Журба і Радість

Віра Ке


Загопакована культура

В роки існування Радянського Союзу, комуністична влада прикривала свою жорстоку антиукраїнську діяльність величавими, фольклорними виступами, шароварами і гопаками, щоб українцям здавалося, що вони щасливі, свобідні і розвивають свою національну культуру. Також фольклором комуністична влада і Товариство “Україна” підсилювали в серцях українців діаспори тугу за батьківщиною і спонукували їх подорожувати в Україну.

Це було колись.

Але чому ми тепер радо погоджуємося на те, щоб нам промивали мозок гопаками, шароварами і вітанням хлібом та сіллю? Такі стандартні фольклорні сцени були колись модними на селах, але як можуть українці в сьогоднішньму модерному світі вважати їх вершиною своєї культури?

Велику дозу “гопакового шароварства” українці Торонта дістали під час українського дня на “Кенедіан Нашенал Ексебишен” – 23 серпня 2001 року, напередодні десятої річниці незалежности України. На площі перед т.зв. “Бендшел” крамарі продавали в будках вишивки, писанки дерев’яні і правдиві, “бабушки” з обличчями мадон або циганок, пацьорки, компакт-диски, кілька словників.

Понура сцена не мала ніяких ознак українського характеру, тільки малий тризуб на лозунґу Української кредитової спілки, яка була одним із спонсорів українського дня. В так званій “мистецькій” частині програми грали бандуристи, співали хори, солісти, але найбільше ошелешували глядачів ансамблі, які перетанцьовували всі можливі роди гопаків та інших фольклорних танців.

Співаки викрикували до публіки: “Слава Україні” – так, щоб Львів і Київ почули, – і “Я хочу бачити ваші руки!”, “Де ваші руки”. Десь по середині грограми якісь дві зірки з віддаленої констеляції відспівали “рок-анд-рольну” пісню на слова українського національного гімну. У Канаді люди не дозволяють на те, щоб у національному гімні змінити два слова, які не подобаються жінкам, а українські глядачі без спротиву слухали, як на сцені якісь “генії” викручували в музичний прецель український національний гімн!

Слава Україні!..

* * *

Дивно склалося, що Український День відбувався в той час, коли в будинку CNE’s 55 and Better Pavillion” відзначували півтора мільйонів онтарійських сеньйорів. В їхній програмі брали участь студенти: Act II Studio, Seniors Education Programs, Continuing Division, Ryerson Polytechnic University, Toronto.

А також:

Razzle Dazzle Revue (music & comedy skits)

Seniors Rythmaire Band of Brantford

The Welland Ukrainian Mandolin Orchestra

І ані одного гопака!!!

* * *

Показ і розпродаж мистецьких творів Галі Столяр

Від 24 червня до 2 вересня 2001 року, жителі Вінніпеґу і туристи з усіх-усюд мали нагоду оглядати небуденні, не банальні, високо-імаґінативні мистецькі твори: акварлі, коляжі, одяги, капелюхи Галі Столяр в Українському Осередку культури і освіти у Вінніпеґу. Галя народилася в Німеччині, в місцевості Діпгольц. Закінчила мистецьку школу Катерини Антонович і студіювала “Файн Артс” в Манітобському університеті.

Вона відома в Західній Канаді, мало багато виставок у всіх більших містах Манітоби, Алберти і Саскачевану. Деякі її твори знаходяться в Українському національному музеї у Львові і в музеї українського мистецтва в Києві. Її мистецьке поле широке, різноманітне і небуденне і східна частина Канади повинна про неї довідатися і зацікавитися її творчістю.

* * *

SFMT-TV`s Madeline Ziniak Wins Management Development Award

Toronto – Mr. Leslie Sole, Executive Vice President, CFMT-TV (Division of Rogers Media, Broacasting) is pleased to announce that Madeline Ziniak, Vice President and Executive Producer of CFMT6TV, has been chosen to receive the 2001 Global Television Network/Canadian Women in Communications (CWC) Mnagement Development for Woman Award.

Funded by Global Television in conjunction with CWC, the award is presented annually to a female executive currently employed in the broadcast industry to recognize their leadership and contributions, and to provide them with the tools to further expand their role. Each winning candidate is provided the opportunity to attend the National Association of Broadcasters` Management Development Seminar for Television Executives at the J. L. Kellogg Graduate School of Management at Northwestern University in Illinois – recognized as one of the foremost broadcasting business school in North America.

“We`re obviously very proud of Ms. Ziniak; this is an award for women broadcasting executives at the highest level and very difficult to win”, said Sole. “We suspect she`ll share eith seminar participants as much knowledge and expertise as she`ll take away”.

Madeline Ziniak has been CFMT-TV`s Vice President and Executive Producer since 1993, playing a pivotal role in many of its achievements, including, in 2000, placing the first and largest permanent donation of multilingual television programming in the National Archives of Canada, and in 1999, executive producing the unique programming behind CFMT-TV`s “Television Station of the Year” award.

* * *

Факти

У 1878 р. Сер Сенфорд Флемінґ, видатний інженер конструкцій в Канаді і відомий топограф, прийшов до висновку, що на довжині національної залізниці неможливо дотримуватися локального часу. Він придумав систему “Стандартного часу”, він поділив світ на 24 зони часу і після зон наставлювано годинники. У Вашінґтоні цю систему затвердили і її й досі уживають.

* * *

У 1906 р. Реджіналд Фессенден зі Східного Болтону (Квебек) перший в світі передав по радіо програму зі свого апарату в Брант Рок (Массачусетс). Моряки на Крібських островах вперше почули коляди з музикою, які виконував син Фессенден.

* * *

Дуже сумніваюся, що Ной узяв на Арку тільки два комарі. Вони напевно налізали туди різними нелегальними дірками. Тепер маємо з ними найбільше клопоту. Але з комарами можна боротися: Не тримати нігде застоялих баюр, насадити між квітами на грядках і де можливо зілля, яке називається “цітронелля”. Комарі від цітронелли тікають. Є також електричні лампки (жовті), які відганяють комарів, і є свічки з цітронеллею.