Олександр Харченко
13 квітня ц.р. Національна скаутська організація України “Пласт” відсвяткувала 90-ліття від дня заснування. Пластові осередки є у багатьох містах України, але найбільші дійства відбулися у Львові, оскільки саме тут зародився “Пласт”. Понад 1000 пластунів Львівщини взяли участь у святкуванні. Спочатку з нагоди свята владика Любомир Гузар відправив Архиєрейську Службу Божу у соборі святого Юра. Тут же освятили прапор юнацького куреня ім. Олександра Тисовського. Потім пластуни зібралися у приміщенні Першої академічної гімназії, де зародився “Пласт”, і новачки склали пластову присягу. Після урочистого походу містом, вони поклали квіти та вінки на могили пластунів на Личаківському цвинтарі. Ввечері відбулася урочиста академія з нагоди 90-ліття “Пласту” у Центрі творчостy дітей та юнацтва Галичини.
“Пласт” – одна з найпопулярніших молодіжних організацій в Україні. Втім, її членами можуть бути не тільки діти та молодь. Адже є і 30-ти, і 70-річні пластуни. За віком пластуни належать до кількох груп (уладів): новаки (6-11 років), юнаки та юначки (11-18 років), старші пластуни (18-30 років) та сеньйори (понад 30 років). Вони відрізняються за кольором хустки. Так, у новацтві діти носять хустки жовтого кольору, в юнацтві малинового, у старшій групі та сеньйори відповідно зеленого та коричневого. Крім того, курені можуть обирати собі інші кольори хусток. Хустка є частиною однострою одягу пластунів, куди входять ще сорочка, шорти або спідниця, підколінки, беретка, шнурок зі свистком та відзнаки.
У 1911 році у Львові Олександр Тисовський, Петро Франко та Іван Чмола заснували перші пластові гуртки, а 12 квітня 1912 року гурток Круки І пластового полку ім.Петра Конашевича-Сагайдачного при Академічній гімназії у Львові склав Пластову Присягу. Саме цей день вважається офіційною датою заснування “Пласту” в Україні.
Український скаутінґ (Пласт) був створений як національний варіант англійського скаутінґу. А слово пластун це відповідник англійського скаут (в перекладі розвідник). “Пласт” сформувався, як великий молодіжний рух, який активно підтримувала українська громадськість. Звичайно, були люди, які бачили в цьому забави хлопчаків в коротких штанцях. Але більшість сприйняла “Пласт” як надію нації.
“Пласт” підтримувала Церква, а батьки радо віддавали своїх дітей до організації. Слова пластового гімну в “Пласті” росте новий люд почали справджуватись. Пластуни були провідниками у житті українського народу. За радянської влади така організація не могла існувати. Та українці-емігранти відновили діяльність “Пласту” в діаспорі, щоб зберегти його для незалежної України.
У 1990 році Пласт відродився в Україні. Тепер він діє у всіх великих містах, а його членами є близько 10 тисяч осіб. Крім того, пластові організації існують у 9 країнах світу, там, де є українська діаспора.
Цікаво, що гербом скаутів є лілія. Кажуть, в Україні вона найгарніша, бо гармонійно поєднується із Тризубом. Трилиста лілія говорить про основні обов’язки пластуна: бути вірним Богові й Україні, допомагати іншим та жити за пластовим законом. А, за законом, пластун має бути сумлінним, справедливим, ввічливим, добро-зичливим, веселим, загартованим, першим у праці та у школі.
Вітаючись, пластуни подають один одному ліву руку (ту, що ближче до серця). При цьому вигукують: “СКОБ”. У цьому слові закладені якості, якими має володіти справжній пластун: сильний, красний, обережний, бистрий. Водночас слово скоб це назва породи орла, який живе у лісах біля великих рік. Українці здавна шанували орлів, вважаючи їх за сильних, відважних та мудрих, тому багато різних назв у “Пласті” запозичені з орлиного світу. Від 6-річного віку пластун виростає з “жовтодзьоба” до “орляти”. Він проходить проби “скобиного крила”, “скобиного лету” та “скобиного хвату”, щоб стати справжнім пластуном-скобом.
Якщо ваша дитина пластун, не дивуйтеся, коли він назве себе їжаком. Очевидно, його рій або гурток вибрав собі назву “Їжаки”. Вони могли також називатися, наприклад, “Яструбами”, “Тиграми” або “Блискавицями”. Остання назва більше властива дівочим роям чи гурткам, так само як “Ромашки”, “Білочки” або “Ластівки”.
У “Пласті” кожна дитина може реалізувати себе, проявити свої мистецькі чи спортивні здібності. Крім того, пластуни вивчають історію України, її традиції та культуру, мандрують. Замість того, щоб байдикувати чи прилипнути до телевізора, дитина всебічно розвивається та активно відпочиває.
До речі, наприкінці квітня відбудеться вишкіл практичного водного пластування Черемош, а на початку травня пластовий табір “Свято Весни”. А на міжнародний табір поблизу с. Свірж у Перемишлянському районі Ювілейна Міжкрайова Пластова зустріч з’їдуться пластуни з цілого світу. У таборі мають побувати почесний член “Пласту” Віктор Ющенко та Президент України Леонід Кучма. Крім того, цього ювілейного для пластунів року в Україні відбудуться дві мистецькі акції змаг “Орликіада” та фестиваль “Зоряний вітер”.