Хто збудував український музей?

Марта Бачинська


Кілька тижнів тому Управа Українського Музею підписала контракт з фірмою DiGiacomo&Son.Inc., Іnc., щоб починати будову нового модерного будинку на 6-ій вулиці Іст в Нью-Йорку.

Вже довгий час очікується здійснення будівельного проекту і, безперечно, його-завершення буде великим досягненням. Але, втішаючись майбутніми великими та модерними площами нового будинку, мусимо пам’ятати, що ми будуємо не новий музей, а новий будинок для Українського Музею, який вже 25 років виконує працю на користь української громади.

Хоч важливість існування Музею для людей українського походження, які живуть в Америці, є зрозумілою, варто все-таки пригадати як ця інституція створювалася, хто і як плекав її та підтримував. Іншими словами, хто побудував Український Музей?

Союз Українок Америки (СУА), найбільша Українська жіноча організація в Америці, роками пропонувала ідею створення українського музею. Метою цієї інституції було б збереження історичного та культурного надбання нашого народу і, тим самим, наших звичаїв та традицій. Ідея такого музею базувалася на підставі малої колекції народного мистецтва, яку СУА придбав ще у 1933 році для участі у Світовій Виставці в Чікаго. Пізніше союзянки роками зберігали цю колекцію, а в 1960-1970-их роках організація розпочала інтенсивну кампанію-ознайомлення громади з ідеєю створення музею і збирання грошей на забезпечення цього проекту. І поступово ця ідея почала.

Сьогодні легко говорити, що заходами СУА відкрився Український Музей в Нью-Йорку, але більше як 25-років тому важко було повірити в життєздатність цієї ідеї. Її треба було представити громаді в такий спосіб, щоб збудити її зацікавлення і заохотити на широку та постійну підтримку. У 1976 році Український Музей вперше відкрив двері для відвідувачів. Рік пізнійше СУА допоміг Музеєві стати незалежною інституцією із власним статутом та Управою.

Впродовж 25 років члени СУА, працюючи через свої окружні управи і відділи, підтримували Музей не тільки фінансове, але й безпосередньою роботою, спонсорством та організацією різних імпрез, дохід з яких був призначений на Музейні цілі. Деякі відділи були організовані з метою працювати на цілі Музею. Члени СУА також зложили гроші, щоб закупити бібліотеку в новому будинку Українського Музею.

Від початку заснування Музею і по сьогоднішній день, були і є тисячі людей, які своєю великою щедрістю та щирим зацікавленням музейними справами мали великий вплив на розвиток нашої інституції. Їх підтримка є неоціненним вкладом в зростанні музейних матеральних і духовних досягнень серед нашої ближчої та ширшої громади, та професійного музейного кола.

Музей має багато добродіїв, які особливо причинилися до здійснення проекту нового музейного будинку. Вони пожертвували немало грошей на розвиток та зміцнення цього проекту, купуючи галерії та кімнати в новому будинку. Їх відданість збуджувала заохочення в інших жертвувати та допомагати здійсненню проекту будівлі.

Завдяки добродіям створені також меморіяльні та тривалі фонди, які є важливою підтримкою Музею. Завданням цих фондів є забезпечення фінансової та діяльної майбутности інституції. На кінець червня 2001 року в Музеї було 30 меморіяльних і 33 тривалі фонди.

Надзвичайна подія, що сталася в кінці 2000 року - унікальна в історії нашого Музею. З Каліфорнії від подружжя Шклярів, Диймел та Евгена, який народився в Канаді в українській родині, надійшов дарунок - 2.5 міл. дол. на будівельний фонд і 1 міл. дол. - на дотацію, т. зв. Challenge Grant. Цей дарунок є виявом їх великодушносте і щедрости. Ця подія стала дійовим поштовхом для активізації процесу здійснення проекту нового будинку.

Численні прихильники Українського Музею живуть в різних частинах світу, найбільше - в Америці і Канаді. Це люди різних професій і зайнять: власники підприємств, провідники і члени організацій та інституцій нашої громади, це наше духівництво, сеньйори та студенти, маючі і не маючі, це люди, які познайомилися з Музеєм 25-років тому і підтримують його до тепер, а також і ті, які вносять сьогодні свою першу членську заяву.

Українські фінансові установи також підтримували Музей від часу його заснування. Ці установи – наші кредитові кооперативи – відіграють поважну роль у єднанні української громади, яка сприяє зростанню впливу українців в Америці на економічні та культурні стосунки в місцях свого поселення.

За 25 років існування Музею його засновники, управи, адміністрація, працівники, з підтримкою членів, жертводавців і приятелів. В новому приміщенні Український Музей матиме більші можливості стати активним і багатогранним центром української культури в Нью-Йорку, а з часом – головним осередком для виставок з України ї базою для українсько-американських культурних, мистецьких і громадських імпрез,

Коли ми підтримуємо Український Музей, ми, тим самим, не тільки допомагаємо збудувати новий будинок, але й обдаровуємо наше суспільство виликим спільними досягненням, яке стане частиною спадщини нашого майбутнього покоління.

Завершуючи коротенький огляд, так би мовити, історії нашого Музею, маємо надію на зрозуміння того, що будівничими Музею є ми всі, люди близьких і найвіддаленіших українських громад, які прийняли глибоко в серце ідею існування Музею української культури та історії. Це і є відповіддю на питання, поставлене в заголовку нашої статті і хто збудував український Музей?

The Ukrainian Museum,

203 Second Avenue,

New York, NY 10003

Tel.: 212-2280110

E-mail:info@ukranianmuseum.org

web page: www.ukrainianmuseum.org