Напередодні V Міжнародного конгресу україністів

у Чернівцях

Д-р Л. Винар,

голова Світової Наукової Ради

при СКУ


В серпні 2002 року в Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича відбудеться V Міжна-родний конґрес україністів. Голов-ними організаторами Конґресу є Міжнародна Асоціація Україністів (МАУ), Чернівецький національний університет, Світова Наукова Рада при СКУ і Українське Історичне Товариство. МАУ очолює акад. Микола Жулинський, а головою Робочого оргкомітету є Ректор Чернівецького університету проф. Микола Ткач. Співголовою оргкомітету є проф. Любомир Винар, президент УІТ і голова Світової Наукової Ради. Участь у Конґресі візьмуть члени Наукового Товариства ім. Т. Шевченка, Української Вільної Академії Наук в Америці і Канаді, Асоціяції Українських Американ-ських Університетських Професорів, Гарвардського Українського Науко-вого Інституту, Українського Вільного Університету, Канадського Інституту Українських Студій та ін.

Під час Конґресу відбудуться пленарні засідання, сесії і круглі столи, що тематично охоплюють головні ділянки українознавства, включаючи історію, літературо-знавство, мовознавство, культуро-логію, соціологію й інші науки. Передбачається докладне обго-

ворення сучасного стану української мови і національної культури в Україні в контексті сучасного українського державотворчого про-цесу. Окрема сесія буде присвячена Українській Повстанській Армії й українській визвольній боротьбі під час Другої світової війни. На Конґресі передбачається обговорення між-

народних відносин України у ХХ й інших століттях, етнології, різних періодів історії України тощо. Можна сказати, що усі центральні теми розвитку української культури й українознавчих дисциплін у ґльобальному вимірі знайдуть своє місце на V Міжнародному конґресі. Усі доповіді будуть видрукувані в конґресових збірниках.

Без сумніву, що українські вчені й українські наукові установи в Україні і діаспорі візьмуть у Конґресі активну участь. Окрема сесія присвячена розглядові сучасного стану україн-ських наукових і українознавчих установ у діаспорі і питанню їхньої співпраці з українськими науковими установами й університетами в Україні. Також планується обгово-рити співпрацю між українськими архівами в діяспорі і Україні. Йдеться про взаємне користування архівними фондами і про спільні видання, основані на архівному джерельному матеріалі. Ці справи до сьогодні належно не були обговорені.

Передбачається, що в Конґресі візьме участь біля 500 доповідачів і учасників з України, Польщі, Америки, Франції, Америки, Канади, Німеччини, Австралії, держав Балтії, Чехії, Росії й інших країн. До сьогодні зголосилося понад 350 учасників Конґресу.

Звертаємося до українських установ, зокрема громадських централів, кредитових спілок і банків, як також українських братських союзів з проханням допомогти і піддержати відбуття V Міжнародного конґресу україністів і зложити одноразову пожертву. Йдеться про вчених з України, які неспроможні оплатити подорож і побут в Чернівцях. Також планується видання багатотомного збірника з конґресовими доповідями й інші конґресові матеріяли. Ми віримо, що українські установи в Америці і Канаді і громадяни, які розуміють вагу українознавчих наукових конґресів, у міру можливого, прийдуть з належною допомогою і причиняться до належного відбуття міжнародного конґресу. Жертводавці в Канаді і Америці одержать відповідні посвідки для звільнення від державних податків.

Пожертви на організацію конґресу і видання конґресових матеріалів в Америці просимо надсилати на таку адресу:

Ukrainian Historical Association (for Congress)

P.O. Box 312 , Kent, Ohio 44240.

В Канаді просимо висилати пожертви на Конґрес на адресу Фундації СКУ:

Ukrainian World Foundation

Scholarly Council (for Congress)

299 College St. 3rd floor.

Toronto, ON M5T 1S2

Міжнародний конгрес україністів у Чернівцях є визначною подією в науковому житті України і української діаспорі. Дальший розвиток українознавчих дисциплін винятково важливе розвитку української культури в міжнародному вимірі. Допомога українських установ і жертводавців безпосе-редньо причиниться до дальшого поступу і розвитку української культури і науки.