До 50-річчя церкви св. Миколая в Торонто
У рік Золотого ювілею церкви Св. Миколая з вдячністю згадуємо всіх основоположників нашої парохії, які довгі роки своєю працею давали нам силу побороти всі труднощі життя і зберегти нашу спадщину. Радіємо розвитком нашої християнської віри та всіма культурними здобутками. Праця отців-парохів та душпастирів має важливе значення у нашому мирянському житті. Наші отці вміють зєднати вірних і створити творчу релігійно-церковну громаду. Таким чином, здобули собі повагу, бо гідно обстоювали права своєї церкви. Засівали мирянську ниву зерном нашої духовности, віри, національної свідомости, обряду, традиції, освіти нашою спадщиною. У ці торжественні дні згадуємо велику працю нашого першого пароха бл. п. д-ра отця Богдана Липського. Ми мали змогу користати з плодів праці великого богослова, любителя і знавця східного обряду, прекрасного проповідника. Отець написав низку цінних праць на релігійно-церковно-богословські теми. Для нас, мирян, створив науково-історичний образ нашого обряду. Вірним допоміг більше і краще зрозуміти цінності у літургічному житті.
Кожна акція і проект церковного проводу знаходить підтримку зі сторони мирян. Наші основоположники – це віддані, щирі самопосвятою, працьовиті миряни. Вони з великою дбайливістю виховали кілька поколінь, посіявши в їхніх душах і серцях любов до українського народу. І так виростала повага один до одного в довкіллі, що збудувала зв’язок поколінь. Тепер сьогоднішнє покоління перебирає естафету релігійно-громадської праці. Слід відмітити, що парохія сприяє релігійно-громадським потребам (зустрічам, імпрезам). Церковна аудиторія часто заповнена членами громади для різних добрих справ.
Примирянські організації Ліги Українських Католицьких Жінок Канади, відділ при церкві Св. Миколая та Братство Українців Католиків з любовю та відданістю служать релігійно-національній ідеї, беручи практичну участь у житті мирянської спільноти, їхня харитативна діяльність є втіленням всеукраїнського єднання. Вони плекають у щоденній праці нашу громадську організаційну єдність, вирозуміння, толеранцію і злагоду, так будують добрий приклад для наступних поколінь, з вірою, що не загублять нікого на чужих дорогах. Велике значення у парохіяльній праці має добровільна праця активістів кількох поколінь. Це свідчить про позитивний розвиток релігійно-національної свідомости наших мирян. Особливо вона відзначається на господарському відтинку. Наприклад, опіка українськими паломниками на Всесвітньому Дні Молоді при зустрічі зі Святим Отцем.
Виховання молодого покоління завжди стояло в центрі уваги проводу нашої церкви і примирянських організацій. Виховні проекти діяльности творять основну базу цілей і завдань - так будують релігійно-національну самобутність. У нас сформувалась Рідна школа, цілоденна школа, курси українознавства, а крім того, є вияв культурної самодіяльности. Це велика і нелегка праця-завдання, що світитиме прикладом на довгі роки.
З ювілейним роком вітаємо і дякуємо за мозольну працю всім нашим виховникам-педагогам та опікунам. Це директори Рідної школи М. Левицький, М. Федак; курсів українознавства Я. Зорич, Д. Соханівська; цілоденної школи В. Барицька; опікуни батьківського гуртка бл. п. О. Клюфас, інж. М. Цибульський. Диригенти співу і музики К. Зорич-Кондрацька, бл. п. І. Ковалів і Р. Гурко. Музична творчість наших хорів була і є яскравою сторінкою у житті нашої парафії. Музикологи на високому рівні популяризували нашу релігійну музику, їх праця була і є найкра-щим виявом дбайливости нашого духовного життя.
Педагогічна праця є дуже важлива і важка, але зате вона дарує візії майбутнього. Молоде покоління у нашій громаді це наша сила, і сьогодні воно є співтворцем релігійно-громадського життя. Наша церква і школа виховали національно-свідомі кадри сьогоднішніх молодих людей-професіоналістів, які захи-щають добре імя українців, коли це потрібно. Наприклад, вихованці нашої парохії внесли важливий внесок у питання громадських постанов, таких як Поміч Україні (КУК); проектів Актив Волі, Надія, Приятелі Дітей, Освітяни. Вони були і є прикладом добрих діл нашої громади це велика ідейність, жертвенність, вирозуміння та любов. Своєю працею вони збагнули сучасні потреби, маючи візію майбутности.
З особливою радістю вітаємо проект з нагоди нашого ювілею Наша церква у світлинах. Перша частина проекту Українська освіта (праця Рідної школи та цілоденної школи) є справді небуденним досягненням 50-літньої парохіяльної спадщини. Подяка пані X. Ковалик-Колос, що мала відвагу і вклала багато зусиль для зорганізування цього чудового фоторепортажу. Цей репортаж наводить факти, у якій мірі церква може сприяти розвиткові української освіти. У ювілейному році проходить проект Добре виховання дитини. Це своєрідна творчість, цікава програма катехизації, яку проводить о. Роман Лобай. Безмежною працьовитістю і христи-янською душею отець дарує дітям релігійно-національну свідомість. У тих катехитичних зустрічах число дітей зросло. Для розвитку цього проекту ЛУКЖК з посвятою зорганізувала 70 сніданків для дітей. Це любов, що пливе з віри. Діти творять одну велику мирянську родину. Це живий приклад послідовного виконання українських християнських обов’язків.
Книжка Божа істина, краса і любов о. д-ра Петра Біланюка є унікальним явищем у богословській літературі. Це духовне добро нашої науки має визнання в академічному світі. Вона є на полицях усіх богословських університетів.
Досягнення нашої парафії можемо міряти різними мірилами: значне число прихожан та мирян, так званої четвертої хвилі маємо в нашій церкві. Це доказ, що парафія єднається в одну велику сімю. Спадщина нашої парохії, ювілейні святкування є торжеством радости усієї мирянської родини. Тепер ювілейний та церковний комітет, де працює молода генерація мирян, прикладає всі сили і старання, щоб якнайкраще провести завершення святкування 50-ліття церкви св. Миколая для зміцнення нашої релігійно-національної духовности.
Щиросердечно запрошуємо всіх! Приходьте, приїжджайте, зблизька та здалека, на святкування Золотого ювілею церкви св. Миколая 1 грудня 2002 року.