“Вітчизна наша з нами...”

Марґарета Шпір,

координатор програми “Проект Крим”,

член дирекції КТПУ, Торонто


Тяжко погодитися з тим, що на десятому році існування незалежної держави України в одному з її регіонів – в Криму, звучання української мови викликає відкриту ворожість, а часом і агресію. Найкраще, мабуть, описав ситуацію один із переможців нашого конкурсу, молодий поет, курсант Севастопольського Військово-Морського Інституту Сергій Рокитянський. Ось що він пише у своєму рефераті: “Прикро про це говорити, але Україні потрібно буде чимало часу, аби викорчувати з свідомости людей зневажливе ставлення до української мови, бо воно пустило дуже глибокі корені в людській ментальності, яка формувалася протягом не одного десятиліття “.

Саме зміна ментальности молодого покоління, підвищення національної свідомости, а навіть почуття власної гідности – це мета діяльности Програми “Проект Крим” КТПУ, відділ Торонто.

Діяльність Програми “Проект Крим” КТПУ, а саме: стипендійна акція, багаторічна підтримка українських шкіл, акція масової передплати українських періодичних видань, проведення Літературного конкурсу для старшокласників “Ми діти Твої, Україно!” і т. д.

Цього року ми звернули свою увагу на ще одну освітню установу в Криму. Це – Севастопольський Військово-Морський Інститут. Цей вищий навчальний заклад виховує майбутніх офіцерів українського військовоого флоту, але, на жаль, потрібно докласти ще багато зусиль, щоб ця Морська Академія стала українською не лише по назві, але й по суті.

Щоб підтримати тих, хто не соромиться вживати українську мову в побуті та для навчання в Інституті, щоб заохотити інших думати, писати державною мовою, і виникла ідея проведення Конкурсу рефератів на теми українознавства для студентів Севастопольського Військово-Морського Інституту (Морської Академії). Ідея проведення конкурсу зародилася в Торонто, а творцем цієї думки був заступник голови Торонтонського відділу КТПУ, член Програми “Проект Крим” проф. Юрій Даревич. Назва конкурсу – “Ми є. Були. І будем ми. Вітчизна наша з нами” (Іван Багряний).

Перше слово подяки належить, очевидно, спонсорам. Ось вже другий рік управа Суспільної служби українців Канади в Тандер Бей плідно співпрацює з Програмою “Проект Крим” КТПУ.

Управа ССУК у Тандер Бей активною допомогою виявила свою високу свідомість, відданість, справжній патріотизм. Спеціяльну подяку хочу висловити особисто панові Олексові Петришину, довголітньому секретареві, скарбнику та колишньому голові Суспільної служби в Тандер Бей.

Члени Програми “Проект Крим” КТПУ доклали чимало організаційних та творчих зусиль для успішного втілення в життя цього амбітного задуму. Вони спільно випрацювали та підготували правильник проведення конкурсу, визначили назви тем рефератів.

Напружена праця підготовки конкурсу йшла в Криму. Представник КТПУ в Україні, доцент катедри історії Севастопольського ВМІ підполковник Вадим Приходько, голова журі конкурсу, він же голова спілки україномовних поетів Севастополя “Світоч” Анатолій Студецький, капітан 1-ої ранги, заступник начальника СВМІ Анатолій Данілов – ось люди, що доклали найбільше зусиль для успішного проведення та завершення цієї акції. Відомий журналіст Микола Владімірський подбав про розголошення конкурсу в засобах масової інформації. Суттєвою виявилася підтримка зі Штабу Військове-Морських Сил України, яку беззастережно надав заступник командувача ВМС України, начальник відділу виховної роботи, генерал-майор Анатолій Пахля.

Та незважаючи на таку ґрунтовну підготовку конкурсу, все ж таки довелося мені, як голові організаційного комітету конкурсу, на місці “вигладжувати” деякі непорозуміння. Це ще раз підтвердило, що не всім в Криму, а особливо в Севастополі, подобається ідея популяризації українського слова серед молоді... Але завдяки наполегливості вдалося мені успішно подолати всі ці “закулісні” перешкоди.

Небуденною подією стало свято вручення нагород переможцям конкурсу. На моє запрошення прибув із Києва народний депутат України, перший головнокомандувач Військово-Морських Сил України, віце-адмірал Борис Кожин. І ось чудовим соняшним ранком 29 червня 2001 року на головній площі Інституту вишикувалися курсанти, викладачі-офіцери, були присутні працівники Штабу ВМС України, численні кореспонденти, представники українських суспільних організацій. Урочисте шикування проходило надзвичайно організовано, кожна хвилина виважена. Спочатку зачитано наказ про проведення та підсумки конкурсу, потім пролунали короткі промови, тоді я вручила грамоти і грошові премії студентам-переможцям, а також подяки тим, хто причинився до надзвичайного успіху цієї акції. Адмірал Кожин закінчив своє палке вітання до курсантів вигуком “Слава Україні!” І гримнуло по площі тричі – “Слава! Слава! Слава!”

Повідомлення про успішне проведення конкурсу та про урочисте вручення нагород голосно пролунало в засобах масової інформації не лише Криму, а й всієї України. Статті про цю подію опублікували газети “Дзвін Севастополя “ (Севастополь), “Кримська світлиця” (Симферополь), “Народна армія” (Київ), “Українське слово” (Київ), “Рух” (Київ), навіть неприхильна до всього українського російськомовна “Сєвастопольская газета” вмістила статтю з фотографією про конкурс. А в севастопольській газеті “Флот України” з'явилося повідомлення про проведення конкурсу під назвою “Канадці допомагають українцям вивчати рідну мову”. Радіорепортаж та інтерв'ю з головою організаційного комітету конкурсу Маргаретою Шпір прозвучало по Севастопольському та всекримському радіо. Теле-радіо Центр “Бриз” підготував та показав телепередачу, присвячену конкурсу та святу вручення нагород курсантам-переможцям конкурсу.

Можна не вагаючись сказати, що ініціятива проведення конкурсу та урочисте вручення нагород студентам-переможцям стали непересічною подією не лише для Севастопольського Військово-Морського Інституту. Значення цієї акції багато глибше, бо вона об'єднала організовані зусилля діяспори та українців Криму і наочно показала, що саме так можна досягнути успіху.

Закликаємо Вас, шановні читачі, приєднатися до нашої успішної діяльности та підтримати Програму “Проект Крим” КТПУ, висилаючи Ваші пожертви (даємо посвідки для звільнення від податку) на адресу:

Project Crimea, CFU 620 Spadina Avenue Toronto, ON M5S 2H4

Хочу закінчити словами підполковника Володимира Бова, журналіста із Севастополя, який написав про наш конкурс: “Спасибі канадцям, що вчать нас любити рідну мову й Україну!”