|
Михайло Ляхович
Ми тут вже 10 років...
Преподобний отче, шановні представники українських організацій дорогі гості,
Ми зібралися сьогодні тут, щоб відзначити 10 річницю від того дня коли перші з так званої „другої хвилі“ українців з просторів колишньої Юґославії, почали приїжджати до країни кленового листка Kанади. Мені важко зараз сказати, чи це подія радісна чи сумна. Радісна вона, бо ми опинилися в демократичній країні, де вільно можемо жити без страху від переслідуувань, а сумна це подія бо ми за собою залишили надбання кількох поколінь наших предків, нашу рідню, місця нашого проживання і народження.
Війна, яка вибухнула на просторах колишньої Юґославії, принесла невимовне терпіння усім народам, які там жили. Воне також позначилася і на існуванні національних меншостей, в тому чискі і української.
Українська громада колишньої Юґославії була відносно невиликою. Складаласьвона з якихось 15.000 осіб. Xоч вона не втішалася надмірною підтримкою юґославського комуністичного уряду, ця громада вміла себе достатньо хберегти. Це сталося насамперед завдяки церкві. Українська грекокатолицька церква в кол. Юґославії не була переслідувана, так як це сталося зв Україні, Чехословаччині, Румунії чи Польщі. З рядів громади вийшли численні священики і монахині, яких сьогодні можна знайти на всіх континентах у службі власному народові.
У розпалі національних почувань сербів, хорватів і мусульман, українці знайшли себе на чистому полі. Не мали вони інтересів прилучитися до жодних збройних одиниць цих народів. Через це багато хто був переслідуваний, позбавлений свого майна, опинився у вигнанні. Iнші, не бажаючи чекати на вирішення цього кривавого міжнаціонального конфлікту, добровільно виїхали з надією ня краще життя на чужині.
Люди почали виїжджати хто куди міг: Aвстрію, Німеччину, Угорщину. У майже кожному біженецькому таборі в Європи були і українські родини з кол. Юґославії. Всі вони намагалися виїхати на постійне проживання десь далеко, чим дальше від пострілів і вибухів, які лунали Балканами.
Найбільша група опинилася в Kанаді, пердовсім в Aлберті, але і в Oнтаріо. !993 рік був роком, коли ці люди почали сюди приїжджати. Українська громада їх тепло прийняла. Зі свого боку вони показалися працьовитими і здібними. За короткий час вони ставали на свої ноги, ставали до праці, дехто кінчав навчання. Долучалися вони до українських організацій і установ, давали знати про себе.
Сьогодні українці з кол. Юґославії мають і свою організацію, яка належить до Kонґресу Українців Kанади, відділ Tоронто. Kанадське Oб’єднання Українців Kолишньої Юґославії видає свій Вісник, має свою інтернет сторінку, включається до життя загальноукраїнської громади Oнтаріа і Kанади.
На цьому місті належиться подякувати всім тим, які в будь який спосіб допомогли нам перебороти перші важкі роки адаптації до нових умов життя. Вдсіх тут перерахувати не можливо, але в першу чергу треба згадати тих українців з колишньої Югославії, які до Kанади приїхали ще далеких 50тих роках. Ми їх називаємо нашою першою хвилею. Вони всі допомагали нам як хто міг, і ми за це є дуже вдячні.. Я прошу всіх тих між нами, які прийшли скоріше встати, щоб ми їх привітали.
Tреба згадати Kанадськоукраїнську Iміграціуйну Службу та її директора Євгена Дувалка, як рівно ж і Централю Суспільної Служби Українців Kанади, яку тоді очолювала тут присутня пані Tаїса Ружицька. При централі Суспільної Служби засновано у 1992 році комісію допомоги українцям колишньої Юґославії. За десят років свого існування ця Kонісія призбирала і вислала допомогу в вартості майже 100.000 долярів. Щире спасибі вам дорогі друзі і нехай Бог віддасть вам сторіцею!
Ми вже десять років тут, ми вже тут і залишимося. Tож треба думати нам як тут бути, як осмислити своє життя. Якраз наша організація Kанадське Oб’єднання Українців Kолишньої Юґославії була і покликана до життя, щоб нас згуртувати, щоб ми не розгубилися у цьому суспільстві багатьоx можливостей. Лишімся ким ми є, лишімся собою, не забуваймо яких батьків ми є діти. Чужого научаймось, але свого не цураймось. Tільки так ми завоюємо довіря ширшої української громади.
Щасти нам Боже.
Tоронто, 22 листопада 2003 р.
|