Ukrainian tryzub

Гляньте новий вебсайт
See new website
Voir le nouveau site Web

www.mfa.gov.ua/canadaUkrainian flag

Прес Реліз

Звернення Президента України Леоніда КУЧМИ до Українського народу з нагоди підписання Указу про винесення на всенародне обговорення проекту Закону України "Про внесення змін до Конституції України"

7 березня, 2003    # 7


Посольство України в Канаді інформує, що 5 березня ц.р. Президент України Леонід КУЧМА звернувся до Українського народу з нагоди підписання Указу про винесення на всенародне обговорення проекту Закону України "Про внесення змін до Конституції України", текст якого подається нижче.

Мої дорогі співвітчизники!

У минулорічному зверненні в День незалежності - як ви пам'ятаєте - я акцентував вашу увагу на необхідності політичної реформи. А саме: на переході до принципово нової для України політичної системи - парламентсько-президентської.

Від мого звернення минуло більш як півроку.

Та цей час не можна вважати втраченим. Ідея політичної реформи почала активно обговорюватися в суспільстві. Зав'язалася широка дискусія. Дедалі більше громадян ставлять конкретні запитання про зміст і терміни реформи.

За цей час в усіх без винятку політичних колах проявився весь спектр ставлення до неї - від повного сприйняття - до абсолютного заперечення.

Було створено комісію для опрацювання проекту реформи. Однак багато з тих, хто співав осанну новій системі, більше того - рекламував себе як прихований її автор - саботував її роботу. Маю на увазі спеціально запрошених до неї представників опозиції. Не дала узгоджених результатів і робота комісії, створеної Верховною Радою.

Можна довго міркувати, чому так сталося. Та висновок - буде короткий. Більшість опозиціонерів, хоч і є прихильниками реформи, але розуміють її - значною мірою - примітивно. Як суто арифметичний перерозподіл повноважень. Щось на зразок: забрати - та поділити.

Щоправда, найбільш реалістичні політики дедалі більше усвідомлюють необхідність конструктивних кроків у проведенні реформи. І сьогодні відкриваються реальні можливості для співпраці влади з опозицією. Але поки прийшло це розуміння - час для спільної роботи було втрачено.

Водночас ризикувати майбутнім політичної реформи, майбутнім країни я, як Президент - не хочу і не буду.

Саме тому я вирішив вивести обговорення реформи з кола протистояння полярних політичних сил. Якщо політики не зможуть домовитися - арбітром має стати весь народ.

Люди мають обговорити основні положення реформи і самостійно висловити свою думку, а Верховна Рада - затвердити.

Я звертаюся до вас із проханням - узяти участь в обговоренні проекту політичної реформи. Виношу її на суд державних структур, але найголовніше на суд громадськості. На ваш суд, шановні співгромадяни.

Отже, чому слід переходити з президентсько-парламентської до парламентсько-президентської моделі?

Коротко: президентсько-парламентська система відіграла дуже важливу історичну роль - особливо в перші роки державності, забезпечуючи стабільність і суспільства, і держави. Але сьогодні абсолютно зрозуміло, що в діючій Конституції, по суті, був закладений механізм протистояння законодавчої та виконавчої влади.

Зараз ситуація в економіці - стабільна, почалося поступове економічне зростання.

Останнім аргументом на користь реформи стали результати минулих виборів і підписання політичної угоди між парламентською більшістю і її урядом, створення самого коаліційного уряду. Маємо вже й практичний досвід співпраці уряду з фракціями більшості.

Тепер слід іти далі. Закріпити цей досвід у змінах до Конституції.

Яка реформа пропонується?

Маємо прийти до політичної системи, що відповідає найбільш поширеній у демократичних країнах Європи парламентсько-президентській моделі. Виборці обирають до парламенту депутатів від тієї чи іншої партії. Партії, які отримали найбільшу підтримку, створюють фракції в парламенті. Ці фракції формують більшість. Більшість формує уряд.

Більшість і уряд є стрижнем, серцевиною влади - за рахунок надання їм додаткових повноважень.

Про які повноваження йдеться? Передбачається змінити порядок призначення Прем'єр-міністра та формування складу уряду.

Так, Прем'єр-міністра має призначати парламент, Президент - вносить кандидатуру на цю посаду, погоджену парламентською більшістю.

Парламент також затверджує склад уряду, а уряд - керівників центральних органів виконавчої влади. Таким чином, кожному буде зрозуміло, хто і за що в державі відповідає. Ви - за те, щоб обрати гідних. Ті, кого ви обрали - за те, щоб зібратися в більшість, більшістю сформувати уряд - і далі підтримувати його законами. Уряд - за щоденне управління економікою та соціальною сферою. Якщо міністри з тієї чи іншої партії показали свою нездатність покращити ситуацію, - на наступних виборах ви - я переконаний - не будете за них голосувати.

За що відповідає Президент? Він залишається гарантом конституційних прав і свобод громадян, незалежності та територіальної цілісності держави, Верховним Головнокомандувачем та представником держави на міжнародній арені.

Для виконання цих функцій за ним і закріплюється призначення лише міністрів оборони; внутрішніх справ; закордонних справ; з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи; чотирьох інших керівників центральних відомств; глав державних адміністрацій - за поданням Прем'єр-міністра. Це має заспокоїти тих, хто побоюється надмірного ослаблення інституту президентства.

Така компромісна пропозиція дає змогу закріпити в Конституції єдність більшості та її уряду - заради спільної відповідальності перед вами.

Але водночас - в Основному Законі мають бути передбачені гарантії стабільного функціонування такої конструкції влади. Щоб і зараз, і в майбутньому ті, кого ви обрали, не просто бажали, але й були зобов'язані створити більшість і сформувати уряд. Це буде основою стабільності в Україні.

Саме тому Президент має отримати право достроково розпускати парламент. Особливо підкреслю для тих, хто постійно закидає мені прагнення узурпувати владу: це право потрібне не конкретному Леоніду Кучмі як людині, а всім, хто і після мене виконуватиме функції Президента.

Це своє право Президент може застосувати у трьох чітко визначених випадках. Перший: якщо депутати не спроможні протягом визначеного Конституцією часу сформувати більшість. Другий: якщо більшість не спроможна сформувати уряд. Третій: якщо парламент не може прийняти державний бюджет на наступний рік. І це -вичерпний перелік.

Важливим елементом реформи стане нова структура парламенту. А саме розподіл парламенту на дві палати. Одна формується від партій і блоків, що перемогли на виборах за пропорційною системою. Друга на основі рівного представництва всіх регіонів областей та міст центрального підпорядкування. Завданням палати регіонів буде забезпечення надійного представництва територій України.

Загальна чисельність Верховної Ради зменшується. Нагадаю, що і запровадження двопалатного парламенту, і зменшення депутатського корпусу - відповідають волевиявленню громадян під час Всеукраїнського референдуму 2000 року. Назву ще кілька запропонованих змін. Слід розділити в часі вибори до Верховної Ради, органів місцевого самоврядування та вибори Президента. Але щоб не перетворювати Україну на державу з безперервною виборчою кампанією, всі ці вибори мають відбуватися упродовж одного року на один термін п'ять років ще одне. Результати Всеукраїнського референдуму повинні мати пряму дію і не потребують затвердження будь-яким органом влади. Адже воля народу - найвищий закон. Це світова практика.

Шановні співвітчизники! Завтра я передаю до Верховної Ради проект Закону "Про внесення змін до Конституції України". Я також підписав Указ про винесення його на всенародне обговорення. Цей законопроект буде оприлюднений у засобах масової інформації та виданий окремою брошурою. кожен громадянин зможе взяти участь в обговоренні проекту політичної реформи, висловити свої думки. Для цього буде багато можливостей: публічні дискусії, виступи в пресі, звернення до спеціальної робочої групи з питань реформи, у владні структури. Усі пропозиції та зауваження будуть ретельно вивчені й узагальнені державними структурами - з залученням до цієї справи наукових і громадських організацій, засобів масової інформаціїі будуть подані до Верховної Ради. Ще раз прошу всіх, кому не байдуже майбутнє України, хто зацікавлений у збереженні демократичного напряму розвитку нашої держави, - взяти активну участь в обговоренні цього надзвичайно важливого питання.


Посольство України в КанадіЗа додатковою інформацією прохання звертатись до:
Юрія Нікітюка, прес-секретаря Посольства України в Канаді,
тел.(613) 230-2961, факс (613) 230-2400), E-mail: ukrembassy@on.aibn.com


2003 03 24