ТОВАРИСТВО“ПРОСВІТА” З СЕРБІЇ І ЧОРНОГОРІЇ
НА VIII СВІТОВОМУ КОНҐРЕСІ УКРАЇНЦІВ
З 18-21 серпня у Києві проходив 8-й Світовий Конґрес Українців (далі СКУ). Конгрес вперше вібувся на Україні та у Європі, і перший раз масовішими учасниками є і представники українських організацій центрально- та східно європейських країн Європи, а в тому числі і з Сербії і Чорногорії.Представником з Сербії і Чорногорії булa шестичленна делегація Товариства української мови, літератури і культури “Просвіта”, у складі - Василь Дацишин - голова, Мирослав Гочак – секретар, Петро Гелебан, Славко Микитишин, Стефан та Олена Сем`янові.
Крим Товариства “Просвіта” учасником 8-го СКУ зі Сербії і Чорногорії був і Союз русинів і українців СіЧ.
На сьогодні СКУ об’єднує українські центральні репрезентації з 23-х країн світу, а також українські надбудові організації та українські крайові організації, до речі на Конгресі було 246 делегатів з 28 країн членів СКУ , а всього разом було гостей з 32-х країн, де живе українська громада.
Першого дня Конгресупроходили сесії Рад та комісій СКУ, а делагати Товариства “Просвіта”брали участь у роботі Світової Координаційно Виховно-Освітньої Ради, Світової Ради для Справ Культури та Конференції Українських Молодечих Організацій. На Конференції Українських Молодечих Організацій (КУМО) одним із трьох доповідачів був Мирослав Гочак секретар Товариства “Просвіта”, який мав нагоду говорити на тему стану та положення української молоді у Сербії та ролі КУМО у майбутньому.
Делегація Товариства“Просвіта” взяла активну участь у роботі Конґресу, а великем визнанням для сербської “Просвіти” було оберання Мирослава Гочака членом Робочої (ділової) президії 8-го СКУ, а була нагода й звітувати про діяльність української громади Сербії і Чорногорії та Товариства “Просвіта”. Присутні делагати і гості почули про осягнення української громади у галузях освіти, культури, інформування та пляни у майбутньому.
Голова Товариства “Просвіта” Василь Дацишин, під час Конгресу мав нагоду зустрітися з паном Генадієм Москалем, головою Державного комітету України у справах національностей та міграцій, а у міжчасі делегація Державного комітету, очолювана паном Москалем, і відвідала українську громаду Сербії і Чорногорії. Під час проходження СКУ була нагода і виступили у програмах Національної телекомпанії України, телеканалу “Інтер”, і подати інтерв`ю для декілька радіо програм.
Товариство“Просвіта”під час Конгресу до СКУ передала і дві програми-проекти.Справа у програмах Школи україністики (українознавства) для дітей та молоді української діаспори, авторів Стефана та Олени Сем`янових, та програмі інтернет сторінки української діаспори світу, яка б мала роль стати загальним джерелом інформацій про діаспору. Автор її є Мирослав Гочак.Програми схвалені та прийняті до резолюції Конгресу.
Під час Конгресу вислухано звіти Президії Секретаріату, Рад та Комісій СКУ, Контрольної Комісії, та прийнято звіти з 32-х країн, де проживають українці. Прийнято Резолюцію Конгресу, в якій конкретизовано завдання світового українства у наступаючому періоді, схвалено новий Статут СКУ, змінено також назви керівних органів та обрано нові. У рамках Конгресу відбулися і тематичні круглі столи.
Учасники СКУ та гості брали участь у величавій панахиді жертвам Великого Голодомору 1932-33 років в Українібіля памятникана Михайлівській площі, яку співслужили патріархи УПЦ КП Філарет та УГКЦ Любомир Гузар.
За президента СКУ переобрано дрАскольда Лозинського (США), а до Екзекутивного Комітету увійшли, перший заступник Євген Чолій,другий заступник Марія Шкамбара (голова Світової Федерації Українських Жіночих Організацій), генеральний секретар Віктор Педенко, фінансовий референт Богдан Федорак та скарбник Оля Даниляк.
Користаючись нагодою перебування у Києві делегація Товариства “Просвіта” зустрілася з головою Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, народним депутатом України Павлом Мовчаном. Була нагода обмінятись думками про активності і домовлено запровадити співпрацю між Просвітами з України та української громади Сербії і Чорногорії. Першочергове питання для вирішення є співпраця у сфері виконання програм Літніх шкіл україністики, допомога у реалізації Факультативів української мови тощо. Передбачається, що розмови будуть фіналізовані у виді Протокола про співпрацю.
У міжчасі делегатів та гостей Конґресу прийняв Київській міський голова Олександр Омельченко, влаштувано урочистий прийом. Керівників СКУ та делегатів прийнято із боку Голови Верховної Ради України Володимира Литвина, Прем’єр-Міністра України Віктора Януковича, Міністра закордонних справ України Анатолія Зленка, Міністра Освіти України Василя Кременя, Голови Фракції ВРУ “Наша Україна“ Віктора Ющенка та голови Народного Руху України Бориса Тарасюка.
ІНФО СЛУЖБА ТОВАРИСТВА “ПРОСВІТА”
Читайте: Звіт Tовариства „Просвіта“ на VIII Світовому Kонґресі Українців
|