Чотирнадцять років Незалежности України

 

Чотирнадцятий рік Незалежности України ознаменований значними кроками у затвердженні демократії. Як відомо, під час останніх президентських виборів було грубо порушено демократичні норми та прагнення українців, і особливо ті, що стосуються громадянських прав. У той час як деякі сили хотіли знехтувати найдорожчим правом виявлення волі українського народу в демократичному процесі виборів, він, український народ, вистояв на Майдані Незалежности в Києві, а також на майданах по цілому світу, беззаперечно захистивши цим право вільно обирати свого Президента. Поняття Помаранчева революція стало сучасним символом рішучости народу, який готовий принести себе в жертву заради Свободи.

Сьогодні, як і раніше, даємо оцінку усім нашим досягненням (а їх було немало!), а також оцінюємо недоліки за минулий рік. Безперечно, крім перемоги, яку український народ завоював у боротьбі з тими силами, що вели Україну до знехтування її демократії, найважливішим досягненням стала чітка декларація економічного і політичного стану, спрямованого на інтеграцію до європейських організацій та інституцій. З цією метою Верховна Рада України (можливо, і не в зовсім оптимальних обставинах), йдучи слідами інших держав, в яких демократичні традиції вже існують довгі роки, прийняла і далі буде опрацьовувати закони, необхідні для прийняття України у Світову Організацію Торгівлі (СОТ). Після входу в СОТ Україна стане на порозі прискорення процесів відкликання поправки Джексона-Веніка, а також можливого вступу до Європейського Союзу. Ми радіємо цьому та маємо надію, що в майбутньому для України розширяться можливості і в інших сферах.

Крім позитивних моментів, є й деякі недоліки, які нас дуже турбують. Серед них такі, як мовне питання (особливо позиції деяких провідних урядових чиновників щодо цього питання), церковний стан (роз’єднання Українських Церков і надання переваги чужій Церкві), відзначення перемог і дат старого режиму, визнання воїнів УПА, надання їм належних привілеїв і пільг та історичне справедливе розв’язання українсько-польських відносин. Позитивне розв’язання цих важливих справ потребує наполегливої праці.

Незважаючи на це, одним, можливо, з найбільших досягнень чотирнадцяти років Незалежности є те, що Україна і надалі набуває більш гідної уваги і поваги від світового співтовариства, та те, що ми вже стоїмо на порозі п’ятнадцятої річниці.

Ми щиро вітаємо з цим святом Первоієрархів всіх наших Церков, Президента, прем’єр-міністра і голову Верховної Ради України, проводи наших складових організацій, а також усіх братів і сестер в Україні та поза її межами. Ми звертаємося до українців цілого світу із закликом стати на захист молодої української демократії, допомагаючи її розвитку, підвищенню економічного добробуту та встановленню політичної стабільности. І найважливіше – відзначаючи цей ювілей, докладімо максимальних зусиль, щоб Україна була не тільки рідним домом для всіх її нацменшин, але й, у першу чергу, ненькою для українського народу.

 

Світовий Конгрес Українців

Аскольд Лозинський,  президент

Віктор Педенко, генеральний секретар

Торонто–Нью-Йорк,

18 липня 2005