Ukrainian tryzub









Гляньте новий вебсайт
See new website
Voir le nouveau site Web

www.mfa.gov.ua/canada



Ukrainian flag

Прес Реліз


Леонід Кучма: "Ми пропонуємо план косовського врегулюваннЯ в три етапи"

інтерв"ю газеті "Урядовий кур"єр" від 15.04.99 р.


Запитання:

- Посередницька ініціатива Президента України щодо врегулювання югославського конфлікту була оприлюднена буквально в перші його години, 24 березня. Вже через два дні за Вашим дорученням делегація нашої держави на чолі з Міністром закордонних справ відбула до Белграда. На той час, хочу підкреслити, про посередництво ще ніхто не говорив.

Чи отримали ми відповідь? Яка реакція конфліктуючих сторін?

Відповідь:

- Ми знаходимося в постійному контакті з причетними до конфлікту сторонами, країнами-сусідами, впливовими членами світового співтовариства. Це здійснюється як на рівні глав держав, зокрема, в телефонному режимі, в ході моїх нещодавніх поїздок до Словенії і Москви, на саміт СНД, так і зовнішньополітичним відомством. В ході переговорів з Президентом СРЮ С.Мілошевичем, главою югославської дипломатії Ж.Йовановичем міністр Б.Тарасюк в деталях виклав суть української ініціативи, запропонував посередницькі послуги для припинення силових дій. Одразу ж після цього з пропозиціями України були ознайомлені і країни Контактної групи, в тому числі Росія. Ми були першими. Не всі відразу сприймали Україну як посередника. Зараз ситуація змінилась. Останній приклад - хід переговорів Україна-"Трійка" Європейського союзу 13 квітня в Києві, а це - міністри закордонних справ Німеччини, Австрії та Фінляндії. Наші гості не лише відзначили особливу цінність зусиль України, а й закликали до їх активізації.


Запитання:

- Леоніде Даниловичу, чи не могли б Ви викласти головні аспекти посередницької ініціативи України. І в чому їх особливість?

Відповідь:

- Ми виходимо з того, що жодне спірне міжнародне питання не повинне переростати в конфлікт, повинне вирішуватись не силою, а за столом переговорів. Ми також переконані, що жоден уряд не має права здійснювати терор і насильство щодо власних громадян, обмежувати їх людські і громадянські права. Нарешті, застосування сили неприйнятне без належного рішення Ради Безпеки ООН. В цьому - суть позиції України, яка була оприлюднена в заяві МЗС України від 24 березня.

Виходячи з цієї позиції ми й готували свою посередницьку ініціативу, яку, як я вже зазначав, довели і до керівництва СРЮ, і країн Контактної групи ще 27 і 30 березня.

Її основна мета - зупинити сповзання в безодню, зламати логіку війни. Шлях до цього - в одночасному, підкреслюю, саме одночасному і синхронному, здійсненні кроків назустріч один одному.

План включає три етапи. На першому етапі, що передбачає вжиття синхронних кроків, власті Югославії зупиняють воєнні дії в Косово, виводять звідти армію та сили безпеки, створюють умови для безперешкодного повернення сотень тисяч біженців під міжнародним контролем миротворчих сил, а країни НАТО - припиняють повітряні удари проти СРЮ. Миротворчий контингент створюється під егідою ООН, можливо - ОБСЄ, і Україна була б готова взяти у ньому участь. Так само синхронно повинні бути припинені будь-які збройні акції і з боку косовських албанців. Саме для контролю за одночасністю та непорушенням домовленостей введення миротворців в часі повинно збігатись з виведенням югославських сил.

Критично важлива деталь: на чолі миротворців повинна стояти політична фігура, наділена мандатом Ради Безпеки ООН - назву його Спеціальним посланником чи уповноваженим Генерального Секретаря. Склад миротворців треба формувати за принципом прийнятності для всіх сторін, тобто насамперед з країн позаблокових, нейтральних.

На другому етапі здійснюється повернення біженців під контролем і супроводом миротворчих сил, розгортається гуманітарна місія ОБСЄ для забезпечення упорядкованого поверення і розміщення біженців і переміщених осіб.

Третій етап полягав би у скликанні в столиці однієї з нейтральних країн мирної конференції.

Протягом всього періоду до остаточного врегулювання проблеми біженців міжнародне співтовариство, перш за все європейські країни, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців і Міжнародний Комітет Червоного Хреста, надають необхідну гуманітарну допомогу біженцям - громадянам СРЮ та сусіднім з Югославією країнам, на території яких знаходиться найбільша кількість біженців.


Запитання:

- Елементи ініціативи Президента України значною мірою повторюються в пропозиціях Генерального Секретаря ООН Кофі Аннана, виголошених ним 9 квітня в Женеві, в заяві ЄС по Косово, в позиції Руху Неприєднання…

Відповідь:

- Ми ніколи не влаштовували з нашої ініціативи предмет для змагання. Головна мета - мир на Балканах. Україна не вважає, що має монополію на посередництво. Те, що наші думки тепер поділяються багатьма, свідчить про їх реалістичність від самого початку. До речі, чим швидше це зрозуміють всі учасники конфлікту,- тим краще.

Що ж до особливості, то вона - в ролі самої України. Так склалось, що наша позаблокова держава об"єктивно прийнятна для всіх сторін як неупереджений посередник. За короткі вісім років відновленої державності ми довели своє уміння вирішувати найскладніші проблеми мирним шляхом. У себе вдома ми саме таким чином зуміли владнати надзвичайно складну ситуацію в Автономній Республіці Крим. Поза своїми кордонами ми успішно брали і беремо участь у миротворчих заходах, зокрема на Балканах, активно сприяємо вирішенню ситуації навколо Абхазії. Україна є гарантом у розв’язанні Придністровського вузла.

У нас є моральне право говорити, що наші посередницькі зусилля - щирі, пропозиції - реалістичні, і є люди, які здатні їх здійснювати.


Запитання:

- Уявімо, з Белграда і Брюсселя надходять позитивні відповіді. Чи Київ готовий до цього?

Відповідь:

- Безперечно. Я домовлятимусь і з Президентом С.Мілошевичем, і з Генсеком Х.Соланою. Міністр закордонних справ Б.Тарасюк буде готовий вилетіти і до Вашингтону, і до Югославії. Ми готові говорити з І.Руговою, в тому числі і в Києві.

Але насамперед - зупинити силові дії одночасно. План дій - в розпорядженні конфліктуючих сторін. В Києві очікують відповіді.


За додатковою інформацією прохання звертатись до
Тараса Малишевського, прес-секретаря Посольства України в Канаді,