o. Stefan Pitka

40 ДНIВ ВIД СМEРTИ ОТЦЯ СТЕФАНA ПІТКИ

   Цей сюжет присвятимо сумній події нашого сьогодення. Минуло сорок днів від смерті видатного нашого священика, громадського діяча, людини організатора, авторитета громади отця Стефана Пітки, священика з Сремської Митровиці. Отець Стефан Пітка помер у неділю 8 ого червня у 69-ому році туземного життя, життя нелегкого, сповненого завзять, боротьбою за духовну та національну правду але й переконань, що кожна благородна справа підтримки громаді зберігає власну чесність навіки.

  На похороні на чесність і повагу отцеві нагадували і повні люду церкви у Сремській Митровиці, де отець був душпастирем, та у Інджії, парафії котру і заснував отець Стефан, під час заупокійних Служб Божих та присутні 24 священики, грекокатолицькі, православні, римокатолицькі з наших країв, Боснії і Герцеговини і Хорватії, численне монашество та громада з усього краю.

 Слово прощяння після Служби Божої у Парафіяї Успіння Пресвятої Богородиці у Інджії висловив о. Іван Барщевський з Славонського Броду з Хорватії. Від імені Посольства України в Сербії і Чорногорії попрощався консул Роман Мельниченко а від української громади слово подяки отцеві висловили Петро Ляхович, Іван Терлюк та Василь Дацишин.

   Від імені родини останнім словом прощання племінник покійного Штефан Миронюк з Німеччини.

   Народився отець Стефан Пітка у с.Дабрак (Хорвачани) у Боснії 28-го лютого 1934-го року від батьків Володимира і Софії нар. Пакушевський, які не були багаті майном але їхнє багатство були честь і повага між людьми, а ще більше багатство всіх дітей.

   Початкову школу о.Стефан закінчив у селі Поточани, у Боснії, гімназію в Білгороді і в Загребі, а навчався в учительській школі у м. Боснійська Градішка, а богословські студії закінчив у Загребі.

  Після закінчення гімназії молодий хлочина подається на заробітки, а коли навідував рідне село він очолює нашу молодь і в покиненій кузні, засукавши рукави, даючи іншим приклад, щоб її впорядкувати, організує музики, теплий куток для гуртування української молоді. І це в ті часи був єдиний вид національного гуртування на цілу околицю. І цим його пам`ятають, не лише тодішня молодь, але ця Кузня хорвачанська стала своєрідною легендою, бо це було скромне продовження діяльності довоєнної “Просвіти”.

   Після проходження військового строку Стефан вирішує визначити свій життєвий шлях поступаючи до загребської гимназії, а згодом і на Богословські студії, яку успішно завершує. Висвячено його на священика 2-ого серпня 1964 ого року на Святого Іллі, у церкві у рідних Хорвачанах, а висвятив його крижевський владика кир Гавриїл Букатко. В липні 1965-го року отець Стефан засновує парафію Української Греко-Католицької Церкви у місті Інджія у Сербії, богослужіння вперше проводиться у пристосованому житловому будинку хаті, а потім збудовано церкву у подвір`ї, де проводжено богослужіння але й принагідні національні урочистості.

   1966-го засновує Українську Греко-Католицьку парафію в Белграді і закуповлює будинок, пристосовуючи під церкву. 1967 року побуває у Чікаго США, парафія Св.Володимира і Ольги. Один із засновників та учасник Першого Світового Конгресу Українців (СКВУ-а) у Ню Йорку в Готелі Гілтон, єдиний представник з тодішнього східнього блоку Европи. Короткий час є священиком в українських Греко-Католицьких парафіях у Торонто і Саскатуні у Канаді.

   Після виконання цих обов`язків та потреб отець Стефан повертається на службу парохом до Інджії у Сербії а у липні 1973-го переходть на парохію до Сремської Митровиці де стає парохом Греко-католицької церкви. Від 1979-1982 рр Отець є настоятель Кафедрального храму Покрови Пресвятої Богородици та Святого Апостола Андрія Первозваного в Мюнхені у Німеччині.

   Тільки декілька днів ділило отця Стефана від ювією, повних 30 років служіння у Сремській Митровиці. Після урочисто відзначеного празника Вознесіння Господнього, у хвилині підготовки до Богослужіння, Бог покликав його до себе.

   Чималий внесок отця Стефана на народній ниві. Активно бере участь у діяльності українського гуртка „Коломийка“ у Сремській Мітровиці, потім є одним із засновників і Товариства української мови, літератури і культури “Просвіта”, беручи на себе різні обов`язки залучаючи і молодших. Численні активності отця, організування гастролей культурних товарист з України, організування та очолювання Літніх шкіл україністики, отець організовує паломництво на Україну. В останню годину туземного життя отець ділився думками щодо організування та активностей у ті дні оформленої Української національної ради Сербії і Чорногорії. Отець Стефан радить і просить братися до роботи, бо нам ніхто нічого не подарує.

       ІНФО СЛУЖБА ТОВАРИСТВА “ПРОСВІТА”

[Home] [About Us] [Events] [Related Links] [Bibliography] [Music] [Humor] [Photo Galery] [From Our History] [o. Stefan Pitka] [KOUKYU PICNIC 2003] [Burial of father Stefan] [Our Literature] [Late Rev. Dmytro Stefaniuk] [Delegation from Ukraine visited Serbia] [New Ekzarhat in Serbia]