчістю. Якби не кіоск пані Вербанської з Вінніпеґу, яка все приготовляє сама, не було би навіть прикрас у формі пероге, ані вишивок (від якогось часу роблених у Китаї), ані писанок. Цього року минуло 124 роки від першого ярмарку.
Exhibition Place є власністю міста Торонто, а Рада губернаторів керує всіми подіями. В 1997 році відкрито при головному вході (Принцес Ґейт) супер-будинок The National Trade Centre, який є третім найбільшим торговельним будинком у світі. В ньому тепер сконцентрований майже увесь ярмарок. Про найновіші інформації, новини, заплановані події можна довідатися з Інтернету: www.explace.on.ca.
Вхідну браму на Ексебишен почали будувати 1924 р., а закінчили в серпні 1927 р. Принц Едвард і Принц Джордж (потім король Едвард Восьмий, який швидко зрікся престолу, щоб бути з панею Сімпсон, і король Джордж Шостий, батько Єлизавети Другої) приїхали на церемонію відкриття брами. Принц Едвард привіз зі собою золоті ножиці, якими перетяв пурпурову стрічку, щоб офіційно відкрити браму. З того моменту браму назвали Принцес Ґейт.
* * *
Телебачення "Роджерс" пустило в рух новий канал – OMNI 2
Перші програми цього каналу почалися о 6 годині ранку, в понеділок 16 вересня, але офіційне відкриття відбулося дуже величаво в середу, 18 вересня в ґрандіозному шатрі, розташованому на паркувальній площі перед будинком CFMT-TV, Lake Shore Blvd. West, Toronto.
OMNI 2 в Торонто буде вести мовлення на 44-му каналі, кабель 14, і буде служити майже всій багатомовній та багатокультурній частині населення провінції, а передусім околицям Торонто і Гамільтону. ОMNI 2 демонструватиме фільми і програми різними мовами: ґуярті, гінді, урду, бенґалі, пунджабі та особливо азіатськими та африканськими мовами. Українська програма Світогляд надалі залишається на каналі 47, кабель 4 тільки від 8 години вечорa у суботу, а не як було від 7:30.
OMNI 2 є частиною нової стратегії, завдяки якій всі різні галузі телебачення Роджерс будуть згуртовані під однією категорією: OMNI TELEVISION.
* * *
27-ий Інтернаціональний Фестиваль Фільмів у Торонто
Минулого року 26-ий фестиваль перервала трагедія 11 вересня. Приголомшені oрганізатори фестивалю і спонсори довго думали, чи починати цього року фестиваль, чи краще ні. Але оптимізм переміг, і хоч спізнено, всі коліщата фестивалю почали інтенсивно рухатися, зявилися спонсори: AGF, Бел Канада, Віза, Фольксваґен і фестиваль щасливо почався, щасливо відбувся і залишив в Торонто багато нових фільмів, а також нову програму, яка називається Vision, і концентрується на різних інноваціях, які розширюють територію кінематографії і розвивають творчість у надходячій ері цифрової технології.
Між 344 фільмами з цілого світу було 5 російських. Ані одного з України. Найдовший фільм Else Where тривав 240 хвилин. Найкоротший одну хвилину: Going Back Home. Кожний із спонсорів нагородив якийсь один або кілька фільмів. Фольксваґен нагородив The Magdalene Sisters. У фільмі показано життя несправедливо покараних дівчат, які мусять відбувати каторжну працю в католицькому монастирі. Це відбувається в Ірландії. Грошову нагороду в сумі 25 тисяч доларів дістав фільм Давида Кроненберґа Спайдер як найкращий канадський фільм. В ньому Кроненберґ зобразив у незвичайно видимий спосіб ментальний стан людини, випущеної зашвидко зі шпиталю для розумово хворих. Якщо хтось не читав книжки, по якій знято цей фільм, не читав рецензій, то для нього в багатьох місцях ця картина буде не зрозумілою і навіть нудною. Спеціальну нагороду в сумі 20 тисяч доларів отримав російський Рашієн Арк, який створив великий фільмовий художник Александр Сокуров.
Цей приголомшливо чудовий фільм пересувається через 33 кімнати Ермітажу однією камерою, при допомозі цифрової технології.
Загально всі фільми були дуже добрі, і змістом, і технікою, крім кількох, зліплених з розпутної порнографії, яка прозвучала як мистецтво. Але були і справді високо мистецькі, знамениті, як Морверн Каллар і Фар фром гевен, які варто побачити, чи Ди кваєт амерікан, Ди мен відаут паст, Александра Роґошкіна Ди Куку, Ситі оф ґоустс, Sur Le Bout Des Digts.
Члени медії ствердили, що 344 фільми на десять днів рішучо забагато. Через поспіх можна стратити час на якийсь дурний, малозначний фільм і пропустити картину високої якости. Але кожний кінофестиваль – це нова фаза найвищих досягнень у всіх ділянках кінематографії, і мистці, зайняті в цій ділянці мистецтва, повинні на фестивалі приїжджати.